Τζερόνυμο: "Τα απομνημονεύματα ενός επαναστάτη"

Εκδότης: Ελεύθερος Τύπος
Σειρά: Ξένη Λογοτεχνία 9
Χρονολογία Έκδοσης: Δεκέμβριος 1983
Αριθμός σελίδων: 128
Διαστάσεις: 21x14
Μετάφραση: Μπέργκνερ Ροζίνα
Συγγραφέας/Δημιουργός (Ελληνικά): Τζερόνυμο (Απάτσι)


Ο Τζερόνυμο,ένας από τους τελευταίους Ινδιάνους επαναστάτες,υπήρξε μια έντονα αμφιλεγόμενη προσωπικότητα.Δεν υπήρξε επίσημος αρχηγός των Απάτσι αλλά είχε έναν ικανό αριθμό ακολούθων,ο οποίος αυξάνονταν κατά καιρούς λόγω της εξαιρετικής ικανότητάς του να οδηγεί τους άνδρες του σε επιδρομές και εκδικητικές μάχες.Ο Τζερόνυμο και οι ακόλουθοί του δεν μπόρεσαν ποτέ να αποδεχτούν τη ζωή στους καταυλισμούς με τους περιορισμούς που τους επέβαλλε η κυβέρνηση των ΗΠΑ προκειμένου να συνεχιστεί απρόσκοπτα αυτό που οι ίδια θεωρούσε πρόοδο.Στο μικρό αυτό βιβλιαράκι βρίσκουμε τα απομνημονεύματα του μεγάλου αυτού επαναστάτη(έχετε προσέξει ότι αυτοί που έκαναν πράγματα στη ζωή τους,έγραφαν σύντομα κείμενα και μικρά βιβλία; ),περιγράφονται μάχες,διωγμοί,προδοσίες αλλά και ένας τρόπος ζωής που εξαφανίζονταν.Κυρίως όμως περιγράφεται η πορεία ενός ανθρώπου που πίστεψε ότι θα μπορούσε να αντιστρέψει τον ρου της ιστορίας.
 
Last edited by a moderator:
Πολύ καλό Μοκαντάσα!!! έχω το βιβλίο - ένας θεός ξέρει από πότε - αδιάβαστο δίπλα μου!!! Τι μου θύμισες τώρα!!! Πρέπει να το ξεκινήσω τελικά...

Αυτό είναι το εξώφυλλο...


 
Top