"Η Ιστορία της Φιλοσοφίας" του Ουμπέρτο Έκο στο "Βήμα της Κυριακής"

Πολύ εντυπωσιακή προσφορά !!! Το "Βήμα" προσφέρει για 8 Κυριακές (αρχής γενομένης από τις 28 Ιανουαρίου) τους τόμους της "Ιστορίας της Φιλοσοφίας" του Ουμπέρτο Έκο. Η έκδοση είναι σκληρόδετη και αξίζει της προσοχής μας !!!



http://www.tovima.gr/culture/article/?aid=935306



 
Last edited by a moderator:
Αυτό φαινεται να αξίζει τον κόπο, Μπου. Θα τσεκάρω αυριο τον πρώτο τόμο.
 
Δεν ειναι ό,τι καλυτερο, αλλά δεν είναι και ό,τι χειροτερο. Για τα λεφτα του, ειναι αξιοπρεπέστατο.
 
Συμφωνώ. Για τα 4 ευρώ (.25) που κόστισε ήταν μια χαρά. Θα αγοράσω και τους υπόλοιπους.
 
Το τίμησα και αυτό @Μπου Ραντλι :)

Η Αλήθεια είναι οτι δεν έχω ακουμπήσει την φιλοσοφία καθόλου... οπότε σε αντίθεση με την Έλλη για μένα που είμαι άσχετη είναι οτι πρέπει...

Θα δούμε αν θα με ελκύσει... θα δείξει!
 
@ Βασίλισσα :μπράβο:

Επειδή δεν είσαι εξοικειωμένη και μπορεί να σου φανούν λίγο "κινέζικα", μπορείς πρώτα να διαβάσεις το παρακάτω βιβλιαράκι που θα σου προτείνω για κάποιες βασικές γνώσεις της κατηγορίας αυτής. Είναι το "Μικρή Ιστορία της Φιλοσοφίας" του Νάιτζελ Γουώρμπάρτον , εκδόσεις "Πατάκης"(υπάρχει και παρουσίαση στη Λέσχη).



 
@Μπου Ραντλι

Σε ευχαριστώ πολύ!! Καταχωρήθηκε στην λίστα μου :)

Θα ψάξω το φόρουμ και θα βρώ την παρουσίαση να πάρω μια γεύση.
 
Εκτάκτως, λόγω του τριημέρου της Καθαρής Δευτέρας, θα κυκλοφορήσει το "Βήμα" Σάββατο 17 Φεβρουαρίου με τον 4ο τόμο : "Από το Μακιαβέλι στον Κοπέρνικο και στη Γέννηση του Νεώτερου Κόσμου"...


http://www.imommy.gr/news/article/10479/ayto-to-sabbato-me-to-to-bhma-ths-kyriakhs-o-tetartos-tomos-ths-istorias-ths-filosofias-toy-oymperto-eko-kai-to-periodiko-geysignwsths/



 
Σήμερα εκτός απο τον 6ο τόμο εδώσαν δώρο και ένα μικρό βιβλιαράκι του Φροϋντ "Αναστολή, σύμπτωμα και άγχος¨.
 
Τελικα πόσοι τόμοι ειναι; Χθες κυκλοφορησε και ένατος, πραγμα που εκ παραδρομης πηρα ειδηση.:ε;:
 
Ελλη οκτω τομοι ειναι κανονικα. Αλλα προσθεσανε και αλλους τρεις τομους (πιθανον θα ειδανε οτι πουλαγε) με αρχαια κειμενα.
 
Το Βήμα επιτέλους συνεχίζει τη σειρά και θα κυκλοφορήσει και τους τελευταίους 3 τόμους, ξεκινώντας από αυτή την Κυριακή 17/6
 
Τα είχα πάρει και εγω. Το χαρτί μου φάνηκε πολύ ευαίσθητο πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει να είμαι προσεκτική κάθε φορά που διαβάζω. Πριν κάνα τρίμηνο είχα κάνει αναζήτηση και πρέπει να είχαν ξεπεράσει τους 15 τόμους αν δεν κάνω λάθος.
Εγώ είχα σταματήσει στους 9.
Απροσμέτρητο έργο για όσους είχαν τη τύχη να το έχουν στη βιβλιοθήκη τους.

Μειονέκτημα: οι μακροσκελείς προτάσεις, εντός περιεχομένου.
 
Θυμάστε αυτή την σειρά; Είμαι στον 4ο τόμο και πραγματικά θα τολμήσω να πώ οτι έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά.
Όσοι έχουν την σειρά την συστήνω ανεπιφύλακτα... ας μην σκονίζεται στην βιβλιοθήκη... πραγματικά είμαι με ένα μολύβι στο χέρι και σημειώνω συνέχεια καινούργια πράγματα.
 
Top