Ερώτηση για βιβλιοπωλείο στην Πάτρα

Γεια σας και καλημέρα σας. Θα ήθελα να ρωτήσω επειδή θα πάω τρεις μέρες στην Πάτρα λόγω εξεταστικής (δίνω ειδικά μουσικά μαθήματα και το εξεταστικό κέντρο είναι εκεί) και όπως καταλαβαίνετε μετά θα έχω άφθονο χρόνο για ψώνια (ιδιαίτερα βιβλία που τα λατρεύω) ξέρετε αν υπάρχει κάπου κανένα βιβλιοπωλείο που να ειδικεύεται σε θεματολογία αποκρυφισμού, μαγείας, μυστικισμού, φιλοσοφίας, θρησκείας και τέτοια ή έχει και αυτόν τον τομέα εκτός από λογοτεχνία κλπ ;
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Αν υπηρχε τετοιο εξειδικευμενο βιβλιοπωλειο θα το ειχαμε καψει 😁

Επισημαινω οτι οι τιτλοι νεων νηματων πρεπει να ειναι πιο σαφεις. Αν οποτε ειχαμε μια απορια ξεκινουσαμε νηματα με τιτλο 'Απορια', θα ειχαμε εκατο νηματα με αυτον τον τιτλο.
 
Γιατί Αντέρωτα τόσο προκαταλημένοι και φανατικοί είστε εκεί κάτω ; Έλεος θα κάψω εγώ την πόλη σας αν είναι 😂 έχετε Public όμως από ότι είδα οπότε σας την χαρίζω για τώρα
 
Βρε @Παναγιωτάκης τους τη χαρίζεις για Public? Για Public? Έλεος δηλαδή. Δεν ξέρω τι εμπειρία είχες εσύ, αλλά όσες φορές έχω πάει σε Public στην Αθήνα έχω συναντήσει υπάλληλους ξινούς και εντελώς μηχανοποιημένους, χώρια την καταγέλαστη ''ποικιλία'' βιβλίων που διαλαλούν πως έχουν. Γιατί μόνο λογοτεχνία δεν βρήκα εκεί. Με το που μπαίνεις στο τμήμα των βιβλίων, σε χτυπάνε στο κεφάλι όλοι εκείνοι οι εμπορικοί τίτλοι που πουλάνε και σε μένα τουλάχιστον φέρνουν αναγούλα στην ποσότητα που τους βρίσκει κανείς στα Public. Ψάχνεις λοιπόν αν έχουν τίποτε από πραγματική λογοτεχνία και με ζόρι βρίσκεις ένα αντίτυπο Τζόυς εδώ πέρα, έναν καταχωνιασμένο Φώκνερ πιο κει, άντε και μια Γουλφ πίσω από τα μύρια αντίτυπα των 50 αποχρώσεων του γκρι. Αλλά αν ψάχνεις κάποιο βιβλίο από μικρότερη εκδοτική πχ. Χατζηνικολή, Οδυσσέα, Πάπυρο, Πανοπτικόν... τότε ατύχησες! Ρωτάς τον υπάλληλο στο ταμείο που σου απαντά κάτι για παραγγελίες και λοιπά. Και αν όντως αποφασίσεις να πάρεις κάτι, το πληρώνεις σε τιμές για κλάματα (ειδικά αν είσαι συνηθισμένος σε βιβλιοπωλεία με καλές τιμές όπως Πολιτεία, Πρωτοπορία κλπ.) Για να μην αναφέρω τις τεράστιες επιγραφές NON-FICTION και BEST-SELLER. Αηδία σκέτη...
 
Βρε @Παναγιωτάκης τους τη χαρίζεις για Public? Για Public? Έλεος δηλαδή. Δεν ξέρω τι εμπειρία είχες εσύ, αλλά όσες φορές έχω πάει σε Public στην Αθήνα έχω συναντήσει υπάλληλους ξινούς και εντελώς μηχανοποιημένους, χώρια την καταγέλαστη ''ποικιλία'' βιβλίων που διαλαλούν πως έχουν. Γιατί μόνο λογοτεχνία δεν βρήκα εκεί. Με το που μπαίνεις στο τμήμα των βιβλίων, σε χτυπάνε στο κεφάλι όλοι εκείνοι οι εμπορικοί τίτλοι που πουλάνε και σε μένα τουλάχιστον φέρνουν αναγούλα στην ποσότητα που τους βρίσκει κανείς στα Public. Ψάχνεις λοιπόν αν έχουν τίποτε από πραγματική λογοτεχνία και με ζόρι βρίσκεις ένα αντίτυπο Τζόυς εδώ πέρα, έναν καταχωνιασμένο Φώκνερ πιο κει, άντε και μια Γουλφ πίσω από τα μύρια αντίτυπα των 50 αποχρώσεων του γκρι. Αλλά αν ψάχνεις κάποιο βιβλίο από μικρότερη εκδοτική πχ. Χατζηνικολή, Οδυσσέα, Πάπυρο, Πανοπτικόν... τότε ατύχησες! Ρωτάς τον υπάλληλο στο ταμείο που σου απαντά κάτι για παραγγελίες και λοιπά. Και αν όντως αποφασίσεις να πάρεις κάτι, το πληρώνεις σε τιμές για κλάματα (ειδικά αν είσαι συνηθισμένος σε βιβλιοπωλεία με καλές τιμές όπως Πολιτεία, Πρωτοπορία κλπ.) Για να μην αναφέρω τις τεράστιες επιγραφές NON-FICTION και BEST-SELLER. Αηδία σκέτη...
Συμφωνώ μαζί σου σπάνια φέρνουν βιβλία ποιότητας
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Φίλε @Παναγιωτάκης , προσπάθησε να εφαρμόσεις αυτό, σε παρακαλώ:
:)

1 — Αποτελεσματικές παραθέσεις

Όταν απαντούμε σε μια ανάρτηση ακριβώς από κάτω της, δεν χρειάζεται να την παραθέτουμε παρά μόνο αν θέλουμε να απομονώσουμε ένα μικρό, συγκεκριμένο σημείο της.

Ομοίως, όταν απαντούμε σε μια παλιά ανάρτηση περιορίζουμε πάντα το κείμενο που παραθέτουμε στο ελάχιστο που χρειάζεται.
 
Έφτασε η πολυπόθητη ώρα που φεύγω για Πάτρα. Σίγουρα μια επίσκεψη στο Πρωτοπορία θα την κάνω. Σας ευχαριστώ για όλα.
 
Top