Ποιά λογοτεχνία ΔΕΝ προτιμάμε;

Δεν έχω πρόβλημα με συγκεκριμένο είδος. Ναι, δε μου αρέσουν γενικά οι μελό ιστορίες και η φιλοσοφία του κιλού, ούτε απολαμβανω τα ιστορικά βιβλία. Αλλά γενικά δεν απορρίπτω ένα βιβλίο με το σκεπτικό "α είναι σε αυτό το είδος άρα μάπα θα είναι". Αλλά εννοείται όταν επιλέγω να διαβάσω κάτι θα κοιτάξω πρώτα αυτά που μου αρέσουν περισσότερο οπότε δίνω λιγότερες ευκαιρίες στα άλλα.
Πάντως είχα διαβάσει δύο αρλεκιν γύρω στα 15 και αν μη τι αλλό σου μένουν στη μνήμη...Θεληματικό πιγούνι, το λουλούδι της θηλυκότητας της, ο ανδρισμός του παλλόταν...:χαχα:



Και δε μπορώ να μην το σχολιάσω κι εγω...χιονάνθρωπος ο Βολντεμορτ; :χαχαχα: (τώρα παίζει να τον βλέπω χωρίς μύτη και να αναρωτιέμαι που του έπεσε το καρότο που είχε εκεί)
 
Εγώ πάντως όταν διάβασα χιονάνθρωπο λέω μάλλον κάπου μπερδεύτηκες... μπορεί να είναι χλωμός γιατί είχε σχεδόν πεθάνει κάποτε και δεν είναι φυσιολογικός άνθρωπος όπως όλοι οι άλλοι. Το ότι δεν έχει μύτη είναι επειδή μοιάζει με φίδι. Πάντως τώρα που το λες, ο Βόλτεμορντ είναι από τους αγαπημένους μου κακούς.
 

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Θα ξεκινήσω με τα άρλεκιν, μιας και αναφέρθηκαν εκτενώς στις προηγούμενες αναρτήσεις. Πριν πολλά χρόνια, όταν τα διάβαζε η μητέρας μιας φίλης, είχα δανειστεί μερικά για να δω περί τίνος πρόκειται. Αφού διάβασα ένα - δύο, τα υπόλοιπα τα σκανάριζα γυρνώντας γρήγορα τις σελίδες γιατί κατάλαβα ότι είχαν κοινό κορμό οι ιστορίες τους και στεκόμουν να διαβάσω μόνο τα σημαντικά κομμάτια της όποιας πλοκής (γνωριμία, γεγονός που τους απομάκρυνε / κάποια δυσκολία, τελική ένωση :ρ). Από τότε δεν έχω ξαναδιαβάσει.

Ένα άλλο είδος που δεν το προτιμώ, είναι η λογοτεχνία που περιγράφει φανταστικούς κόσμους. Το γεγονός είναι ότι δεν έχω διαβάσει για να δω αν πραγματικά δεν μου αρέσει, αλλά απλά δεν με τραβάει να τα ξεκινήσω. Έτσι Χάρι Πότερ και Άρχοντα των δαχτυλιδιών, ούτε ταινίες έχω δει, ούτε έχω διαβάσει κάποιο από τα βιβλία. :μαναι:
 
Με απωθει εντονα η επιστημονικη φαντασια,ο…Λιακοπουλος κι ο,τιδηποτε τυπου Τολκιν
Αισθανομαι εντονη αποστροφη προς ό,τι εχει σχεση με μαγεια,αστρολογια ,παραψυχολογια,παραθρησκευτικα φαινομενα κτλ –τα θεωρω ο,τι νοσηροτερο κι οπισθοδρομηση για την ανθρωπινη σκεψη κα ψυχη.Αποφευγω τετοια βιβλια κ τους…αναγνωστες τους,επισης!!
Δε θα διαβαζα ευκολα φιλοσοφικα δοκιμια ,εκτος από πολύ κλασικα ονοματα του χωρου-ουτε κ οικονομια,εκτος από το πονημα του λατρεμενου μου Νικου Μπογιοπουλου!!!!Επισης δε με ελκυει ιδιαιτερα η βυζαντινη ιστορια.
Στη βιβλιοθηκη μου ,τελος,δυσκολα θα βρει καποιος αστυνομικα μυθιστορηματα η μυστηριου.
 
Με απωθει εντονα η επιστημονικη φαντασια,ο…Λιακοπουλος κι ο,τιδηποτε τυπου Τολκιν
Αισθανομαι εντονη αποστροφη προς ό,τι εχει σχεση με μαγεια,αστρολογια ,παραψυχολογια,παραθρησκευτικα φαινομενα κτλ –τα θεωρω ο,τι νοσηροτερο κι οπισθοδρομηση για την ανθρωπινη σκεψη κα ψυχη.Αποφευγω τετοια βιβλια κ τους…αναγνωστες τους,επισης!!
Αγαπητή Φαντίνα, διαβάζω δεν σημαίνει αποδέχομαι ή ασπάζομαι.

Σημαίνει εξερευνώ, αξιολογώ και κρίνω.

Έχοντας διαβάσει και γω η ίδια βιβλία περί αποκρυφισμού και μαγείας, δεν με κάνει αυτομάτως "μάγισσα". Αντιθέτως, είμαι χριστιανή. :)

Με όλο τον σεβασμό.
 
Αχ, βρε Φαντίνα. Αναφέρεις πρώτα το Λιακόπουλο και μετά τον Τόλκιν και νιώθω κάπως περίεργα...!
 
Παρατηρήσατε ότι αποφεύγει να σας απαντήσει. Νομίζω πάντως ότι είναι λογικό το ότι όταν υπάρχουν σοβαρές καλλιτεχνικές διαφορές να δυσχεραίνεται η ανάπτυξη φιλικών σχέσεων.
 
Απεχθάνομαι τα ερωτικά, τα ψυχολογικά,τα κοινωνικοπολιτικά που περιέχουν προπαγάνδα, τα μεταφυσικά,την εμπορική σύγχρονη ελληνική λογοτεχνία
και τέλος τα διάφορα εγχειρίδια που σου λένε τι να φας, πως να κάνεις σεξ κτλ....
 
Απεχθάνομαι την ερωτική λογοτεχνία (άρλεκιν, κλπ) αν και δεν έχω διαβάσει τίποτα του είδους οι τίτλοι και τα οπισθόφυλλα επίσης με απωθούν δεόντως!:χαχα:
 
Την εκλαϊκευμένη ψυχολογία, τα εγχειρίδια συμβουλευτικής και τη νεοελληνική τύπου Δημολίδου, Μαντά κτλ.
 
Αγαπητή Φαντίνα, διαβάζω δεν σημαίνει αποδέχομαι ή ασπάζομαι.

Σημαίνει εξερευνώ, αξιολογώ και κρίνω.

Έχοντας διαβάσει και γω η ίδια βιβλία περί αποκρυφισμού και μαγείας, δεν με κάνει αυτομάτως "μάγισσα". Αντιθέτως, είμαι χριστιανή. :)

Με όλο τον σεβασμό.
Αμοιβαιος ο σεβασμος κ δε με αφορα το θρησκευμα κανενος.Mαλλον δε διασαφηνισα επαρκως τι εννοω με την αντιθεση μου .
Εννοω ,λοιπον ,πως αποφευγω οσους συστηματικα εχουν τετοιες αναζητησεις ως τροπο ζωης.("Ειμαι αναγνωστης=Συστηματικα διαβαζω παρομοιου τυπου εργα,οχι μονο μια φορα για να εχω αποψη)

Εννοω ,λοιπον ,δε θα ταιριαζα με εκεινους που σε αυτα αποζητουν απαντησεις κ λυσεις ζωης.Επειδη θεωρω στρεφουν τον ανθρωπο σε πολυ νοσηρα μονοπατια.Εννοειται οχι καποιον που θα το διαβασει περιστασιακα για να εχει γνωση του πραγματος.Εχει τυχει να ξεφυλλισω κι εγω τετοιου ειδους σε καποιο βιβλιοπωλειο κ ηταν φρικιαστικο αλλα τουλαχιστον οταν παρεις εστω μια ιδεα τοτε μπορεις να απορριπτεις με βεβαιοτητα κατι και να τοποθετεισαι εναντιον του ενδεχομενως τεκμηριωμενα.

ΑΛΙΚΑΚΙ μου γλυκο,κι εγω σας αγαπω, καλα σου λεει ο Απολλωνας με καταλαβαινει πολυ καλα κ μενα κ την τρελα μου-καμια σχεση -ο Χαρι Ποτερ απλως δε μου αρεσει ως λογικη ,ειδικα για μικρα παιδια-εχω διαβασει και κατεχω και τα 7 βιβλια.Αν ειναι δυνατον -η κολλητη μου ειναι τρελαμενη με τν ΑΡΧΟΝΤΑ κ της αρεσει κ ΧΑΡΙ.ΧΑΧΑ

Ομολογω ομως πως ειμαι ανθρωπος των ακρων και κατι η θα μου αρεσει πολυ η θα το αποστρεφομαι-δυσκολο να εχω χλιαρα συναισθηματα για κατι.

 
Last edited:
Απαπα...επιστημονική φαντασία=σχιζοφρένεια;
...κι εγώ πίστευα ότι έχω απλά μερικούς ψυχαναγκασμούς...
όπως π.χ.
να σηκώνομαι απο το κρεβάτι μόνο απο την αριστερή πλευρά
να πίνω φραπέ μόνο με κίτρινο καλαμάκι
να κρατάω το τσιγάρο μόνο με το αριστερό χέρι
να πίνω νερό μόνο σε πλαστικά κύπελλα
να γυρίζω το πακέτο με τα τσιγάρα σε ορθή γωνία σε σχέση με το τραπέζι
κλπ κλπ
μάλλον ο Λάρι Νίβεν θα φταίει...
ψυχίατρο επειγόντως... :)
 
Απαπα...επιστημονική φαντασία=σχιζοφρένεια;
...κι εγώ πίστευα ότι έχω απλά μερικούς ψυχαναγκασμούς...
όπως π.χ.
να σηκώνομαι απο το κρεβάτι μόνο απο την αριστερή πλευρά
να πίνω φραπέ μόνο με κίτρινο καλαμάκι
να κρατάω το τσιγάρο μόνο με το αριστερό χέρι
να πίνω νερό μόνο σε πλαστικά κύπελλα
να γυρίζω το πακέτο με τα τσιγάρα σε ορθή γωνία σε σχέση με το τραπέζι
κλπ κλπ
μάλλον ο Λάρι Νίβεν θα φταίει...
ψυχίατρο επειγόντως... :)
Δε νομιζω οτι ο βιβλιολατρης αναφερεται στην επιστημονικη φαντασια.Ουτε εγω εχω να την επικρινω σε κατι απλως εμενα δε μου ειναι ελκυστικη.Τη βαριεμαι.
Σε καθε περιπτωση,επειδη εκανε quote δικο μου ποστ εγω δε συμφωνω με τη θεση του-διαχωριζω πληρως τη δικη μου-δε χαρακτηριζω σε καμια περιπτωση εναν ανθρωπο απο τις προτιμησεις του,απλως αυτες μπορει να δειχνουν σε ακραιες περιπτωσεις οτι εσυ ο ιδιος ,προσωπικα,μπορει να μην ταιριαζεις μαζι του.
 
Last edited:
και τώρα εγώ που τρέχουν τα σάλια μου στο πληκτρολόγιο τι θα κάνω;

Η διαφωνία μου ήταν στον χαρακτηρισμό του σχιζοφρενούς που την βρήκα υπερβολική.
 
Βιβλιολάτρη και Φαντίνα, πλάκα κάνουμε. Καταλάβαμε πολύ καλά τι εννοούσατε :)
Δεν έχουν σημασία οι λέξεις, αλλά η πρόθεση
εξ άλλου όλα σχετικά είναι...το θέμα είναι απο ποια πλευρά των κάγκελων βλέπεις τον κόσμο...οι έξω λένε τους μέσα παλαβούς και το αντίστροφο
Η Η ΠΛΟΚΗ σου ηταν ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ,Λευτερη μου!.Κ δηλωνω ως μαλλον "συγγενης" αυτων που ειναι "πισω απο τα καγκελα" για τους πολλους...

ΜΑΛΤΕΖΕ-----και τώρα εγώ που τρέχουν τα σάλια μου στο πληκτρολόγιο τι θα κάνω;

Η διαφωνία μου ήταν στον χαρακτηρισμό του σχιζοφρενούς που την βρήκα υπερβολική.
Προσωπικα την απερριψα ΑΠΕΡΙΦΡΑΣΤΑ και τοποθετησα την απορριπτικη μου σταση απο αποψεως συμβατοτητας νοοτροπιων κ κοσμοθεωριας.
 
Last edited:
Καλά, καλά, εσείς τώρα νομίζετε ότι η κουβέντα έκλεισε αγαπημένα, αλλά για να δούμε τι θα γίνει αν μπουν στη συζήτηση οι φαν των βιβλίων αστρολογίας, μαγείας κλπ :))))
 
Η δηλωνω ως μαλλον "συγγενης" αυτων που ειναι "πισω απο τα καγκελα" για τους πολλους...
Ναι Φαντίνα, αλλά τώρα μπερδεύτηκα πιο πολύ...που είναι οι πιο πολλοί;
Μου θυμίζει την ατάκα του Βέγγου...
"πονάει ο αριστερός σου φρονιμίτης ; αριστερά όπως μπαίνουμε ή όπως βγαίνουμε; " :)
 
Καλά, καλά, εσείς τώρα νομίζετε ότι η κουβέντα έκλεισε αγαπημένα, αλλά για να δούμε τι θα γίνει αν μπουν στη συζήτηση οι φαν των βιβλίων αστρολογίας, μαγείας κλπ :))))
Χαχα,σπερνεις ζιζανια εσυ χαχα!
Βασικα τιποτα δε θα γινει.Ο καθεις και τα γουστα του.Καθενας εχει αναφαιρετο δικαιωμα στην επιλογη.Προσωπικα δε χαρακτηριζω κανεναν κ δε με αφορουν οι προτιμησεις των αλλων.

Αγαπω πολυ τη ΛΕΝΑ ΜΑΝΤΑ,την ΚΑΙΤΗ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ που οι περισσοτεροι τις απορριπτουν λογω της ελαφροτητας τους που δεν πιανει τη βαρυτητα αυτης του Κουντερα:))...Αυτο σε καποιους μπορει να προβαλλει δειγμα ελαφροτητας,ρηχοτητας κλπ.

So what??ΔΕ θελω να πεισω κανεναν για την αξια της Μαντα η για το δικο μου γουστο/επιπεδο /"χρωμα μαλλιων"...:)).Αυτο ειναι και δεν ενοχλει κανενα.Κανεις δεν εχει να απολογηθει για τιποτα που δε βλαπτει αλλους...
 
Top