Προτάσεις για βιβλία

Καλησπέρα στο φόρουμ

Φέτος διάβασα το διαστρικό πόλεμο /αν είσαι έτοιμος πάτα έντερ/άνθρωπος στον Άρη και το πρόσφατο τα ψέμματα του λοκ λαμορα.

Έχω ήδη περάσει το τρυπακι ηρωικης φαντασίας διάβασα ότι μεταφρασμένο υπάρχει (τολκιν/μαρτιν/σαπκο/αμπερκο/ροθφους κτλ) είναι η αγαπημένη μου την λατρεύω αλλά σε μεταφρασμένα δεν βλέπω κάτι νέο, επίσης μου αρέσει και η επιστημονική φαντασία(διάβασα αρκετά από νειλ γκειμαν και Όρσον σκοτ καρντ) και κάποια θριλερακια από στεφεν, μην τα πολυλογώ δεν λέω όχι σε οτιδήποτε ποιοτικό

Θέλω προτάσεις πολλές με τις εξής προϋποθέσεις

-Λογοτεχνία και ξένη μόνον /κατηγορία δεν έχω θέμα οτιδήποτε
-ελληνικά μεταφρασμένα
- με βαθμολογία goodreads άνω του 4.2(ξέρω σόρι αλλά είμαι από αυτούς)
-και αν γίνεται όσο πιο πρόσφατα νέα δήλ μετά το 2000 γραμμένα
-προτιμώ stand alone κουράστηκα να μαζεύω βιβλία που η συνέχεια θα κάνει καμία 20ετια...

Έχω στο πρόγραμμα το αηδόνι βλέπω πολύ καλές κριτικές και φρεσκαδουρα ψάχνω ανάλογες προτάσεις
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Καλωσόρισες στην παρέα.

Όλα καλά αλλά φαντάζομαι, εφόσον πάρεις εδώ προτάσεις, για αυτό το 4.2+ του goodreads που ζητάς, θα πρέπει να ελέγξεις βέβαια μονάχος.
 
Αν σου άρεσε ο Ρόθφους, ρίξε μια ματιά στη Ρόμπιν Χομπ και τον Μπράντον Σάντερσον. Αν και δεν είναι standalone, είναι ολοκληρωμένες σειρές, κυκλοφορούν και σε ηλεκτρονική μορφή, και έχουν αρέσει στο 99% όσων τις διάβασαν. Κάποια άλλα που έχουν σαρώσει τον τελευταίο καιρό δυστυχώς δεν έχουν μεταφραστεί, και το ελληνικό κοινό χάνει σπουδαία βιβλία.

Ο Σταθμός έντεκα επίσης αποδείχθηκε πολύ δημοφιλής, όπως και το Φωτιά και στάχτες

Η αλήθεια για την υπόθεση Χάρρυ Κέμπερτ φέρνει λίγο στον Κινγκ, οπότε ίσως σου αρέσει και αυτή.

Οι στυλοβάτες της γης είναι μια σειρά που σε απορροφά πλήρως, αλλά θέλει τεράστια επένδυση χρόνου.

Ο Φρέντρικ Μπάκμαν έχει γίνει πολύ της μόδας με τα μισάνθρωπα-κατασυγκινητικά βιβλία του, και πιστεύω, δικαίως.

Αυτά τα λίγα. Αν διαβάζεις και στα αγγλικά, θα μπορούσα να επεκτείνω αρκετά τις συστάσεις μου, ιδίως στον τομέα της φαντασίας.
 
Τιγκανα, του Guy Gavriel Kay (αν δεν το εχεις ηδη διαβασει).

Και μετα μπορεις να πιασεις Ουρσουλα ΛεΓκεν, ειτε σε φαντασυ ειτε σε επιστημονικη φαντασια.
 
Λοιπόν γκαις θενκς για τις προτάσεις.

Χανκ το τιγκανα είναι στανταλον.??είχα διαβάσει στο παρελθόν από κάι τα λιοντάρια αρκετά ευκολοδιαβαστο και δροσερό αν και ήταν στην έρημο. Θα το έχω υπόψιν.
Κασταλια ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ. Αρκετά ενδιαφέρουσες και οι προτάσεις σου. Μου άρεσε που είναι και διαφορετικές.
Τα έλεγξα όλα και ήδη αποφάσισα να αγοράσω τον οβ του μπακμαν και το σταθμό έντεκα άμεσα.

Την χομπ την έχω συναντήσει να αναφέρετε σε πολλά νήματα για ανάλογα βιβλία του μαρτιν. Δεν ξέρω δεν μου έκανε κλικ. Από σαντερσον διάβασα το ομιχλογεννητοι μου φάνηκε κάπως ρηχό (ήταν βέβαια χρονικά ανάμεσα στα τέρατα). Γνωρίζω ότι το way of kings έχει τρελές αξιολόγησεις αλλά ακόμη δεν έχει μεταφραστεί.
Μπορείς να μου προτείνεις ομοίως και κάποια αγγλικά απλά να είναι γραμματικά όχι τόσο δύσκολα.
Έχω διαβάσει στο παρελθόν 4 βιβλία από την σειρά vampire hunter d, είναι κάπως ξερά και δράσης και έτσι δεν είχα κάποιο πρόβλημα.
Βέβαια διάβασα και του ροθφους το βιβλίο με την αουρι και με δυσκόλεψε αρκετά.
 
Χαίρομαι πολύ που βρήκες ενδιαφέρουσες τις προτάσεις μου, γιατί πάντα ανυπομονώ να ψήσω και άλλους να ρίξουν μια ματιά σε όσα με ενθουσίασαν, και είναι μεγάλη χαρά όταν αρέσουν και σ' αυτούς.

Αν διάβασες το Vampire Hunter D (δεν ξέρω αν είδες και τις δυο ταινίες), να σου συστήσω το Death Note - κυκλοφορεί και στα ελληνικά, και στα αγγλικά (μην αναφέρω καν ότι έχει γυριστεί και για την τηλεόραση και σε ανιμε) που ίσως θα σου αρέσει - έχει κάποιους προβληματισμούς που μπορούν να σε βάλουν σε σκέψη.

Επίσης, οι Επικυρίαρχοι του Κλαρκ είναι για μένα το καλύτερό του (τώρα μου ήρθε φλασιά - το αναφέρω αν θέλεις κάτι λίγο πιο κλασικό στο οποίο να μην του φαίνονται τα χρονάκια του).

Στα αγγλικά θα σου συστήσω ανεπιφύλακτα τον Michael J. Sullivan (αυτός δεν δημοσιεύει τίποτα, αν δεν έχει ολοκληρώσει όλη τη σειρά, αν και σαφώς δεν τα βγάζει όλα ταυτόχρονα), Juliet Marillier (τα βιβλία της είναι σαν να ακούς μουσική της Enya - ομολογουμένως όχι για όλους, αλλά εγώ τη βρίσκω μαγευτική), Jonathan Stroud αν σου αρέσουν τα παραμύθια και η πλάκα στα βιβλία (έχω ρίξει πολύ γέλιο με τις περιπέτειες του Μπαρτιμαίου (αυτό έχει μεταφραστεί), αλλά και των Λόκγουντ & σια), και οπωσδήποτε τα εξής τρία:
τον Peter Brett - η δική του σειρά Warded Man είναι ο Κβοθε ενός άλλου σύμπαντος,
το Replay του Ken Grimwood (μια αρκετά πρωτότυπη θεώρηση για το τι είναι το πεπρωμένο μας),
και το Daemon του Daniel Suarez (ένα Πάτα έντερ ενός εναλλακτικού σύμπαντος που για μήνες με στοίχειωνε και κοιτούσα με υποψία τον υπολογιστή)

Πέρα από φαντασία, The Pearl That Broke Its Shell της Νάντια Χασίμι. Το θαύμα της R.J. Palacio. Έθιμα ταφής της Χάνα Κεντ. The Word Is Murder του Άντονι Χόροβιτς είχε πολλή πλάκα γιατί η αστυνομική πλοκή εξελισσόταν σε συνδυασμό με τη συγγραφή του βιβλίου. What if του Randall Munroe (αυτό νομίζω έχει μεταφραστεί κιόλας).

Δεν ξέρω αν θα σου άρεσαν οι βιογραφίες, τελευταία διάβασα 2-3 που πραγματικά άξιζαν περισσότερο από μερικά έργα μυθοπλασίας.

Σταματάω εδώ, γιατί αν με αφήσει κανείς, είμαι ικανή να συστήνω βιβλία που θα σε απασχολούν για τα επόμενα πέντε - δέκα - είκοσι χρόνια. Αν είσαι στο goodreads, μπορούμε να συνδεθούμε και εκεί.
 
ουαου ευχαριστώ και πάλι πολύ καλές προτάσεις.

Ναι είδα πρώτα τις ταινίες μου άρεσε το σύμπαν γιαυτό διάβασα και τα βιβλία,επίσης ναι έχω δει το και ανιμε του death note μαζί μερικά άλλα (monster), επιπλέον διάβασα και κάποια μανγκα.
Έλεγξα και τις υπόλοιπες προτάσεις είναι πολύ κοντά σε αυτό που ρώτησα /μου έχεις δώσει αρκετό υλικό για καιρό θα ξεκινήσω δειλά και με κάποιο αγγλικό /από τις προτάσεις ηρωικης φαντασίας νομίζω ο σαλιβαν μου ταιριάζει περισσότερο για αρχή /το θαύμα το λάθος αστέρι και το τέρας έρχεται τα διάβασα έγιναν τόσο δημοφιλή παρόλο που δεν είναι το στυλ μου /το ριπλει μπήκε στην άμεση λίστα θα επιχειρήσω να το ψάξω και να το παραγγείλω αύριο κιόλας αν και μου βγαίνει εκτός κυκλοφορίας στα γνωστά σαιτ και καταστήματα /αστυνομικά δεν διαβάζω, μόνο του Τόμας χάρις (που μάλλον δεν ανήκει σε αυτή την κατηγορία), και την πρόταση του χοροβιτς ξεχώρισα αλλά φοβάμαι λίγο το αγγλικό,δεν είναι πιο δύσκολο?

Δεν έχω στο goodreads λογαριασμό απλά ψάχνω προτάσεις και ότι έχω διαβάσει αναλογικά με την βαθμολογία είμαι σύμφωνος 100%γιαυτό και το έγραψα.
Θα τα λέμε από εδώ.
 
Τιγκανα, του Guy Gavriel Kay (αν δεν το εχεις ηδη διαβασει).

Και μετα μπορεις να πιασεις Ουρσουλα ΛεΓκεν, ειτε σε φαντασυ ειτε σε επιστημονικη φαντασια.
Σε αυτή την φάση είμαι και εγώ αλλά ξέρεις τι γίνεται ;

Η πλοκή περί αναγεννησιακής Ιταλίας και επανάστασης δεν με εξιτάρει πολύ.'Εχω διαβάσει το Assassin's Creed Η Αναγέννηση με ανάλογο περιεχόμενο.

Αυτό που μου αρέσει με τα Τιγκάνα και Λέοντες του Αλ Ρασάν, είναι πως έχω διαβάσει πως είναι συναισθηματικά βιβλία καθώς έχουν λυπηρό τέλος.

Ο Key ωστόσο έχει βγάλει και άλλα ενδιαφέροντα βιβλία όπως με Κίνα και Βίκινγκς που με εξιτάρουν περισσότερο όσον αφορά το θεματικό περιεχόμενο.

Δείτε και αυτό

 
Επειδή μου αρέσουν οι Vikings μάλλον το The Last Light of Sun θα πάρω, ξέρω πως δεν είναι δημοφιλές όπως το Τιγκάνα, αφορά όμως περίοδο των Vikings, και μπορεί να πάρω και το πρώτο από το 'Επος της Γαιοθάλασσας να πάρω μια γεύση και αν δώ πως θα με ευχαριστήσει, ίσως πάρω και τα επόμενα.
 
Βρήκα δείγματα των Tigana και The Last Light of Sun από τις εκδόσεις anubis και δεν με ενθουσίασαν κανένα από τα δύο.Ειδικά το The Last Light of Sun μου φάνηκε πολύ πυκνογραμμένο και βαρετό.'Ισως δεν ήμουν στο κατάλληλο mood.

Το Σκανδιναβική Μυθολογία του Gaimal Kei θα πρότεινα και το Γκρίζες Χώρες του Μαστακούρη για όσους ενδιαφέρονται για τους βόρειους.
 
Last edited:
Το the way of kings έχει μεταφραστεί από τις εκδόσεις φανταστικός κόσμος. Α Λ Λ Α το βιβλίο το έχουν χωρίσει σε 4 τόμους. Για την ώρα έχουν βγει οι 3. Αν αντέχεις οικονομικά μπορείς να το έχεις υπόψη. (Ίσως και τα άλλα βιβλία να βγουν 4τομα).

Θα επανέλθω με προτάσεις...
 
Σε αυτή την φάση είμαι και εγώ αλλά ξέρεις τι γίνεται ;

Η πλοκή περί αναγεννησιακής Ιταλίας και επανάστασης δεν με εξιτάρει πολύ.'Εχω διαβάσει το Assassin's Creed Η Αναγέννηση με ανάλογο περιεχόμενο.

Αυτό που μου αρέσει με τα Τιγκάνα και Λέοντες του Αλ Ρασάν, είναι πως έχω διαβάσει πως είναι συναισθηματικά βιβλία καθώς έχουν λυπηρό τέλος.

Ο Key ωστόσο έχει βγάλει και άλλα ενδιαφέροντα βιβλία όπως με Κίνα και Βίκινγκς που με εξιτάρουν περισσότερο όσον αφορά το θεματικό περιεχόμενο.

Δείτε και αυτό

Ακριβως αυτο. Τουλαχιστον για το Τιγκανα που εχω διαβασει. Πολυ πιθανο να σε παρουν τα ζουμια εκει προς το τελος. Βοηθα και η γραφη του Kay. Ρε, λες να το ξαναπιασω κι εγω? :φρύδια:
 
Last edited:
Επιστημονικής φαντασίας
Ο λεβιάθαν ξύπνα των James Corey
Κόκκινος συναγερμός της Μάρθα Γουέλς
Την τριλογία Wayward pines του Blade Crouch. Τα έχει σε κασετίνα η εκδόσεις Διόπτρα.
Η τριλογία του Άρη του Kim Stanley Robinson. Στα ελληνικά νομίζω έχουν κυκλοφορήσει μόνο τα δύο πρώτα βιβλία, το καθένα από δύο τόμους

Σύγχρονη λογοτεχνία
Σκοτεινή μου Βανέσα της Κεϊτ Ελιζαμπεθ Ρασελ

Λογοτεχνία μυστηρίου
Το κορίτσι που εξαφανίστηκε της Γκιλιαν Φλιν
Αιχμηρά αντικείμενα της της Γκιλιαν Φλιν
Κυνηγοί κεφαλών του Γιο Νεσμπο

Τώρα τα φαντασίας που θα σου πρότεινα βλέπω ότι τα έχεις διαβάσει και τα υπόλοιπα που σκεφτόμουν δεν έχουν μεταφραστεί. Έχω ακούσει καλά λόγια -αλλά δεν τα έχω διαβάσει- για
Mexican Gothic της Σίλβια Μορένο-Γκαρσία
Μεσάνυχτα στη βιβλιοθήκη του Matt Haig.
 
'Εψαχνα αυτές τις μέρες διάφορα δείγματα βιβλίων από εκδοτικούς οίκους είτε του Gavriel Key, είτε του Stephen King και διάφορα άλλα και τα βαριόμουν σε σημείο που σκέφτόμουν , λές πλέον να μην λατρεύω το διάβασμα ; Με τι θα ασχολούμαι ;

Τελικά βρήκα δύο βιβλία εκ των οποίων τα δείγματα που βρήκα με εξίταραν αρκετά και ήθελα να διαβάζω συνεχώς.

Το ένα είναι το Παιχνίδι του Στέμματος , πρώτο βιβλίο από το Τραγούδι της Φωτιάς και του Πάγου του GRR Martin και το άλλο είναι το βιβλίο Assassin's Creed Ενότητα από Oliver Bowden και διεξάγεται στην Γαλλία την εποχή της επανάστασης.Θίγει το ζήτημα του καπιταλισμού, της ζωής των πλουσίων σε βάρος των φτωχών. Ενώ όλα τα άλλα βιβλία με έκαναν να αγκομαχώ, σε αυτό η ανάγνωση ήταν λατρεία και κυλούσε νερό.
 
Assassin's Creed Ενότητα έλεγα και τελικά αγόρασα από Βαρουφάκη. Σχετικό είναι, μιας που μιλάει για εναλλακτική του καπιταλισμού.

Τέσπα, το Σιλμαρίλλιον πιστεύω θα μου εμπλουτίσει αρκετά τις γνώσεις γύρω από την Μέση Γή, (εδώ μου τις εμπλούτισε το παράρτημα του Άρχοντα) , αλλά μελλοντικά σκέφτομαι και για Ατελείωτες Ιστορίες.

Από ότι ξέρω το Σιλμαρίλλιον είναι κυρίως αφιερωμένο στην πρώτη εποχή και στην δημιουργία του κόσμου, κάτι που στον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών αναφέρει ελάχιστα πράγματα.

Οι Ατέλειωτες Ιστορίες αναφέρουν ορισμένες πρόσθετες γνώσεις, αν και το Σιλμαρίλλιον καλύπτει ένα μεγάλο ποσοστό γνώσεων για το σύμπαν του Τόλκιν.

Πολλοί λένε πως αξίζει η αγορά των Ατελείωτων Ιστορίων.

Έχω να αγοράσω και το Witcher όμως , πέμπτο βιβλίο στα ελληνικά, που θα κυκλοφορήσει σύντομα , οπότε δεν θα βιαστώ.

'Αλλωστε έχω τρία βιβλία αδιάβαστα μαζί με το Carmilla.

Από εβδομάδα ξεκινάω το Σιλμαρίλλιον, πρώτη ανάγνωση.
 
Γεια σας εχω καιρο να γραψω γιατι υπαρχουν διαφορα τρεχαματα.Κυριολεκτικα το βιβλιο "Ολα οσα θελω να πω στους φιλους μου" Anthony Robbins μου έσωσε τη ζωη (λογω καποιων ψυχολογικων που έχω έπαιξαν και άλλα πραγματα το ρολο τους αλλά αυτό περισσότερο) και οτι σου σωζει τη ζωή είναι ανεκτίμητης αξίας, το θεωρώ το κορυφαίο βιβλίο όλων των εποχών στην κατηγορία του...δεν γίνεται να μην σταθείς στα πόδια σου και να μην αντιμετωπίσεις τις αδυναμιες σου οταν εχεις τελειώσει την ανάγνωση του βιβλίου αυτού.Κάντε μου την χάρη και διαβάστετο κυρίως αν έχετε ψυχολογικα και νιώθετε οτι δεν αξίζει η ζωή, είναι κρίμα ο κόσμος να εχει τοσα προβλήματα και να υποφέρει και απο κατάθλιψη μελαγχολία και μόνιμη στεναχώρια.
 
Παίδες λατρεύω το Κόσμος της Φωτιάς και του Πάγου, λάτρεψα ωστόσο και το Σιλμαρίλιον.

Ποιο μου προτείνετε ; Πτώση της Γκοντόλιν από Τόλκιν ή Φωτιά και Αίμα από Μάρτιν;

Ξέρω πως πρόκειται για δύο διαφορετικούς συγγραφείς και κόσμους μπλα μπλα μπλα ωστόσο θα ήθελα να μάθω ποιο σας ήταν πιο ενδιαφέρον.
 
Δεν έχω διαβάσει κανένα από τα δυο.
Το φωτιά και αίμα δε ξέρω αν θα το διαβάσω.
Αν τελικά διαβάσεις την Γκοντόλιν πες γνώμη.
 
Η Γκοντόλιν στην ουσία έχει διάφορες εκδοχές της ιστορίας και εικονογράφηση.

Έχω διαβάσει ήδη τις δύο εκδοχές.Αυτή στις Ατελείωτες Ιστορίες (που περιλαμβάνεται στο βιβλίο) και αυτή στο Σιλμαρίλλιον.
 
Top