Οι αργίες είναι ωραίες μέρες.

Μ' αρέσει, όπως λέει η μάνα μου, η ξυπολισιά. Τρελαινομαι να περπατάω με γυμνά ποδια, σε καθαρό, εννοείται, πάτωμα.

Είμαι τόσο διακριτική, που εύκολα αυτό παρερμηνεύεται σε αδιαφορία. Σπανίως ρωτάω για ευαίσθητα θέματα, αφήνω στον άλλον την πρωτοβουλία και το χρόνο για να μου μιλήσει.

Εχω αποδεχτεί σε μεγαλυτερο βαθμό απο ό,τι περίμενα τους γονείς μου. Για χρόνια τους είχα απωθημένα, αποδέχτηκα κάποια στιγμή την προσωπικότητά τους, το παρελθον τους, το πώς μεγάλωσαν και άρα το πώς μας μεγάλωσαν, και αυτο βοήθησε πολύ τη σχέση μας αλλά κι εμένα. Δε θα τους άλλαζα.

Πιστεύω ακράδαντα οτι "είμαστε" οι γονείς μας. Δηλαδή, όλα τα άγχη, οι φοβίες, τα υπερεγώ, τα υποεγώ κλπ κλπ, ειναι αποτέλεσμα της γονεϊκής διαπαιδαγώγησης κα ανγνωρίζω τη δυσκολία να απομακρυνθείς απο αυτα. Πριν αρκετό καιρό, έπιασα τον εαυτό μου να αντιδρά (σε παραπάνω απο μια περιστάσεις) με τρόπο που δε μου άρεσε καθόλου. Αναγνώρισα σε αυτή τη συμπεριφορά κομμάτι του χαρακτήρα του πατέρα μου (στον οποίο έχω μεγάλη αγάπη κι εκτίμηση) για το οποίο μονίμως τον ψέγω. "Είδα", δηλαδή, τον μπαρμπα Γιώργο σε μακρινη ευθεία μεν, να τον πλησιάζω δε. Έστριψα 90 μοίρες. (τι αναλαμπη!).

Παρόλο που σπάνια ψεύδομαι, έχω αναγνωρίσει οτι κάποιες φορές η αλήθεια (μπορεί να) είναι υπερεκτιμημένη.

Αποφευγω τα ποτέ, πάντα και πρέπει.

Εχω καημό να κάνω ένα ταξίδι πολυήμερο μόνη μου. Στο εξωτερικό. Μ' αρέσει να κάνω πράγματα και μόνη μου.

Όταν νιώσω οτι αδικούμαι, παγώνω. Ειδικά στη δουλειά, όταν αισθανθω οτι ο απέναντί μου, που με ξέρει τα ελάχιστα δευτερόλεπτα που τον φιλοξενεί η καρέκλα μου, με κρίνει και με μετράει άδικα, με πιάνει κόμπος στο λαιμό και συνήθως δε μπορώ να συγκρατηθώ αλλά βουρκώνω. Αυτό το σιχαίνομαι, δεν καταλαβαίνω γιατι με επηρεάζει κατα τέτοιο τρόπο η μαλακία που μπορεί να ξεστομίσει ένας, άγνωστος σε μένα, άνθρωπος και προσπαθώ να το δουλεψω.

Τελευταία, προσπαθω να καταλάβω άν το αίσθημα της αγάπης ειναι κύκλωμα κλειστό ή ανοιχτό. Δηλαδή, στη μετά Ορέστη εποχή, εχει αφαιρεθεί απο κάπου και έχει συσσωρευτεί σε αυτόν ή απλώς ιεραρχω διαφορετικά;

Εχω διανυσει την απόσταση Οία-Φηρά με τα πόδια, ένα πρωινό του Ιουλίου. Μεγάλες στιγμές.

Είμαι ο τελευταίος άνθρωπος που μαθαινει τις εξελίξεις (ή τα κουτσομπολιά) στη δουλεια.

Κατα τα αλλα, είμαι πολύ ευαίσθητη και ειλικρινης :μουάχαχα::μουάχαχα::μουάχαχα:
 
Last edited:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Εμείς το λέγαμε "ξυποληταρία" κι είναι ένα πραγματικά πολύ ωραίο συναίσθημα να περπατάς ξυπόλητος στο χώμα ή στο γρασίδι. Μέσα στο σπίτι όμως εμένα δεν μου πάει καθόλου.

Όπως και να 'χει, χαίρομαι που σε γνωρίζω εδώ πέρα κάπως καλύτερα, Έλλη.
 
Είμαι τόσο διακριτική, που εύκολα αυτό παρερμηνεύεται σε αδιαφορία. Σπανίως ρωτάω για ευαίσθητα θέματα, αφήνω στον άλλον την πρωτοβουλία και το χρόνο για να μου μιλήσει.
Αυτη την τακτικη εχω κι εγω, ρε Ελλη, αλλα σε μενα τουλαχιστον εχει αντιθετο αποτελεσμα. Οσο πιο πολυ αδιαφορω τοσο περισσοτερο καιγονται οι αλλοι να μου βγαλουν τα εσωψυχα τους! :)))) Για παραδειγμα μου λεει ο συναδελφος '' Φιλε, χθες χωρισα με τη δικια μου''. Οκ, του λεω κι εγω, κουραγιο και κοιτα να το ξεπερασεις.Αυτο. Ελα ομως που αλλος δε σταματαει εκει και αρχιζει να μου λεει λεπτομερως τι εγινε, πως εγινε, γιατι εγινε κλπ χωρις να με ενδαφερει καθολου. Και ειναι ετσι σχεδον σε ολες τις περιπτωσεις με πολλα ατομα απο τον περιγυρο μου.

Α, και να πω κατι σε ολα τα κοριτσια και ολες τις γυναικες: δεν μας ενδιαφερει τι ονειρο ειδατε, ποτε το ειδατε και που το ειδατε. Ειδατε περιεργο ονειρο, οκ, παρτε ενα βιβλιο του Φροϊντ, αναλυστε το μονες σας και μη μας ζαλιζετε! :))))
 
Ιαβέρη, σε μένα όλα φτάνουν τελευταία. Στον καλο μου, απο την άλλη, ακόμη κι αν τον γνωρίζουν ελάχιστα, μπορεί να του εκμυστηρευτουν πολύ ευκολα πράγματα αρκετά προσωπικά, απο χωρισμούς και κέρατα μέχρι εξωσωματικές ή θεραπείες για δύσκολα πράγματα. Γυρίζει απο ταξίδι επαγγελματικό και σχεδόν πάντα θα έχει υπάρξει κάποιος για τον οποίο θα έχει μάθει περισσότερες πληροφορίες απο αυτες που χρειάζεται. Και χωρίς να ρωτάει, ο ερμος. Μάλλον είναι το ύφος, τι να πω... :))))
 
Και τα βιβλία πού είναι; :)

Δηλαδή, αν δεν είναι πεντακάθαρα δεν περπατάς ξυπόλυτη; Εγώ όταν ήμουν στο χωριό μου, τέτοιο καιρό που έκλειναν τα σχολεία έβγαζα τα παπούτσια μου και τα ξανάβαζα το Σεπτέμβρη. Τα πόδια μου πλάταιναν και με έλεγαν "Πλατύποδα". Ίσως και "Σκιάποδα", δεν θυμάμαι. Όλη τη μέρα μέσα στα αρδευτικά κανάλια ήμουν. Τώρα "είμαι πια ένας αστός, είμαι πια καθεστώς". Δεν περπατάω ποτέ ξυπόλυτος. Τι; να πουν πως δεν έχω παπούτσια και αγωγή; Ότι είμαι χωριάτης;

Και εγώ περπατούσα μεγάλες αποστάσεις παλιά με τα πόδια. Μόνο ένα ποδήλατο είχα που δεν ανέβαινε τα βουνά. Τώρα όμως, χα!!! Βάζω το αυτοκίνητο μέσα στο γραφείο μου!

Η αλήθεια είναι ότι και εμένα δεν μου αρέσει το κουτσομπολιό. Από πίτα που δεν τρως, τι σε νοιάζει κι αν καεί! Στην Ψυχιατρική όμως μας έλεγαν πως είναι "μηχανισμός άμυνας" και γιαυτό, τώρα τελευταία, το αρχίζω σιγά - σιγά. Άσε που, καμιά φορά, μπορεί να φας και λίγη πίτα.

Τα μυστικά του δεν μου τα λέει κανείς. Δεν ξέρω γιατί. Μάλλον γιατί ξέρουν πως δεν θα τα πω παραπέρα. :χαχαχα: Ίσως φταίει και η φάτσα μου...:χαχαχα:

Βέβαια, μοιάζω και εγώ του πατέρα μου. Και φυσικά τρελαίνομαι για αργίες.

Τελικά έχουμε πολλά κοινά σημεία. Σχεδόν Βίοι Παράλληλοι. :)))
 
Εχω αποδεχτεί σε μεγαλυτερο βαθμό απο ό,τι περίμενα τους γονείς μου. Για χρόνια τους είχα απωθημένα, αποδέχτηκα κάποια στιγμή την προσωπικότητά τους, το παρελθον τους, το πώς μεγάλωσαν και άρα το πώς μας μεγάλωσαν, και αυτο βοήθησε πολύ τη σχέση μας αλλά κι εμένα. Δε θα τους άλλαζα.
Εύγε, 'Ελλη, καθόλου αμελητέο κατόρθωμα που δεν το καταφέρνουν όλοι όσοι τυχαίνει να μην μεγάλωσαν με τους γονείς της διαφήμισης για δημιτριακά πρωινού.
Κατα τα αλλα, είμαι πολύ ευαίσθητη και ειλικρινης :μουάχαχα::μουάχαχα::μουάχαχα:


Το κλασικό "τα μεγαλύτερα ελαττώματά μου είναι η ειλικρίνεια και η σεμνότητά μου, σε παραλλαγή; Ας είναι, εμείς σε αγαπάμε, παρά τα τόσο φριχτά κουσούρια σου.
:παρηγοριά::αγκαλιά:
 
Εχω αποδεχτεί σε μεγαλυτερο βαθμό απο ό,τι περίμενα τους γονείς μου. Για χρόνια τους είχα απωθημένα, αποδέχτηκα κάποια στιγμή την προσωπικότητά τους, το παρελθον τους, το πώς μεγάλωσαν και άρα το πώς μας μεγάλωσαν, και αυτο βοήθησε πολύ τη σχέση μας αλλά κι εμένα. Δε θα τους άλλαζα.

Πιστεύω ακράδαντα οτι "είμαστε" οι γονείς μας. Δηλαδή, όλα τα άγχη, οι φοβίες, τα υπερεγώ, τα υποεγώ κλπ κλπ, ειναι αποτέλεσμα της γονεϊκής διαπαιδαγώγησης κα ανγνωρίζω τη δυσκολία να απομακρυνθείς απο αυτα.

Παρόλο που σπάνια ψεύδομαι, έχω αναγνωρίσει οτι κάποιες φορές η αλήθεια (μπορεί να) είναι υπερεκτιμημένη.
Νομίζω δε θα μπορούσες να εκφραστείς σαφέστερα . Δύσκολα αποβάλλει κανείς στάσεις και συμπεριφορές γονε'ι'κές και το πιο περίεργο είναι να μη συμπεριφέρεσαι σαν τη μητέρα ή τον πατέρα σου απέναντι στο παιδί σου σε καταστάσεις που μπορεί να ορκιζόσουν πως θα έχεις άλλη οπτική και αντιμετώπιση .
Επειδή ούτε εμένα μου αρέσει να λέω ψέμματα -και έχω αναγκαστεί να πω αρκετά τον τελευταίο καιρό και μάλιστα σε οικεία πρόσωπα- προτιμώ , όπου χρειάζεται , να <<καλύπτω>> την αλήθεια με ένα λίγο διπλωματικό τρόπο του λέγειν , που θα έλεγε μια φίλη μου φοιτήτρια νομικής.
Αποφευγω τα ποτέ, πάντα και πρέπει.

Εχω καημό να κάνω ένα ταξίδι πολυήμερο μόνη μου. Στο εξωτερικό. Μ' αρέσει να κάνω πράγματα και μόνη μου.
Μόνη; Ολομόναχη; Ούτε καν ένα άτομο μαζί σου ; Λίγο αγχωτικό μου φαίνεται , ολομόναχος στο εξωτερικό για 1η φορά με τίποτα . Θα ήθελα πάντως μέχρι τα 25 μου να 'χω ταξιδεύσει έστω μια φορά στην αλλοδαπή (και γιατί όχι με τραίνο αντί για αεροπλάνο;)
 
Και τα βιβλία πού είναι; :)
Θα φτάσω κι εκεί. :))))
Δηλαδή, αν δεν είναι πεντακάθαρα δεν περπατάς ξυπόλυτη;
Οταν καταλαβαίνω σκόνη ή ψιχουλα (ο Ορεστης ειναι σαν τον Κοντορεβυθούλη), προκειμένου να φορέσω σαγιονάρες, ριχνω ένα σκούπισμα.
Και εγώ περπατούσα μεγάλες αποστάσεις παλιά με τα πόδια.
Πάντα περπατούσα. Κι οταν δούλευα στο Κολωνάκι ή αργότερα στο Σύνταγμα, επέστρεφα στο σπίτι με τα πόδια. Πολλές φορές. Και μετά απο ποτά, πάλι πεζό2. Η απόσταση είναι 45-50'. Βεβαια, δεν οδηγώ κι όλας. :ρ


Το κλασικό "τα μεγαλύτερα ελαττώματά μου είναι η ειλικρίνεια και η σεμνότητά μου, σε παραλλαγή;
Αυτό ακριβώς. Δεν ηθελα να γράψω σεμνή. Ποιος θα το πίστευε;;:))))
:αγαπώ:

Μόνη; Ολομόναχη; Ούτε καν ένα άτομο μαζί σου ; Λίγο αγχωτικό μου φαίνεται , ολομόναχος στο εξωτερικό για 1η φορά με τίποτα.
Ναι ναι! Μετανιωνω όλες εκεινες τις φορές που ενω είχα την ευκαιρία, δεν ττην εκμεταλλεύτηκα.

Εξαρτάται από το ποιον έχει εργοδότη τελικά. :χαχα:
Θα σε στεναχωρήσω, αλλά και την επαύριον (Πσσσς!), αργία την έκανα!:χαχα:
 
Και τα βιβλία πού είναι; :)
Σε ένα άλλο θέμα είχα γράψει για τα δώρα που μου έκανε ο Αγιος Βασίλης, όταν πήγαινα στο δημοτικό: ήταν τα βιβλια του Βερν και, αφού ο μπαμπας είχε πει "Τι ωραίος που ειναι ο Βερν!", καταλαβαίνεις οτι κι εγώ έπρεπε ν' ανεβώ στα μάτια του (μπαμπά, όχι του Βερν) (πω, αυτή η επιρροή..) Νωριτερα, μια θεία μου έκανε δώρο τους μυθους του Αισωπου, κωμωδίες του Αριστοφάνη, ενώ αργότερα, Σαρή, Ζέη κλπ κλπ. Το βιβλίο της Ζεη, "Κοντά στις ράγιες", το έχω διαβάσει πάνω απο 20-30 φορές. Τέλειωνε, ξανάρχιζα, τέλειωνε, ξανάρχιζα. Ειχα μάθει απέξω κομμάτια και σελίδες. Νομίζω, αυτό το βιβλιο, μου ράγιζε την καρδιά, όποτε το τελειωνα. Μεγάλη ταυτιση με την -λιγο πριν την εφηβεία- πρωταγωνίστρια, στη Ρωσια πριν την Επανάσταση.

Στο γυμνάσιο, ακολουθούσα εναν μεγαλύτερο ξάδερφο στις εξορμήσεις του στην Εκθεση Βιβλίου, στο Πεδίον του Άρεως. Δεν ήξερα, η κακομοίρα, τι να αγοράσω, οπότε τον συμβουλευόμουν. Θυμάμαι μια μέρα να του ζητάω να μου δανεισει Γκόρκι και Καμύ (έτσι
!, μου γυάλισαν τα ονόματα). Επέμενε οτι δεν ήταν για μένα, οτι ήταν δυσκολα βιβλία, κάτι που το μυαλό μου δεν μπορούσε να αντιληφθεί. Κατάφερα, μετα κόπων, να τελειώσω Τα παιδικά μου χρόνια, του Γκόρκι. Η Εφηβεία του δεν τράβαγε. Δεν, σου λέω. Καλά, για τον Ξένο, ούτε λόγος. Σιχτίριζα και τον Καμυ και τον Μερσώ. Αργότερα, δανειστηκα τη φιλοσοφία του μπουντουάρ. Ε, αυτό ήταν και το τελευταίο βιβλιο που πήρα απο τον Νικόλα. Μετά, αρκέστηκα στον Αρκά, τον Μανάρα και τον Εντικά.

Αργότερα, γνώρισα μια κοπέλα που διάβαζε πολύ και αγοράζαμε διαφορετικά βιβλία για να τα ανταλλάζουμε. Στο Λυκειο, πέρασα τη φάση με τους Μπιτνικς (πολύ ψυχαναγκαστική φάση, νομίζω). Διαβασα ό,τι Μπάροουζ κυκλοφορούσε. Εγκωσα! Υπερτιμημένος, κατα τη γνώμη μου. Κάπως έτσι. Τα υπόλοιπα ήρθαν με διάδραση, πολλλλές ώρες στην Πρωτοπορία, πολλα βιβλία τα ανακάλυψα χαρη στον Κούντερα κλπ κλπ.
:)

Το αγαπημένο μου μότο ειναι Memento mori. Ειναι και το πρωτο τατουάζ που έκανα. Το δευτερο, ειναι το άπειρο με το φ και το π.
Το δευτερο αγαπημένο μου μοτο είναι "Ξέρεις, πάντα ξέρεις."

Έχω δει το OldBoy 7 φορες και ειναι η ταινια που -μετά απο χρόνια- με συγκλονισε. Την ειδα 3 φορές στον κινηματογράφο -δύο απο αυτές μονη μου- και άλλες 4 στο σπιτι.

Βρίζω πολύ, συνηθως μόνη μου, γαυγίζω και σπάνια δαγκώνω, Παρόλο που δεν εχω πρόβλημα να ρίξω καντήλια, υπάρχουν λέξεις που δε χρησιμοποιώ ποτε, λέξεις που δεν προσβάλλουν κανέναν πέραν της αισθητικής μου. Περίεργο δεν είναι;;
Προστατεύω πολύ τους ανθρώπους μου και θα τους υπερασπιστώ έναντι τρίτων, ακόμη κι αν είναι φάουλ, πραγμα που αντιτίθεται πολύ με το αίσθημα δικαίου μου. Πάρα πάρα πολύ. Θα τους τα χώσω, όμως, σε προσωπικο επίπεδο.
Δεν πιστεύω σε κανεναν θεό ουρανου και γης. Ουτε σε αυτό που λένε ερωτα με την πρώτη ματιά. Νομίζω με την πρώτη ματιά, καταλαβαινεις κάτι (πολλα, δηλαδή), αλλά αυτό απέχει πολύ απο το να το ονοματίσω έρωτα.
Με τη συγχώρεση, έχω μια περίεργη σχέση. Όπως και πολλά άλλα πράγματα, δουλευουν πολύ εντός μου, πρωτού εκδηλωθουν, μέχρι που αιφνης, πετιούνται. Σε περίσταση, έχω επιλέξει να καταπιώ, χωρίς να χωνέψω ποτέ. Το αποτέλεσμα ειναι ένας μόνιμος θυμός και σε κάθε ασήμαντο νεο περιστατικό, η έκταση που παίρνει να ειναι δυσανάλογα μεγάλη της πραγματικότητας.
 
Last edited:
Αυτή είναι βιογραφία.:))) Πες μου τι διαβάζεις να σου πω ποιός είσαι. :χαχαχα:
"Σιχτίριζα και τον Καμυ και τον Μερσώ." Και εγώ το ίδιο.
"Εγκωσα!" Πόσο σε καταλαβαίνω.
Ο πραγματικός έρωτας αρχίζει μετά τα 7 πρώτα χρόνια συμβίωσης. Τι πρώτες ματιές και κουραφέξαλα.:χαχαχα: Εύκολο είναι να μάθεις τον άλλο.
 
Last edited:
Το 2001, τέτοια μέρα, ήμουν στο ΟΑΚΑ και γιόρταζα με τους Depeche Mode. Το δωρό του μπαμπά μου, αφου του κλαιγόμουν μήνες απο τη Θεσσαλονίκη. Μου ευχηθηκε ο Dave, με ανέβασε στη σκηνη, χαμός :)))) #not
[video=youtube;aGSKrC7dGcY]https://www.youtube.com/watch?v=aGSKrC7dGcY[/video]
Το 2003 ή 2004, μαζευτήκαμε μια -στα μάτια μου, μάλλον- ετερόκλητη παρέα, στο σπίτι μου. Φυσικά και φαγαμε, ήπιαμε και χωρίς να καταλάβω πώς, ξεκινησε τρελό πάρτυ, όπου, αφού εξαντληθηκαμε, ένας αγαπημενος άνθρωπος εκείνης της εποχής, για να με τιμήσει, πήγε στο σπίτι του (κανα 20' από το δικό μου-με αυτοκίνητο) για να επιστρεψει με την κιθάρα του. Στιγμιαια, σκέφτηκα τους γείτονες, οι οποίοι την επόμενη μέρα μου είπαν οτι τους ξενύχτησα με ωραίες μουΖικούλες (!!!). Το αστείο είναι οτι -για καιρό- μου λέγαν όλοι τους (καμια 10ρια άτομα): "Ρε 'Ελλη, ωραίο παρτυ", ενω απλώς ειχα επιδίωξει κάτι λιτο και σεμνό.
[video=youtube;-uJ61jgFCMM]https://www.youtube.com/watch?v=-uJ61jgFCMM[/video]
Ο ίδιος άνθρωπος, λίγα χρόνια νωρίτερα, μαζι με άλλους 2, ανέβηκαν στη Θεσσαλονικη, για τον ίδιο λόγο. Ενα όμορφο και επεισοδιακό τριήμερο, πολύ συγκίνηση και εκπλήξεις (δυσάρεστες, ευχάριστες, περιττές).
[video=youtube;4gww3wPYcww]https://www.youtube.com/watch?v=4gww3wPYcww[/video]
στιχοι Ευγένιος Αρανίτσης :αγαπώ:
Το 2009 θυμάμαι ματαιωμένα γενέθλια. Μια βδομάδα νωρίτερα, ένας πολύ γλυκός άνθρωπος, ταξίδεψε πολλά χιλιόμετρα για να δει αν ειμαι καλά. Με πήγε βόλτες, με περιποιήθηκε, καθόταν δίπλα μου και με άκουγε να μη μιλάω, πετάγαμε βελάκια στον τοίχο και τον αισθάνθηκα διπλα μου, όπως δεν τον είχα αισθανθεί ποτέ, όταν έπρεπε να. Περίεργα πράγματα.
[video=youtube;_FrOQC-zEog]https://www.youtube.com/watch?v=_FrOQC-zEog[/video]
Το 2011, δε θυμάμαι, τα πράγματα ήταν χλιαρά, στη Ροζαλία, στα Εξάρχεια. Νομίζω οτι ήμασταν όλοι άρρωστοι, πυρετους, συνάχια και διάφορα άλλα μικρόβια. Βαρέθηκα να τους ακούω να κράζουν πόσα πιάτα ειχα παραγγείλει και τότε δεν ηταν ευρέως διαδεδομένη η ιδέα του doggie bag. O tempora, o mores (Ντόινγκ!!)
Το 2012 δεν είχα καμία διαθεση εορταστική, μου την επέβαλαν με ένα ντου στο σπίτι. Τους υποδέχτηκα με κλάμερ στο κεφάλι και τσαχπινια στο ματι. :))))
[video=youtube;mGgMZpGYiy8]https://www.youtube.com/watch?v=mGgMZpGYiy8[/video]
Το 2015, αμέσως μετά το πέρας ενός μεγαλιωδους φαγοποτιου, σε μια στιγμή παρόρμησης, ορμώμενη από το gr και χάρη στον Νικόλα (γεια σου, Νικόλα!!) -ή εξαιτίας του, εξαρταται πώς το βλέπει καθεις :))))-, έκανα εγγραφή στη Λέσχη.

Για τα φετινά, του χρόνου.
 
Last edited:
Το 2015, αμέσως μετά το πέρας ενός μεγαλιωδους φαγοποτιου, σε μια στιγμή παρόρμησης, ορμώμενη από το gr και χάρη στον Νικόλα (γεια σου, Νικόλα!!) -ή εξαιτίας του, εξαρταται πώς το βλέπει καθεις :))))-, έκανα εγγραφή στη Λέσχη.
.
Κατά καιρούς έχω προσκαλέσει διάφορα άτομα να κάνουν εγγραφή στην Λέσχη μας...

Για μερικά από αυτά είμαι πολύ περήφανος και πολύ χαρούμενος που τελικά ήρθαν!!! (Καλήμερα Έλλη!!!)
;):κόλλα5:
 
Χμμμ...

Χαίρομαι που όλο και περισσότεροι άνθρωποι όταν σε προσκαλούν σπίτι τους σου ζητούν να βγάλεις τα παπά ή σου δίνουν παντόφλες. Εκτός απ' την όποια ακαταλαβίστικη προοικονομία για τη σκόνη και την καθαριότητα το θεωρώ ιδιαίτερα καλαίσθητο. Και γενικά λατρεύω να περπατάω με τις κάλτσες, με εξαίρεση το φετινό καλοκαίρι που ανακάλυψα τα παπούτσια τάμπι ( των καράτε μάστερ ντε :χαχα: ) που δε βγαίνουν ποτέ μέσα απ' το σπίτι και τα νιώθω σε κάθε βήμα να με χαλαρώνουν. Νομίζω οι άνθρωποι που πατάμε βαριά καλό είναι να αποφεύγουμε το περπάτημα χωρίς κάποιο ανατομικό ή ψευδοανατομικό βοήθημα.

Πριν λίγο καιρό ήπια ένα ποτό με κάποιο γνωστό που είχε πένθος και του είπα κάτι αντισυμβατικό απ' αυτά που λένε συνήθως. Μερικές ημέρες μετά μου ζήτησε να γίνω κουμπάρος του. Αρχικά δέχτηκα με τη φαινομενική αντίδραση παγοκολώνας για την οποία γενικά με κατηγορούν. Χάρηκα όμως κι ετεροχρονισμένα το εξέφρασα κιόλας. Κι έπειτα λίγα πρωινά μετά το σκεφτόμουν και μου βγήκε μια αντίδραση που δεν την περίμενα, με ενόχλησε και είπα στη σκέψη μου πως αυτή η φοβία δεν είναι δική μου, έχει χρώμα απ' τους γονείς μου. Τα παίρνουμε μαζί μας και δεν έχουμε ιδέα πότε θα βγουν αυτές οι κληρονομιές αλλά οφείλουμε έστω να τις αναγνωρίζουμε, όταν δεν εμπλέκεται η άμεση αντίδραση, αυτό ίσως βοηθάει να τα αποβάλλουμε. Ακόμα κι αν μιλάμε για τις σωστότερες αντιδράσεις, η οποιαδήποτε ''αντιγραφή'' είναι λάθος, άλλα βιώματα, άλλο υπόβαθρο, διάφορες καταστάσεις.

Δυο χρόνια τώρα θέλω να τριγυρίσω τελείως μόνος μου στο Αμβούργο και στο Δουβλίνο. Ακόμα το σκέφτομαι και δεν το κάνω. Θα γίνουν ποτέ αυτά τα μοναχικά ταξίδια άραγε;

Στη δουλειά, είμαι ακόμα εδώ επειδή βάζω το 120% και δεν αφήνω πράγματα στον αέρα. Ακόμα κι αν με φωνάζουν πίσω απ' την πλάτη μου καχύποπτο, 7/10 φορές έχω εκτιμήσει σωστά. Αυτή είναι η εξωτερική αντίδραση και την έμαθα με το δύσκολο τρόπο, όταν το 2011 βρέθηκα χωρίς δουλειά για 2η φορά με τρόπο όμως που έχει να κάνει με ίντριγκες της εργασιακής αυλής. Εσωτερικά κάθε φορά πεθαίνω και περισσότερο, όταν με προκαλούν να τσαλακώσω την ποιότητα σε αυτό που δίνω.

Στα κουτσομπολιά είμαι απρόσβλητος. Συχνά με ρωτάνε αν δουλεύω στο απέναντι γραφείο.

Είμαι πολλά ταυτόχρονα κι αντικρουόμενα. Το καλό και το κακό σε όλους ταυτόχρονα δεν ενυπάρχουν;

Ενδιαφέρουσα άποψη ξυπόλυτη Έλλη, τώρα ρίξε μου και μια γροθιά :μουάχαχα:
 

(Καλήμερα Έλλη!!!)
;):κόλλα5:
Καλημέρα, Νικόλα. :) Πες τους, όμως, οτ μου έβγαλες το λουράκι, όταν μπηκα μέσα. :))))
Ενδιαφέρουσα άποψη ξυπόλυτη Έλλη, τώρα ρίξε μου και μια γροθιά :μουάχαχα:
Καλέ μου Παράδοξε, πέρα απο την πλάκα και για να μη δημιουργούνται εντυπώσεις, σου δινω το λόγο μου οτι δεν έχω χειροδικήσει ούτε κυκλοφορώ με τέτοια διάθεση.

Για μένα ειναι αυτονόητο αυτό που σου γράφω αλλά μιας και το μεγαλύτερο, ίσως, πρόβλημα στη συνεννόηση μεταξύ των ανθρώπων είναι -τελικα- η διαφορετική πρόσληψη των αυτονοήτων μας (άντε, και αυτή της Τέχνης, καλημέρα, Φαροφύλακα!) και ποιος ψάχνει τώρα για μεζούρα, το γράφω δημόσια για να εχεις μαρτυρΟΥΣ. :ρ
Προφανώς και μπορω να το κάνω αλλά βαυκαλίζομαι με τη σκέψη οτι είμαι ένα λέβελ πάνω απο τις αμοιβάδες επομένως η βία -ως μεσο οποιουδήποτε πράγματος- δεν ειναι καν η τελευταία επιλογή.

Τις μπουνιές τις έριχνα σε σάκο προπόνησης ή σε αντιπαλο, εν ώρα προπόνησης. Μια φορά, βεβαια, εφτασα αρκετά κοντά στο να χτυπήσω άνθρωπο (εναν ταξιτζή), όταν κατάλαβα οτι ήταν έτοιμος να επιτεθει σε αυτόν που με περίμενε. Ωρες μετά, κι ενω το συζητούσαμε με κάτι φίλους, μου έκανε φοβερή εντυπωση οτι -την ώρα της σύρραξης- δεν "έβλεπα" το μεγεθός του, προφανως κάτι ειχε μπει στο μάτι μου.
:)
 
Last edited:
Ένας πολύ περίτεχνος τρόπος να αυτοπεριγραφτείς ως μινιόν και πάλι μ' έχεις μισοριξιά είμαι :χαχαχα:
 
Top