Προτάσεις Βιβλίων Για Την Ελληνική Μυθολογία.

Γεια σας!

Προσπαθώ να βρω βιβλία που να καλύπτουν ολόκληρη την Ελληνική μυθολογία.
Κατά προτίμηση έναν τόμο που να εμπεριέχει όλη την Ελληνική μυθολογία που είναι γνωστή σήμερα.

Το ποιο δελεαστικό που βρήκα μέχρι τώρα είναι αυτό (5 βιβλία αν δεν κάνω λάθος).

Δεν είμαι σίγουρος όμως και για αυτό χρειάζομαι συμβουλές, μην πάρω κάτι και μετά το μετανιώσω.

Δεν το θέλω για σχολείο (είμαι 22) αλλά για προσωπική ανάγνωση,
να θυμηθώ κάποια πράγματα και να μάθω και άλλα που πιθανόν να μην μάθαμε στο σχολείο.

Ευχαριστώ :)
 
Γειά και καλώς ήρθες!
Τα συγκεκριμένα βιβλία του Κακριδή δυστυχώς δεν τα έχω διαβάσει αλλά κρίνοντας από το σύνολο του έργου του, σίγουρα θα είναι αξιόλογο.
Θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στο Οι Γάμοι του Κάδμου και της Αρμονίας, του Καλάσσο.
Είναι πιο πολύ επεξηγηματικό παρά εγκυκλοπαιδικό αλλά αρκετά ενδιαφέρον.


Μετά υπάρχει και η Ελληνική Μυθολογία του Τσιφόρου, σατιρική αλλά αξεπέραστη.

Κλασσικό είναι και το η Μυθολογία των Ελλήνων, του Καρλ Κερένι.
 
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απαντησή σου!
Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω, αυτά τα βιβλία περιλαμβάνουν τα πάντα έτσι;
Οδύσσεια, Οι άθλοι του Ηρακλή, Το χρυσόμαλλο δέρας, Οι 12 θεοί του ολύμπου
θησέας, μοίρες, Μαντείο των Δελφών κτλ

Το ξέρω πχ ότι η Οδύσσεια είναι ένα ολόκληρο βιβλίο (τουλάχιστον αυτό που μας δίδασκαν στο γυμνάσιο είχε πολλές σελίδες!!!!)
αλλά εγώ θέλω να τα διαβάσω σαν αναλυτικές ιστοριούλες.

Όταν λέω "αναλυτικές" εννοώ να μην είναι ολόκληρα βιβλία αλλά ούτε μόνο 2 σελίδες πχ η Οδύσσεια δεν χωράει σε δύο σελίδες.
 
Last edited:
Κατά κύριο λόγο καλύπτουν ένα μεγάλο κομμάτι της μυθολογίας αν και σε κάθε περίπτωση θα σε συμβούλευα να τα ξεφυλλίσεις πριν τα αγοράσεις.
 
Σκεφτόμουν να τα αγοράσω ηλεκτρονικά, αλλά αν χρειάζεται να το ξεφυλλίσω θα δω τότε. Έχω και ξαδέρφη φιλόλογο ίσως να ξέρει κάτι και αυτήν.
 
Top