Εναλλακτικές θεωρίες

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Η Ινδοευρωπαική θεωρία απο ότι βλέπω αποτελεί το "στάνταρ" των ιστορικών και γλωσσολογικών μελετών.

Φυσικά υπάρχουν και αντίλογοι οι οποίοι είναι ιδιαίτερα γοητευτικοί. Ο αντίλογος συνήθως επιτίθεται σε αυτό που θεωρούμε αυτονόητο, έρχεται με στοιχεία και αντεπιχειρήματα "ανώτερα" που το καταρρίπτουν. Και επίσης ο αντίλογος έρχεται να καλύψει (με δικές του απαντήσεις) τα κενά του αυτονόητου τα οποία το ίδιο δεν μπορεί.

Ως γνωστόν η ΙΕ θεωρία άμφισβητείται σταθερά και ομόφωνα απο εκπροσώπους συγκεκριμένης ιδεολογίας, με τόση συνέπεια που ίσως φωνάζει για πιθανή σκοπιμότητα ;)

Πέρα απο τις σκοπιμότητες όμως, γιαυτό ο αντίλογος και οι εναλλακτικές θεωρίες είναι τόσο ελκυστικές και παρά την αιρετικότητά τους έχουν δύναμη.

Είχα διαβάσει ένα σύντομο άρθρο που επιτίθοταν στην θεωρία οτι το αλφάβητο έρχεται απο τους Φοίνικες. Ένα επιχείρημα που έδινε ήταν οτι αυτη η θεωρία προερχόταν απο μια υπόθεση του Ηρόδοτου. Αλλά επιχειρήματα του δεν θυμάμαι, αλλά ήταν πειστικά και δεν μπορούσα να τα προσβάλλω.

Εντύπωση μου κάνει επίσης οτι σε κανένα άρθρο της Γουικιπέντια περι ΙΕ θεωρίας, δεν έχω βρει αναφορά ή σύνδεσμο σε άρθρο που να την προσβάλλει ή έστω να παρουσιάζει μια άλλη εξήγηση. Αυτη η ελλειψη με ενοχλει, αλλα και επισης μου λεει οτι ειναι τοπικό "φρούτο".

Γι' αυτό το λόγο δεν έχω διαβάσει πολλές θεωρίες κατά της ΙΕ θεωρίας, αλλα κυριως δεν βρίσκω πουθενά τον αντίλογό που αυτή έχει να προβάλλει για να αμυνθεί εναντίων των εναλλακτικών. Αλλά μου κάνει εντύπωση ο όγκος μελανιού που έχει χυθεί εναντίον της, και η λογικη μου λεει οτι αυτος ο ογκος δεν μπορει να ειναι ολος φουσκα.

Εσεις εχετε διαβάσει καποιες απο αυτες τις θεωρίες; ποσο λογικα βρισκετε τα επιχειρηματα τους και ποια θεωρειτε ισχυρα χτυπηματα εναντιον της ΙΕ θεωρίας; Τι αντίλογο έχει να προβάλλει ή ΙΕ θεωρία;
 
Last edited:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Νομίζω πως πρόκειται για απαξίωση των επιστημόνων να ασχοληθούν με μια άκυρη παραφιλολογία αν και τελικά ίσως είναι λάθος αυτό γιατί υπάρχει πολύς κόσμος στην λαϊκή βάση που στρέφεται εκεί για να ενημερωθεί βυθίζοντας στην πραγματικότητα τον εαυτό του σε σκοτάδι μεσαιωνικής ποιότητας. Αυτό το φαινόμενο θα πρέπει να αντιμετωπιστεί κάποια στιγμή. Ήδη πιστεύω πως υπάρχει σοβαρή καθυστέρηση.

Όχι ότι κάθε αιρετική θεωρία είναι εξορισμού λάθος. Όμως στις περισσότερες περιπτώσεις πρόκειται απλά για σοβαροφανείς προσεγγίσεις από άσχετους και πες μου για παράδειγμα ΈΝΑΝ Έλληνα γλωσσολόγο (πραγματικό γλωσσολόγο) που δεν δέχεται την ΙΕ θεωρία (όχι ότι ακόμα κι αυτό θα έλεγε πολλά πράγματα, αν δηλαδή ένας έλεγε το δικό του κόντρα σε όλους τους άλλους).

Οι Ελληνοκεντρικές θεωρίες (όπως η αντιφοινικική) τρέφονται από την ανάγκη μας αν είμαστε ξεχωριστοί και ανώτεροι και γνωρίζουν έξαρση ιδιαίτερα τις τελευταίες δύο δεκαετίες. Θυμάμαι πως όταν ήμασταν πιτσιρικάδες, αρχές τού ’80 διαβάζαμε για την εξωγήινη καταγωγή των Μάγια και πάλι με χίλια δυο πειστικά επιχειρήματα. Τώρα διαβάζουμε για την εξωγήινη καταγωγή των Ελλήνων. Ναι, είμαστε τόσο ξεχωριστοί: είμαστε ήρωες από άλλον πλανήτη (σαν τον Σπορ Μπίλλη ένα πράμα). Τίποτα δεν πήραμε εμείς, όλα τα φτιάξαμε μόνοι μας. Παρθενογένεση ή εξωγήινη κληρονομία όμως τίποτα από τον γείτονα (το πιο φυσικό δηλαδή πράγμα).

Μέσα σε όλα, η συνομοσιολογία και ο Ελληνοκεντρισμός αποτελούν μια μεγάλη οικονομία. Πολλά χρήματα για αυτεπάγγελτους προφήτες τύπου Λιακόπουλου.

Είναι δυστυχώς η αδυναμία τού απλού ανθρώπου να ξεχωρίσει τον επιστήμονα από τον κομπογιαννίτη, την επιστήμη από την παραφιλολογία. Μια αδυναμία που τον κάνει να ματιάζεται, να φτύνει τον κόρφο του και να διαβάζει μαγεμένος το ζώδιό του. Και συν αυτά να πιστεύει πως είναι ανώτερος και υπέρτατος κι ας είναι το μεγάλο κορόιδο στην δούλεψη τού αφεντικού και χωμένος στα χρέη.
 
Είχα διαβάσει ένα σύντομο άρθρο που επιτίθοταν στην θεωρία οτι το αλφάβητο έρχεται απο τους Φοίνικες. Ένα επιχείρημα που έδινε ήταν οτι αυτη η θεωρία προερχόταν απο μια υπόθεση του Ηρόδοτου. Αλλά επιχειρήματα του δεν θυμάμαι, αλλά ήταν πειστικά και δεν μπορούσα να τα προσβάλλω.
Το αλφάβητο είναι καθαρά ελληνική εφεύρεση (τουλάχιστον μέχρι σήμερα δεν έχει αποδειχτεί κάτι αντίθετο). Απλά οι Έλληνες πήραν το σύστημα γραφής των Φοινίκων, το προσάρμοσαν στις δικές τους φωνητικές ανάγκες και το μετουσίωσαν σε αυτό που αποκαλούμε αλφάβητο. Αυτό αποδεικνύεται από την ομοιότητα που έχουν τα φοινικικά με τα πρώιμα ελληνικά φθογγικά σύμβολα.
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Απ' οσο εχω διαβασει, η πρωτη αλφαβητική γραφή ήταν μια απλοποίηση των Αιγυπτιακών ιερογλυφικών. Απο αυτή τη γραφή ήρθαν οι υπόλοιπες.
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Το αλφάβητο είναι καθαρά ελληνική εφεύρεση .
μόνο μια διευκρίνιση: το φωνητικό αλφάβητο. Παλαιότερα τής φωνητικής γραφής είναι αλφάβητα με ιδεογράμματα ή συλλαβογράμματα και για παράδειγμα την Γραμμική Β΄ με την οποία γράφαμε πιο παλιά οι Έλληνες φαίνεται πως την πήραμε από κάποιους άλλους (αλλιώς γιατί να είναι τόσο ανεπαρκής για τα Ελληνικά; )
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Χεχε, βλεπω οι Εθνικοι Ελληνες (=δωδεκαθεϊστες) τα εχουν παρει με τους Ελληνοκεντριστες γενικοτερα :)
 
Συγνωμη για να καταλαβω : αυτοι που ειναι εναντια στην ΙΘ ειναι οι ελληνοκεντριστές;

Δηλ. αν δεν δεχτουμε την υπαρξη μια μακρινης προγονικης γλώσσας, το κανουμε γιατι θελουμε να ειμαστε ανωτερη φυλη που τα ανακαλυψε όλα;

Νομίζω παντως πως ενας καλός τρόπος για να μελετησει κανεις την ΙΘ ειναι να κοιταξει λιγο και το προσφατο παρελθόν.
Γλώσσες οπως τα γαλλικα, ιταλικα κτλ προήλθαν απο τα λατινικα.
Κατι ανάλογο και με τους βορειότερους λαούς.

Από την άλλη, μπορω (καπως) να δεχτώ την υπαρξη μιας κοινης πρωιμης γλώσσας, αλλά ετσι ειναι σαν να δεχομαι την ύπαρξη ενός και μόνο λαού σε ολόκληρο τον πλανήτη, που μετά διασκορπίστηκε, αλλά παρεμειναν στοιχεια της γλωσσας του,για να θυμιζουν το παρελθόν του
(λιγο δυσκολο δεν ειναι αυτο;).

Πιο ευκολο ειναι ομως, να δεχτω πως υπηρξε επιρροή ενος ισχυροτερου λαου σε καποιον αλλο (και αρα πηρε στοιχεια και η γλωσσα του, οπως εμεις με τους Τουρκους πχ) και.. τελος παντων ανα τους αιωνες να υπαρχουν κοινα στοιχεια σε ολους τους λαούς.
(δεν ξερω αν εγινα σαφης :ρ)
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Συγνωμη για να καταλαβω : αυτοι που ειναι εναντια στην ΙΘ ειναι οι ελληνοκεντριστές;
Οπως ανεφερα, δεν εχω διαβασει πουθενα σοβαρο επιστημονικό αντιλογο ή εναλλακτική στην ΙΕ θεωρία. Προσωπικά, ο,τι εχει έρθει στην αντίληψή μου, είναι αντίλογος των Ελληνοκεντριστών.

Ισως σε αλλες χωρες να υπαρχουν παρομοια κινήματα που απορρίπτουν την ΙΕ ή να την προβάλλουν αλλαγμένη για να αποδείξουν τη δική τους ανωτερότητα. Πχ Ιταλοί εθνικιστές ή εθνομυστικιστές μπορεί να προβάλλουν τα Λατινικά ως ανώτερη γλώσσα που επηρρέασε όλες τις άλλες (ένα υποθετικό παράδειγμα)

Δηλ. αν δεν δεχτουμε την υπαρξη μια μακρινης προγονικης γλώσσας, το κανουμε γιατι θελουμε να ειμαστε ανωτερη φυλη που τα ανακαλυψε όλα;
Οι Ελληνοκεντριστές τουλάχιστον έτσι πιστεύω. Χρησιμοποιούν "εκ του πονηρού" την απόρριψη αυτή ως όχημα για την ιδεολογία τους. Αφού απορριφθεί η ΙΕ θεωρία, μπορούν άνετα να υπονοήσουν κατόπιν οτι οι Έλληνες είναι ενώτερης φύσης, πχ εξωγήνοι απο το Σείριο, απόγονοι των Ελοχίμ κοκ.

Πάρε για παράδειγμα τους Δημιουργιστές που απορρίπτουν την Εξέλιξη προκειμένου να υποστηρίξουν την κατα-γράμμα αφήγηση της Γένεσης. Έχουν κι αυτοί τα επιχειρήματά τους και τα ερωτήματα που έχουν να προβάλλουν.

Μπορει βέβαια να υπαρχει καποιος Ακαδημαϊκός επιστήμονας που να μη λειτουργεί επιτηδευμένα. Δηλαδή για δικούς του επιστημονικούς λόγους να απορρίπτει τη θεωρία και να προβάλλει μια άλλη. Δεν έχω ομως ακουσει πουθενα για τετοια περιπτωση

Νομίζω παντως πως ενας καλός τρόπος για να μελετησει κανεις την ΙΘ ειναι να κοιταξει λιγο και το προσφατο παρελθόν.
Γλώσσες οπως τα γαλλικα, ιταλικα κτλ προήλθαν απο τα λατινικα.
Κατι ανάλογο και με τους βορειότερους λαούς.
Αυτο γινεται ηδη. Μιας και ανέφερες τους βορειους λαους, οι γλώσσες τους ανασκευάζονται υποθετικά, εφόσον δεν είχαν γραφή. Ετσι εχουν ανασκευαστεί η πρωτο-Γερμανική, η πρωτο-Κέλτικη, η πρωτο-Σλάβικη κλπ.

Αν ομως συγκρίνουμε όοοοολες αυτές, θα οδηγηθούμε σε μια ανασκευασμένη υποθετική γλώσσα

Από την άλλη, μπορω (καπως) να δεχτώ την υπαρξη μιας κοινης πρωιμης γλώσσας, αλλά ετσι ειναι σαν να δεχομαι την ύπαρξη ενός και μόνο λαού σε ολόκληρο τον πλανήτη, που μετά διασκορπίστηκε, αλλά παρεμειναν στοιχεια της γλωσσας του,για να θυμιζουν το παρελθόν του
(λιγο δυσκολο δεν ειναι αυτο;).
Κανενας δε μιλησε για ενα λαο σε ολοκληρο τον πλανητη. Μιλαμε για την Ινδο-Ευρωπαϊκη οικογενεια. Ουτε ειπε κανενας οτι ειναι η μοναδικη οικογενεια που υπαρχει ;)
 
Last edited:
Αυτο γινεται ηδη. Μιας και ανέφερες τους βορειους λαους, οι γλώσσες τους ανασκευάζονται υποθετικά, εφόσον δεν είχαν γραφή. Ετσι εχουν ανασκευαστεί η πρωτο-Γερμανική, η πρωτο-Κέλτικη, η πρωτο-Σλάβικη κλπ.
Εννοείς ανακατασκευαστεί. Διότι ανασκευάζω σημαίνει "αποδεικνύω ότι κάτι είναι λάθος" :) [Για λίγο νόμιζα πως έχουν αποδειχτεί λανθασμένες αυτές οι πρωτογλώσσες!!]
 
Eίχα διαβάσει ένα άρθρο σε επιστημονικό περιοδικό οπου ανέτρεπε τον ισχυρισμό οτι το αλφάβητο δεν το πήραν οι Έλληνες από τους Φοίνικες.Μέσα στα άλλα απέδιδε τον ισχυρισμό τους στον έντονο αντισημιτισμό
(ήταν σημιτικό φύλο οι φοίνικες) μεγάλης μερίδας των (σύγχρονων) Έλλήνων.Αν μπορέσω να βρώ το περιοδικό θα ανεβάσω όνομα και τεύχος...Εμένα και μόνο αυτό το επιχείρημα του με φτάνει...
 
Εγώ έχω παρατηρήσει ότι στις θεωρίες που έχω διαβάσει και στρέφονται κατά της ΙΕ θεωρίας, οι συγγραφείς τους στηρίζονται κατά κύριο λόγο στην αρχαία ελληνική μυθολογία π.χ. λένε ότι αφού ο Όμηρος βάζει τους Τρώες και τους συμμάχους τους να μιλάνε ελληνικά, να πιστεύουν στους ίδιους θεούς και να έχουν τα ίδια έθιμα αυτό σημαίνει ότι οι Τρώες ήταν Έλληνες παραβλέποντας ότι αυτό έγινε για την οικονομία του έργου (ποιητική αδεία).
Βέβαια, το ότι υπήρξε κάποτε ένας "Ινδοευρωπαϊκός λαός είναι μια θεωρία που στηρίζεται περισσότερο στις υποθέσεις των γλωσσολόγων και λιγότερο στην αρχαιολογική έρευνα.
 
αφού ο Όμηρος βάζει τους Τρώες και τους συμμάχους τους να μιλάνε ελληνικά, να πιστεύουν στους ίδιους θεούς και να έχουν τα ίδια έθιμα αυτό σημαίνει ότι οι Τρώες ήταν Έλληνες παραβλέποντας ότι αυτό έγινε για την οικονομία του έργου (ποιητική αδεία).
.
Τώρα που το σκέφτομαι, έχει βρεθεί επιγραφή στα χιττιτικά η οποία αναφέρεται στο βασίλειο της Βιλούσα, δηλαδή της Τροίας (πρβλ. (F)ΙΛΙΟΝ) και στον βασιλέα της με το περίεργο όνομα Αλαξούντα. Δεν ξέρω εσάς αλλά εμένα μου θυμίζει το όνομα Αλέξανδρος (θυμηθείτε: το άλλο όνομα του πρίγκηπα της Τροίας Πάρη ήταν Αλέξανδρος).
Δεν θα ήταν γοητευτικό να ανακαλύπταμε ότι ο ηγεμόνας αυτός της Τροίας στον οποίο αναφέρεται ο Χετταίος βασιλιάς ήταν ο γιός του προηγούμενου βασιλιά ο οποίος σκοτώθηκε όταν οι Αχιγιάβα (Αχαιοί) κατέλαβαν την πόλη;!!! ( οι επιστήμονες παραδέχονται σήμερα βάσει των επιγραφών των Χετταίων ότι οι Μηκυναίοι παρενοχλούσαν συχνά τις μικρασιατικές πόλεις που ήταν υποτελείς στους Χετταίους)
 
Υπάρχει πουθενά κάποια Ινδοευρωπαική λέξη που να έχει σωθεί;
Μήπως καποια οστά από ''Ινδοευρωπαίους'' που θα μας έδειχναν,
πως τελοσπάντων ήταν αυτή η φυλή, που άφησε τέτοια παρακαταθήκη
και ξαφνικά εξαφανίστηκε και διαιρέθηκε σε 50 άλλες;!
Σας πέρασε ποτέ απ' το μυαλό ότι μπορεί να μην υπήρξαν Ινδοευρωπαίοι;
Ή ότι μερικοί από αυτούς που ονομάζονται ''επιστήμονες'', στο όνομα της
επιστημονικότητας αμολάνε μιά καινούργια κοτσάνα, για να πάρει το όνομά τους;!!
Το βιβλίο του Ηλία Τσατσόμοιρου < Ιστορία γενέσεως της ελληνικής γλώσσας >
έχει για όλ' αυτά, τις πιο θεμελιωμένες - κατά τη γνώμη μου - απαντήσεις.

Υ.Γ. Φυσικά δεν αυτοπροσδιορίζεται ώς επιστήμων - αλίμονο - όπως
αυτοί που έχουν τους θώκους στα πανεπιστήμια και ζητούν να καταργηθεί
το ντ απο το d !!!!!
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Σας πέρασε ποτέ απ' το μυαλό ότι μπορεί να μην υπήρξαν Ινδοευρωπαίοι;
Ή ότι μερικοί από αυτούς που ονομάζονται ''επιστήμονες'', στο όνομα της
επιστημονικότητας αμολάνε μιά καινούργια κοτσάνα, για να πάρει το όνομά τους;!!
Εμένα μου πέρασε. Από όσο μπορώ να κρίνω, όμως, καταλήγω πως η ινδοευρωπαϊκή θεωρία έχει βάση. Επίσης, όσοι είναι πραγματικοί επιστήμονες των σχετικών κλάδων (π.χ. Μπαμπινιώτης) ασπάζονται την συγκεκριμένη θεωρία. Στην αντίπερα όχθη βλέπεις τον κάθε άσχετο (π.χ. Λιακόπουλο).
:)
 
Φυσικά αυτή η ομάδα λαών που ονομάζουμε Ινδοευρωπαίους δεν αυτοπροσδιορίζονταν έτσι. Ο όρος αυτός είναι συμβατικός, κι έχει δημιουργηθεί για να δηλώνει τη γεωγραφική ζώνη στην οποία είχαν εξαπλωθεί, δηλαδή από την Ευρώπη μέχρι την Ινδία. Λέξεις τους δεν γίνεται να βρούμε, διότι (σύμφωνα με τα μέχρι τώρα δεδομένα) δεν είχαν εφεύρει κάποιο σύστημα γραφής. Ούτε μπορούμε να δούμε τη Μεγάλη Έκρηξη, εφόσον έγινε τόσα δισεκατομμύρια χρόνια πριν, αλλά μπορούμε να το συμπεράνουμε με επιστημονικές μεθόδους.

Το ζήτημα είναι ότι όσοι απορρίπτουν την ινδοευρωπαϊκή θεωρία απορρίπτουν και την επιστημονική μεθοδολογία των γλωσσολόγων. Αν ήθελαν να τη βγάλουν σκάρτη, ας την πολεμούσαν με τα ίδια όπλα. Δυστυχώς δεν έχω δει συνέπεια και μέθοδο στους φανατικούς αντι-ινδοευρωπαϊστές, παρά μόνο προχειρότητα και συναγωγή συμπερασμάτων με βάση την επιφανειακή εξέταση των λέξεων, συχνά κάτω από έναν επιστημονικοφανή μανδύα.

Θα αντιγράψω εδώ για άλλη μια φορά μερικές ερωτήσεις που είναι καλό να κάνουν στον εαυτό τους όσοι θεωρούν ότι η Ελληνική είναι η μητέρα των γλωσσών κι ότι έχει «φυσικά» κι όχι συμβατικά ονόματα. Οι ερωτήσεις έχουν τεθεί από τον γλωσσολόγο Παρασκευά Σταυρόπουλο:


Ας υποθέσουμε ότι τα πράγματα έχουνε «φυσικά» και όχι συμβατικά ονόματα. Τότε πρέπει να σκεφτούμε το εξής:

– Τα ονόματα υπήρχαν και στην εποχή των δεινοσαύρων (και περίμεναν τους ανθρώπους να τα προφέρουν και να τα γράψουν);

– Οι δεινόσαυροι σίγουρα δεν θα μιλούσαν. Να υποθέσω ότι όλο το Σύμπαν φτιάχτηκε και είχε από την αρχή «φυσικά» ονόματα για το καθετί και ότι έπρεπε να περάσουν 15 δισεκατομμύρια χρόνια για να δημιουργηθεί νοημοσύνη σε αυτή τη γωνιά ενός από τα δισεκατομμύρια γαλαξιών και να προφέρει αυτά τα ονόματα; (Προσοχή, μιλάμε μόνο για τους Έλληνες, γιατί φαίνεται ότι οι γλώσσες των άλλων λαών δεν κατάφεραν να «διαβάσουν» τα αληθινά ονόματα... του Σύμπαντος).

– Μήπως τελικά όλη αυτή η ιστορία με τα «αληθινά» ονόματα είναι αφελέστατα ανθρωποκεντρική σε ένα σύμπαν που δεν φτιάχτηκε για μας και του οποίου δεν είμαστε το κέντρο;

– Αν μόνο η Ελληνική έχει το προνόμιο να ξέρει τα «φυσικά» ονόματα, τότε αυτό σημαίνει ότι η Ελληνική δεν είναι η μητέρα όλων των γλωσσών, έτσι; (Γιατί αν ήταν έτσι, τότε όλες οι γλώσσες θα είχαν «πρωτογενή» σχέση ανάμεσα στα ονόματα και στα πράγματα!)

– Η «πρωτογενής σχέση» τι συνδέει; Την ακουστική πλευρά της λέξης με το πράγμα ή τη γραπτή μορφή της λέξης με το πράγμα που αυτή δηλώνει; Αν συνδέει την οπτική πλευρά, τότε γιατί αλλάζουμε αλφάβητα; (Γραμμική Β’, προευκλείδειο αλφάβητο, μεγαλογράμματη γραφή, μικρογράμματη κ.λπ.; ) Αν συνδέει την ακουστική πλευρά, τότε γιατί η προφορά μιας λέξης αλλάζει με τα χρόνια; (π.χ., ποια είναι η «φυσική» λέξη, το κουμπί ή το κομβίον, το κουτί ή το κυτίον; ).

– Ποιος τα δημιούργησε τα ονόματα;

(Απλές ερωτήσεις που πρέπει να κάνουμε, όταν μας πουλάνε φούμαρα οι εφημερίδες. Είμαστε Έλληνες και δεν είναι κακό να είμαστε περήφανοι για την παράδοση και τον πολιτισμό μας. Το πρόβλημα ξεκινά όταν θεωρούμε τους άλλους κατώτερους. Ο Έλληνας έχει έναν «ορίζοντα προσδοκίας» όσον αφορά θέματα που αναφέρονται στην εθνική και θρησκευτική του ταυτότητα και έτσι υιοθετεί άκριτα ό,τι επαινεί την ιστορία, τη λογοτεχνία και τη γλώσσα του και υποβάλλει σε έντονη κριτική ό,τι δεν ανταποκρίνεται στην εικόνα μεγαλείου που έχει για την Ελλάδα και τον πολιτισμό της. Βλέπουμε το τυρί και δεν βλέπουμε τη φάκα).
 
Last edited:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Μήπως καποια οστά από ''Ινδοευρωπαίους'' που θα μας έδειχναν,
πως τελοσπάντων ήταν αυτή η φυλή, που άφησε τέτοια παρακαταθήκη
και ξαφνικά εξαφανίστηκε και διαιρέθηκε σε 50 άλλες;!
Επίσης, προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω πού είναι το απίθανο μια φυλή να εξαφανιστεί (αν και προφανώς οι άνθρωποι αυτοί δεν είχαν εθνική ταυτότητα, τουλάχιστον όπως την αντιλαμβανόμαστε σήμερα, μήτε σημαία μήτε κι εθνικό ύμνο, και στη δική μου αντίληψη το πιο πιθανό είναι πως μετεξελίχθηκαν και δώσαν ένα σωρό άλλους λαούς..)

Κι έτσι, πού είναι για παράδειγμα οι Δάκες; Πουθενά, είναι μια φυλή που εξαφανίστηκε. Ή για να μην πάμε τόσο πίσω, αν πάρεις ένα βιβλίο για την γεωγραφία της Ευρώπης, μόλις δυο αιώνες παλιό, θα δεις να αναφέρεται εκτεταμένα στην Πρωσία και στον σημαντικό λαό των Πρώσων. Πού είναι ο Πρώσοι σήμερα; Σίγουρα δεν θα τους δεις στην Γιουροβίζιον. Βασικά, δεν θα τους δεις πουθενά.

Μόνο που οι ΙΕ μάλλον δεν εξαφανίστηκαν, παρότι όπως αντιλαμβάνεται κανείς, δεν είναι κάτι απίθανο, αλλά συγχωνεύθηκαν, διασπάστηκαν, μετεξελίχθηκαν. Δύσκολα να μιλήσει κάποιος για προϊστορικούς λαούς, ακριβώς επειδή δεν αφήσαν γραπτά κείμενα. Πολύ πιο εύκολο να μιλήσει κάποιος για γλώσσες, καθώς υπάρχουν, τις βλέπεις, τις συγκρίνεις, ανατρέχεις στην ιστορία τους.

Γλωσσολογία, ονομάζεται ο επιστημονικός κλάδος που ασχολείται με το θέμα και που έχει καταλήξει πια στην παραδοχή πως οι ΙΕ γλώσσες έχουν κοινό πρόγονο. Στον αντίποδα η εθνική υπερηφάνεια, μαζί με την έλλειψη επιστημονικής σκέψης και προσωπικά υποπτεύομαι πως μαζί πάει κι ένα σύμπλεγμα κατωτερότητας (ακριβώς αυτό που σε ωθεί να θες να βγεις από πάνω). Η ίδια έλλειψη επιστημονικής σκέψης που κάνει να ανθούν τα ζώδια και τα μέντιουμ. Κατά την ταπεινή μου άποψη, πάντα.
:)
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Υπάρχει πουθενά κάποια Ινδοευρωπαική λέξη που να έχει σωθεί;
Οι κυριαρχες θεωριες υποθετουν οτι η συγκεκριμενη πρωτογλωσσα μιληθηκε μαλλον κατα τη Νεολιθικη εποχη. Την εποχη εκεινη δεν υπηρχε γραφη οπως την ξερουμε σημερα, αλλα συμβολα και το πολυ ιδεογραμματα. Εαν καποιος ομιλητης της συγκεκριμενης πρωτογλωσσας αποκαλουσε το αλογο "hekwos" δεν υπαρχει τροπος να το γνωριζουμε, περα απο μια καρικατουρα αλογου, που δεν ξερουμε πως θα την προέφερε.

Μήπως καποια οστά από ''Ινδοευρωπαίους'' που θα μας έδειχναν,
πως τελοσπάντων ήταν αυτή η φυλή, που άφησε τέτοια παρακαταθήκη
και ξαφνικά εξαφανίστηκε και διαιρέθηκε σε 50 άλλες;!
Οπως εχει ειπωθει, οι "Ινδοευρωπαιοι" δεν αποτελουσαν αναγκαστικα μια φυλη, αλλα ενα συνολο ομιλητων/πολιτισμων/φυλων που σχετιζονταν γλωσσικα. Πιθανοτατα εχουμε βρει σκελετους ενος συνανθρωπου μας που ανηκε σε αυτη την κατηγορια, αλλα φυσικα η ιατροδικαστικη δεν μπορει να αποδειξει τη γλωσσα που μιλουσε.

Το "παρακαταθηκη" και "εξαφανιστηκε και διαιρεθηκε" το αντιλαμβανομαι οτι το λες με διαθεση απαξιωσης. Δεν βγαζει νοημα με τα σημερινα δεδομενα, αλλα αυτο δεν εχει καμια σημασια. Ο Νεολιθικος ανθρωπος δεν ειχε πολιτισμικη και εθνικη ταυτοτητα για να αφησει καποια παρακαταθηκη που μπορουμε να εντοπισουμε. Ηταν συνολα πληθυσμων που μεταναστευαν και χωριζοταν ή ενωνοταν, η κατακτουσαν. Αυτα που συνεβησαν τοτε, οι μετακινησεις και οι οποιες γλωσσες μιλουσαν οι πρωτογονοι ανθρωποι, εχουν αφησει το αποτυπωμα τους σημερα.

Σκεψου οτι δεν χρειαζεται να ανακαλυψουμε τα οστα του πρωτο-θηλαστικου για να πειστουμε οτι ολα τα θηλαστικα εχουν κοινη καταγωγη.



Για να επιστρεψουμε ομως στο αρχικο θεμα του νηματος, θα με ενδιεφερε να μας παραθεσεις καποια επιχειρηματα και αντεπιχειρηματα του βιβλιου αυτου με τα οποια επιτιθεται την ΙΕ θεωρια. Δυστυχως το "δεν εχουμε βρει οστα Ινδοευρωπαιων, αρα ειναι φαντασιωση" δεν ειναι αντιλογος, αλλα συνισταται σε λογικη πλανη
 
Last edited:
Top