Συνανάγνωση ''Πόλεμος και ειρήνη''

Καλησπέρα παιδιά! Ενδιαφέρεται κανείς για συνανάγνωση του ''Πόλεμος και είρηνη'' με έναρξη τον επόμενο μήνα; Πιστεύω σε ένα χρονικό περιθώριο 2 μηνών είναι εφικτό να το τελειώσουμε. Φύσικα άμα υπάρχουν και άλλοι ενδιαφερόμενοι μπορούμε να συζητήσουμε τα διαδικαστικά περί του θέματος :)
 
Καλησπέρα Δημητρη,

Είμαι καινούργια στην λέσχη οπότε θα ήθελα να εκφράσω μια απορία. Η Συνανάγνωση έχει να κάνει με τον χρόνο που θα τελειώσει κάποιος ένα βιβλίο παράλληλα ή απλά να έχει διαβαστεί πάνω κάτω την ίδια χρονική περίοδο και να συζητηθεί μετά; Το ρωτώ αυτό διότι εμένα μου έχουν μείνει 200 σελίδες απο το βιβλίο το τελειώνω.

Εμένα μου πήρε πάνω απο 2 μήνες σου εύχομαι να το τελειώσεις νωρίτερα.
 
Γεια σου Βασιλισσα! Η αληθεια ειναι οτι και εγω δεν ειμαι πολυ ενεργο μελος του φορουμ (αν και το παρακολουθω συχνα). Σε μια συναναγνωση που ειχα συμμετασχει πριν 2 χρονια περιπου στην ουσια αποφασισαμε καποια ατομα να διαβασουμε ενα βιβλιο ( ''μελμοθ ο περιπλανωμενος'' συγκεκριμενα) και καναμε ενα χρονοδιαγραμμα για την αναγνωση του. Λεγαμε πχ την 1η εβδομαδα απο 5/3 μεχρι 11/3 θα διαβασουμε απο το κεφαλαιο 1 μεχρι το κεφαλαιο 4. Τις Κυριακες αν θυμαμαι καλα λεγαμε τις εντυπωσεις μας απο τα κεφαλαια που διαβαζαμε και γινοταν συζητηση γενικα. Σε γενικες γραμμες δεν το διαβασαν ολοι που ειχαν αποφασισει να συμμετασχουν αλλα το θεωρησα ωραιο εγχειρημα.

Ισως εχεις δικιο μιας και ειναι πολυ μεγαλο βιβλιο αλλα αμα δω οτι ενδιαφερονται ατομα να το διαβασουμε μπορουμε να συζητησουμε και το θεμα της χρονικης διαρκειας οπως και το πως θα γινει ο χωρισμος των σελιδων ανα εβδομαδα κτλ
 
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Η Αλήθεια είναι οτι δεν θα μπορούσα ποτέ να διαβάσω κατά αυτόν τον τρόπο αλλά ποτέ μην λες ποτέ. Δεν θα μπορέσω να συμμετάσχω μιας και το τελειώνω αλλά με χαρά θα διαβάσω τις εντυπώσεις σας.
 
Δεν υπάρχει κανείς άλλος ενδιαφερόμενος;; Αυγερινέ θες να το διαβάσουμε μόνοι μας; :)))
 
Δεν υπάρχει κανείς άλλος ενδιαφερόμενος;; Αυγερινέ θες να το διαβάσουμε μόνοι μας; :)))
Ναι φυσικα! Ποτε ενδιαφερεσαι να το ξεκινουσαμε; Εγω προτεινω να περιμεναμε λιγο ακομα πχ μεχρι το τελος του μηνα μπας και ερθει και καποιος αλλος, αλλα επειδη γενικα προτιμω να το διαβασω σε συναναγνωση το συγκεκριμενο θα παω με ''τα νερα σου'' αμα θες και πιο συντομα να το ξεκινουσαμε :p
 
Last edited:
Καλημέρα
Θα ήθελα να συμμετέχω αλλά φοβάμαι ότι για το συγκεκριμένο βιβλίο θέλω 2 χρόνια όχι 2 μήνες......
Η συνανάγνωση είναι για κάποια συγκεκριμένη έκδοση????
 
Καλημέρα,
θα συμμετάσχω κι εγώ στην συνανάγνωση, σκεφτόμουν αρκετά σοβαρά την επανανάγνωση του συγκεκριμένου μυθιστορήματος κι η αφορμή δόθηκε τη σωστότερη στιγμή!

Το αντίτυπό μου είναι από Vintage Classics κι εκτείνεται σε 1296 σελίδες.
 
Κι εγω θελω να συμμετάσχω αλλά παλια θυμάμαι στις συναναγνωσεις εβγαιναν ημερομηνίες, προγραμμα, σελίδες.
Τωρα δεν θα γινει έτσι; Θα διαβάζει ο καθείς ότι θέλει;:(
 
Πίκο, για την ώρα ακόμα πρέπει να εξακριβωθεί ποιος θέλει να συμμετάσχει, και αργότερα θα υπάρξει εκτενέστερη συνεννόηση, αναλόγως με το ποια έκδοση έχει ο καθένας και πόσες σελίδες μπορεί και θέλει να καλύπτει ανά βδομάδα. Καθώς μόλις χτες η συνανάγνωση δημοσιοποιήθηκε στις ομάδες της Λέσχης στα μέσα δικτύωσης, ακόμα δεν έχουν προλάβει να δηλώσουν συμμετοχή όλοι όσοι ενδεχομένως ενδιαφέρονται.
 
Ευχαριστούμε Καστάλια! Εγώ δεν το έχω αλλά σκεφτόμουν να το αγοράσω από εκδόσεις Γκοβόστη Αν ξεκινήσετε 1 Απριλίου και μετά ενδιαφέρομαι γιατί ως τότε θα λείπω....
Νομίζω πως καλό είναι να υπάρχει ένα πρόγραμμα
 
Μέσα και εγώ, είχα σκοπό μέσα στη χρονιά να το ξαναδιαβάσω αλλά ακόμα καλύτερα να το ξαναδιαβάσω μαζί σας.
 
Σκέφτομαι και εγώ να συμμετάσχω, εξαρτάτε όμως από την ημερομηνία έναρξης, γτ τώρα διαβάζω το "Τενεκεδένιο Ταμπούρλο" και πιέζομαι χρονικά λόγω δουλειάς. Σε κάθε περίπτωση αν αρχίσετε νωρίς θα σας φτάσω, ελπίζω στη πορεία.
 
Ωραία χαίρομαι που βλέπω και άλλους ότι θέλουν να συμμετέχουν :) Νομίζω αρχικά καλό είναι να δούμε ποιοι ενδιαφέρονται να το διαβάσουμε -όπως είπε και η Καστάλια-και σε δεύτερη φάση την ημερομηνία έναρξης της συνανάγνωσης! Από ότι έχω καταλάβει οι ενδιαφερόμενοι προς το παρόν είναι:

1)Δημήτρης Αυγερινός
2)Αμάντα
3)Φαίη Μ
4)ΦιλοΣοφία
5)Πίκος Απίκος
6)Αιγίπαν
7) Γρίλος

Νομίζω ότι είναι καλή ιδέα η δήλωση συμμετοχών για την συνανάγνωση να έχει ολοκλήρωθει μέχρι την επόμενη Κυριακή 1/4. Συμφωνείτε;
Eπίσης οι ενδιαφερόμενοι πείτε ποιά έκδοση του βιβλίου διαθέτει ή ενδιαφέρεται να αγοράσει ο καθένας για να έχουμε μια πρώτη εικόνα επί του θέματος. Εγώ προσωπικά σκοπεύω να αγοράσω αυτή:

 
Last edited:
Καλο θα ηταν να βγει και ενα πρόγραμμα για την συναναγνωση. Πόσες (και οποίες) σελίδες θα διαβαστουν ανά εβδομάδα
 
Και εγώ θέλω να συμμετάσχω! Χωρίς παρέα αποκλείεται να το αρχίσω... Εκδόσεις Γκοβόστη είναι η δίκη μου έκδοση.
 
Ωραία σε προσθέτω και εσένα! :) Αν μπορείς πες μου αν το βιβλίο είναι χωρισμένο σε ''μέρη'' και πόσα είναι αυτά. Εγώ λογικά θα το αγοράσω την Παρασκευή.
1)Δημήτρης Αυγερινός
2)Αμάντα
3)Φαίη Μ
4)ΦιλοΣοφία
5)Πίκος Απίκος
6)Αιγίπαν
7) Γρίλος
8)Zωζωκα

Οπότε περιμένουμε να δούμε και αν οι αναποφάσιστοι τελικά θα συμμετέχουν καθώς και αν συμφωνούμε όλοι να κλείσουν οι συμμετοχές μέχρι την άλλη Κυριακή. Μιας και φαίνεται να έχουμε μαζευτεί κάμποσοι θεωρώ ότι είναι καλύτερο σιγά σιγά να αρχίσουμε να συζητάμε τα διαδικαστικά της συνανάγνωσης. Πότε να αρχίσουμε δηλαδή, πως να ''συγχρονίσουμε'' τις διαφορετικές εκδόσεις του βιβλίου που έχει ο καθένας, πόσο καιρό να διαρκέσει, καθώς και πόσα κεφάλαια/μέρη/σελίδες θα διαβάζουμε κάθε εβδομάδα.
 
Last edited:
Top