Διάβασε ένα αγαπημένο μου βιβλίο 2017

η κλήρωση έδωσε τα ακόλουθα ζευγάρια:

1. Δέσποινα Κι - Έλενα Ζελίν
οι προτάσεις:
από Δεσποινα κι:
i. Ιωάννα Καρυστιάνη: Τα σακιά
ii.Παύλος Μάτεσς: Πάντα καλά
iii. Τομ Ρόμπινς: Ο τρυποκάρυδος

από Έλενα Ζελίν:
i. Ευανθία Μάγνη: Ο χορός των ψυχών
ii. Σεσίλια Άχερν: Μια σελίδα για κάθε αύριο
iii. Ευαγγελία Ευσταθίου: Αν τον άνεμο ρωτήσεις


2. Ίζι - Ιαβέρης
οι προτάσεις:
από Ίζι:
i. Νάνσι Χιούστον: Dolce agonia
ii. Αύγουστος Κορτώ: Μικρό χρονικό τρέλας
iii. Ιωάννα Καρυστιάνη: Τα σακιά

από Ιαβέρη:
i. Χανς Φαλάντα: Μόνος στο Βερολίνο
ii.Στίβεν Κινγκ: Κάρι
iii.Έριχ Μαρία Ρεμάρκ: Ο μαύρο οβελίσκος

3. Μεταλλαγμένη - Τσίου
οι προτάσεις
από Τσίου:
i. Πάτρικ μακ Ντόνα: Ο μαξιλαρένιος
ii. Αγκάθα Κρίστι: Ποιος σκότωσε τον Ακρόιντ
iii. Χαρούκι Μουρακάμι: Το κουρδιστό πουλί

από Μεταλλαγμένη:
i. Αντόνιο Ούνγκαρ: Τρία λευκά φέρετρα
ii.Μια Κούτο: Υπνοβάτισσα γη
iii.Ελίζαμπεθ Λάντεϊ: Η μυστική ζωή των μεγάλων μουσουργών

4. Γρίλος - Λεμονόπιτα
οι προτάσεις:
από Γρίλο:
i. Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης: Η φόνισσα
ii. Εδουάρδο Μεντόζα: Η πόλη των θαυμάτων
iii. Λούθερ Μπλίσετ: Εκκλησιαστής

από Λεμονόπιτα:
i. Τζόναθαν Κόε: Το σπίτι του ύπνου
ii. Γιοστέιν Γκάαρντερ (υποθέτω): Το κορίτσι με τα πορτοκάλια
iii. Χαρούκι Μουρακάμι: Για τι πράγμα μιλάω, όταν μιλάω για τρέξιμο.

5. Πεταλούδα - Ναντίν
οι προτάσεις
από Πεταλούδα:
i. Φ. Σκοτ Φιτζέραλντ: Ιστορίες από την τζαζ
ii. Γουίλιαμ Φωκνερ: Ο ξένος στο χώμα
iii. Χαρούκι Μουρακάμι: Τις μικρές ώρες

από Ναντίν:
i. Τζέφρι Ευγενίδης: Midlessex
ii. Ναγκίμπ Μαχφούζ: Ο δρόμος κοντά στο παλάτι
iii. Στίβεν Κινγκ: Νεκρωταφίο Ζώων


6. Γιαρδικιάρογλου - Αναξίμανδρος
οι προτάσεις
από Γιαρδικιάρογλου:
i.Ντίνο Μπουζάτι: Η έρημος των Ταρτάρων
ii.Χάνα Κεντ: Έθιμα ταφής
iii.Αλεχάντρο Θάμπρα: Η ιδιωτική ζωή των δέντρων

από Αναξίμανδρο:
i. Κώστας Ακριβός: Ποιος θυμάται τον Αλφόνς
ii. Καρλ Ούβε Κνάουσγκάαρντ: Ένας ερωτευμένος άνδρας
iii. Αρτ Σπίγκελμαν: MAUS

7. Μπου Ράντλι - Πίκος Απίκος
οι προτάσεις:
από Μπου Ράντλι:
i. Κωνσταντίνος Χρηστομάνος: Η κερένια κούκλα
ii.Τζο Νεσμπο: Ο κοκκινολαίμης
iii. Μπόχουμιλ Χράμπαλ: Ο άνθρωπος που έβλεπε τα τραίνα να περνούν

από Πίκο Απίκο:
i.Τόμας Χάρντι: Τζουντ ο Αφανής
ii. Καρλ Τζ. Υισμάν: La bas, Ταξίδι στη σκοτεινή πλευρά
iii.Φραντς Κάφκα:Ο πύργος


8. Κουκούσι - Ιπποπόταμος
οι προτάσεις:
από Κουκούτσι:
i. Σεμπάστιαν Φίτζεκ: Η θεραπεία
ii.Μόρτον Ρου: Το κύμα
iii. Μπόρις Βιαν: Ο αφρός των ημερών

από Ιπποπόταμο:
i. Αλμπέρ Καμί: Η πτώση
ii.Μαργκερίτ Γιουρσενάρ: Αδριανού απομνημονεύματα
iii.Χρόνης Μίσιος: Χαμογέλα ρε... τι σου ζητάνε;


9. Σάωρη - Μικρός Φοίνικας
οι προτάσεις:
από Σάωρη:
i. Λεονάρδο Παδούρα: Ο άνθρωπος που αγαπούσε τα σκυλιά
ii. Περικλής Κοροβέσης: Ανθρωποφύλακες
iii. Αζίζ Νεσίν: Κρεμάστε τους σαν τα τσαμπιά

από Μικρό Φοίνικα
i. Ζαν Πάτρικ Μαντσέτ: Η πρηνής θέση του σκοπευτή
ii. Στίβεν Πρέσφιλντ: Οι πύλες της φωτιάς
iii. Ζ. Π. Σταλ: Τα ασημένια πατίνια.

10. Χρυσόστομος - Αμάντα
οι προτάσεις
από Χρυσόστομο:
i. Πιερ Λεμετρ: Καλή αντάμωση εκεί ψηλά
ii. Χανς Φαλαντα: Μόνος στο Βερολίνο
iii. Κωνσταντίνος Τζαμιωτης: Η πόλη και η σιωπή

από Αμάντα:
i. Λάιονελ Σρίβερ: Πρέπει να μιλήσουμε για τον Κέβιν
ii.Μάριο Βάργκας Γιόσα: Η πόλη και τα σκυλιά
iii.Πολίνα Σίμονς: Ο μπρούτζινος καβαλάρης

11. Βάγγυ - Γιάννης Αγιάνης
οι προτάσεις
από Βάγγυ:
i. Ρόζαμουντ Λάπτον: Στα ίχνη σου
ii. Μάρκους Ζούσακ: Η κλέφτρα των βιβλίων
iii. Στίβεν Κινγκ: Νεκρωταφίο Ζώων

από Γιάννη Αγιάννη:
i. Γιον μακ Γκρέγκορ: Αν δεν μιλάμε για τα σπουδαία πράγματα
ii. Αντόλφο Μπιόι Κασάρες: Η εφεύρεση του Μορέλ
iii. Ισίδωρος Ζουργός: Σκηνές από το βίο του Ματίας Αλμοσίνο.
 
Last edited:
Ευχάριστη ή δυσάρεστη, αυτή ήταν η κλήρωση (που έλεγε κι ο Δρακάκης).

Να σας θυμίσω ότι φέτος έχουμε και μπαλαντέρ. Αν το έτερόν μας ήμισυ δεν δώσει σημεία ζωής έως την επόμενη Δευτέρα, η συμμετοχή του ακυρώνεται, και την επόμενη Τρίτη θα γίνει νέα κλήρωση ανάμεσα στις ορφανές συμμετοχές και τους Μπαλαντέρ. Ακόμα νομίζω ότι καλό είναι τα βιβλία-προτάσεις να διαβαστούν ως την 1/3/2018 γιατί μετά νομίζω ότι πάει πολύ μακρυά. Όποιο μέλος νοιώσει ότι το ταίρι του τον έχει εγκαταλείψει μπορεί να ζητήσει νέα κλήρωση (αλλά μόνο αν όντως το ταίρι του δεν δείχνει θέληση να υλοποιήσει την υποχρέωσή του). Ακόμα δεν είμαστε υποχρεωμένοι να διαβάσουμε και τα 3 βιβλία που μας προτάθηκαν, αρκεί να διαβαστεί ένα.

αν έχω κάνει κάποιο λάθος ζητώ προκαταβολικά συγνώμη.
 
Μεταλλαγμένη, και στην ΛτΒ μαζί :γιούπι:
Και εννοείται πως τσακώνω το #3 "Η μυστική ζωή των μεγάλων μουσουργών"
 

Σαώρη

Θεραπεύτρια Μαγικών Πλασμάτων
Αν και περισσότερο ήθελα να διαβάσω το πρώτο, επειδή ακόμα δεν είμαστε για έξοδα και επειδή και το τρίτο που είχε προτείνει το ταίρι μου, ο Μικρός Φοίνικας, αν και παιδική λογοτεχνία (Τ' ασημένια πατίνια) φαίνεται ενδιαφέρον και υπάρχει στη βιβλιοθήκη της περιοχής μου θα πάω να το δανειστώ τις επόμενες μέρες. Εφόσον, βέβαια, εμφανιστεί για να μου πει αν θέλει αλλαγή στις προτάσεις ή είναι εντάξει.

Πάντως απ' ότι βλέπω αυτή τη φορά το είδος και οι συγγραφείς που προτείνει το μέλος που έτυχα είναι τέτοια που δεν συνηθίζω να διαβάζω. Ευχάριστο! ^^
 
Πεταλούδα έχω τόσο καιρό να διαβάσω Μουρακάμι , και αυτό που πρότεινες δεν το έχω αποκτήσει ακόμα ! Θα ξεκινήσω σίγουρα με αυτό!
 
Ταίρι μου Γριλε θα ξεκινησω απο τη φόνισσα (ήθελα καιρο να το διαβάσω και να η ευκαιρια!)
Τα αλλά δυο μεγαλουτσικα μου φάνηκαν για τα δεδομένα μου, αλλα μου κίνησε το ενδιαφέρον η πόλη των θαυματων! Τον Εκκλησιαστή το ξέρω κ μου έχουν πει πολλοί καλά λογια γι'αυτο. Πολύ μεγαλο όμως και για την ωρα είναι κ η τιμή του λίγο μεγάλη :χαχα: θα δουμε, ας ξεκινησω αμεσα με τη Φόνισσα και το συζητάμε! Περιμένω σχόλια και για τις δικές μου επιλογές, πως σου φάνηκαν και με ποιο σκέφτεσαι να ξεκινήσεις! :γιούπι:
 

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Πεταλούδα έχω τόσο καιρό να διαβάσω Μουρακάμι , και αυτό που πρότεινες δεν το έχω αποκτήσει ακόμα ! Θα ξεκινήσω σίγουρα με αυτό!
Ναντίν, είναι μικρό σε μέγεθος σε σχέση με άλλα του, αλλά αφού διαβάζεις Μουρακάμι, πιστεύω θα σου αρέσει.

Έχω διαβάσει το Κινγκ που προτείνεις (πριν χρόνια είναι η αλήθεια και δεν θυμάμαι πολλά), αλλά είμαι ανάμεσα στα άλλα δύο των Ευγενίδη και Μαχφούζ. Τώρα έχω κάποιες αναγνωστικές εκκρεμότητες, που μέχρι να τις κλείσω θα έχω αποφασίσει και θα επανέλθω.
 
Αγαπητέ Πίκο το τρίτο βιβλίο που προτείνεις δεν το ήξερα καθόλου, από τα λίγα που διάβασα φαίνεται ενδιαφέρον, οπότε θα του δώσω μάλλον προτεραιότητα. Τον "Πύργο" τον είχα γενικά στα υπόψη, θα τον κοιτάξω αργότερα...


Περιμένω μ'ενδιαφέρον τα δικά σου σχόλια για τις επιλογές μου...
 
Γιάννη Αγιάννη, γεια! :γεια: Θες, να μου προτείνεις κάτι άλλο στη θέση της εφεύρεσης γιατί το έχω διαβάσει; :)
 
Κόρτο, ευχαριστούμε που για άλλη μια φορά μπήκες στη διαδικασία να κάνεις την κλήρωση. :)
Λοιπόν, κληρώθηκα με ένα από τα αγαπημένα μέλη της Λέσχης, και θα προσπαθήσω να τιμήσω τς προτάσεις της. Dolce Agonia θα το διαβάσω οπωσδήποτε στον επόμενο μήνα μιας και το βρήκα διαθέσιμο στο Αμαζον. Ελπίζω, Ίζι, τα βιβλία από την τριάδα μου να σε καλύπτουν ( ή μάλλον δυάδα, σιγά μην έχεις αφήσει τη Κάρι στα αδιάβαστα από Κινγκ :)))) ), προτείνω όμως θερμότατα το Μόνος στο Βερολίνο. :ναι:
 
Γιάννη Αγιάννη, γεια! :γεια: Θες, να μου προτείνεις κάτι άλλο στη θέση της εφεύρεσης γιατί το έχω διαβάσει; :)
Καλημέρα Βάγγυ! ΟΚ θα φροντίσω άμμεσα να στείλω την νέα πρόταση... εγω έχω 2 θεματάκια με τις επιλογές σου... τον Στέφανο το έχω διαβάσει και την κλέφτρα έχω δει την ταινεία, άρα μένει μόνο η κυρία Ρόζαμουντ Λάπτον. Άν θέλεις στέιλε άλλες 2 προτάσεις....
 
Αγαπητέ Πίκο το τρίτο βιβλίο που προτείνεις δεν το ήξερα καθόλου, από τα λίγα που διάβασα φαίνεται ενδιαφέρον, οπότε θα του δώσω μάλλον προτεραιότητα. Τον "Πύργο" τον είχα γενικά στα υπόψη, θα τον κοιτάξω αργότερα...
Μπου Ράντλι η τρίτη μου επιλογη οπως βλέπω είναι ο Πύργος. Μήπως μπερδευτηκες;

Οι δικες σου επιλογες οι 2 από τις 3 φαίνονται ενδιαφερουσες, αλλά σίγουρα θα ξεκινήσω με την Κερένια Κουκλα . Με εχει ιντριγκαρει πολυ ο τιτλος και το θέμα του.
Ο Νέσμπο δεν μου αρέσει καθόλου. Τον εβαριεμαι αφάνταστα κι αυτον και τους χαρακτήρες του.
 
Γεια σου Κουκου(τ)σι!

Από τα αγαπημένα σου:
i. Σεμπάστιαν Φίτζεκ: Η θεραπεία
ii.Μόρτον Ρου: Το κύμα
iii. Μπόρις Βιαν: Ο αφρός των ημερών

Θα διαβάσω την Θεραπεία του Φίτζεκ και αν βρω και το "Ο αφρός των ημερών". Το κύμα το έχω δει ήδη (πολύ καλό) για αυτό δεν το διαβάζω.



@Γιάννη Αγιάννη: αντίο :κλαψ:
 
Ταίρι μου Γριλε θα ξεκινησω απο τη φόνισσα (ήθελα καιρο να το διαβάσω και να η ευκαιρια!) ... Περιμένω σχόλια και για τις δικές μου επιλογές, πως σου φάνηκαν και με ποιο σκέφτεσαι να ξεκινήσεις! :γιούπι:
Λεμονόπιτα, καλημέρα. Όλα τα βιβλία τα έχω ακουστά. Μη φοβηθείς καθόλου τον "Εκκλησιαστή". Την "Πόλη των Θαυμάτων" η Πολιτεία το έχει σε προσφορά.
Όσο αφορά τις επιλογές σου, "Το κορίτσι με τα πορτοκάλια" αν εννοείς του Γκάαρντερ το βλέπω εξαντλημένο, αλλά το έχει μία φίλη μου και μάλλον θα είναι το πρώτο που θα ξεκινήσω, τα Χριστούγεννα που θα μου το δώσει. Στη συνέχεια λέω να διαβάσω του Χαρουκάμι. Έχω διαβάσει το κουρδιστό πουλί, χωρίς να με εντυπωσιάσει, όσο περίμενα. Τέλος αργότερα θα διαβάσω και τον Κόοου. Περιμένω να μου πεις σχόλια για τα βιβλία.
 
Last edited:
Αμαντα μαζι κληρωθηκαμε. Απο τις προτασεις σου εχω διαβασει το βιβλίο του Γιοσα και αν κρινω απο αυτο ειμαι σιγουρος οτι και τα αλλα δυο θα ειναι εξαιρετικά. Απο τα αλλα λοιπον ο καβαλαρης φαινεται ενδιαφερον, υπαρχει μέσα και το ιστορικό στοιχείο που μου αρεσει ομως ο μεγαλος του ογκος και το ρομαντζο που υπαρχει λειτουργουν λίγο αποτρεπτικά. Οποτε θα προτιμησω το "Πρέπει να μιλήσουμε για τον Κέβιν". Το βιβλιο το γνωριζω και εχω ακουσει πολλα θετικά σχολια. Το μονο αρνητικό ειναι οτι ειναι εξαντλημενο και κυκλοφορει πλεον μονο σε ποκετ εκδοση τις όποιες και δεν πολυσυμπαθώ. Τελος παντων δεν πειραζει όμως θα αρκεστώ σε αυτην.
Να σημειωσω κατι και για τις δικες μου προτάσεις. Εκτος βεβαια απο το οτι ειναι και τα τρια πολυ αγαπημενα μου βιβλία, σκεφτηκα να βαλω καποια οχι και τοσο γνωστά βιβλία με εξαιρεση το "Μονος στο Βερολινο" που ειναι αρκετα δημοφιλές. Και ετσι εβαλα το βιβλίο του Λεμετρ που δεν ειναι πολυ γνωστό και για ποικιλια εβαλα και ενα απο ελληνικη λογοτεχνία επισης οχι τοσο γνωστο. Παντως και τα τρια ειναι πολυ δυνατά και οποιο και να επιλεξεις πιστευω θα το απολαυσεις.
 
Last edited:
Ναντίν, είναι μικρό σε μέγεθος σε σχέση με άλλα του, αλλά αφού διαβάζεις Μουρακάμι, πιστεύω θα σου αρέσει.

Έχω διαβάσει το Κινγκ που προτείνεις (πριν χρόνια είναι η αλήθεια και δεν θυμάμαι πολλά), αλλά είμαι ανάμεσα στα άλλα δύο των Ευγενίδη και Μαχφούζ. Τώρα έχω κάποιες αναγνωστικές εκκρεμότητες, που μέχρι να τις κλείσω θα έχω αποφασίσει και θα επανέλθω.
Καλημέρα ! Αν χρειαστείς πρόταση αντί του Κινγκ πες μου! Κι εγώ θα τα δρομολογησω όλα με το τέλος της εβδομάδας γιατί έπεσε η κλήρωση σε βδομάδα κατατακτήριων :ρ Το βιβλίο πάντως το έχω παραγγείλει ήδη ;)
 
Γριλε σ'ευχαριστω για την πληροφορία, το έχει σε φοβερή προσφορά!! Και η Πρωτοπορία έχει καλη τιμή τον Εκκλησιαστή, θα το πάρω! Αλλά πέρα απο τον όγκο του είναι κ η βιβλιοδεσία του, αν θυμάμαι είναι βαρύ και στενό... Θα το παλεψω! Το βιβλιο αυτό του Μουρακάμι, δεν είναι "κλασικός" Μουρακάμι και φυσικά καμια σχέση με το Κουρδιστο πουλί. Το κορίτσι με τα πορτοκάλια είναι αυτό του Γκααρντερ όντως! Μόλις τελειώσω αυτό που διαβάζω ξεκιναω και τη Φόνισσα και για ο,τι νεότερο, τα λέμε εδώ! ??
 
Ιπποποταμε εγώ θα ξεκινήσω με την πτώση! Μετά μάλλον θα συνεχίσω με Μίσσιο!
Αν σου αρέσει πάντως ο μαγικός ρεαλισμός, να διαβάσεις οπωσδήποτε τον αφρό των ημερών!
 
Μεταλλαγμένη, και στην ΛτΒ μαζί :γιούπι:
Και εννοείται πως τσακώνω το #3 "Η μυστική ζωή των μεγάλων μουσουργών"
Τσίου, τέλεια!!!


Λοιπόν, έχω διαβασει τον Ακρούντ και το θεωρώ από τα καλύτερα της Αγκάθα. Ισως στην θέση του να έβαζα την Αμερικάνικη Ψύχωση, που την είχες προτείνει αρχικά. Είδα κανά τέταρτο από την ταινία πριν 4-5 χρόνια και δεν με τράβηξε ωστόσο δεν με χαλάει να διαβάσω το βιβλίο.
Πάω σίγουρα για Μουρακάμι που δεν έχω διαβάσει ποτέ και βλέπω ότι υπάρχει στην δημοτική βιβλιοθήκη. Ισως το δανειστώ για τις γιορτές, αν γίνεται.
Με ψήνει όμως και ο Μαξιλαρένιος, που είδα ότι είναι ίδιο με τον Πουπουλένιο, που τον έπαιξε ο Μαρκουλάκης στο θέατρο. Δεν είδα την παράσταση αλλά είχα διαβάσει σχετικά.
Οπότε, είμαστε σούπερ!!!

Τσάκωσε την μυστική ζωή και δεν θα το μετανιώσεις! Έχω καταδιασκεδάσει με αυτό το βιβλίο. Και τα άλλα όμως θα σου ταιριάξουν πιστεύω, ειδικά τα Τρία Λευκά Φέρετρα, που έχει και αρκετό χιούμορ.
 
Top