Τι γνώμη έχετε για "Το χρονικό ενός πολυταξιδεμένου γάτου" του Αρικάουα Χίρο;

Διαβάζοντας μια απάντηση σε ένα νήμα ήταν η αφορμή να ψάξω για Ιαπωνέζικη Λογοτεχνία και βρήκα αυτό το βιβλίο που μπορώ να πω με συγκίνησε γιατί και εγώ έχω μαζέψει γάτο από υπόνομο(συγκεκριμένα μια ομάδα απεγκλωβισμού βοήθησε) και τον πήρα σπιτι,σίγουρα σκέφτομαι να πάρω αυτό το βιβλίο το έχει διαβάσει κάποιος φίλος(η)?

 
Αχ! και εγώ το θέλω το βιβλίο και όλο λέω να το πάρω...
Αλλά συγκινούμε κάθε φορά που το σκέφτομαι, γιατί έχω τρεις γατούλες και πάντα επηρεάζομαι όταν διαβάζω για ζώα.
Το μεγάλο μου (10 χρονών) όταν ήταν ενός μήνα τον μαχαίρωσαν και το πέταξαν στον δρόμο, όπου τον βρήκε η κοπέλα από την οποία τον πήρα και τη μεσαία μου (8 χρονών πλέον) την πέταξαν στα σκουπίδια όταν ήταν 2 βδομάδων και ο κτηνίατρος μου είχε πει ότι θα πεθάνει γιατί δεν πρόλαβε να πάρει από τη μαμά της τις απαραίτητες βιταμίνες. Η μικρή (2 ετών), απλά προσγειώθηκε στο σπίτι μας.
 
Αχ! και εγώ το θέλω το βιβλίο και όλο λέω να το πάρω...
Αλλά συγκινούμε κάθε φορά που το σκέφτομαι, γιατί έχω τρεις γατούλες και πάντα επηρεάζομαι όταν διαβάζω για ζώα.
Το μεγάλο μου (10 χρονών) όταν ήταν ενός μήνα τον μαχαίρωσαν και το πέταξαν στον δρόμο, όπου τον βρήκε η κοπέλα από την οποία τον πήρα και τη μεσαία μου (8 χρονών πλέον) την πέταξαν στα σκουπίδια όταν ήταν 2 βδομάδων και ο κτηνίατρος μου είχε πει ότι θα πεθάνει γιατί δεν πρόλαβε να πάρει από τη μαμά της τις απαραίτητες βιταμίνες. Η μικρή (2 ετών), απλά προσγειώθηκε στο σπίτι μας.
Δυστυχώς η ανθρωπιά σπανίζει όλο και περισσότερο,πολύ στενάχωρα όσα διάβασα αλλά τείνουν να γίνουν και συνηθισμένα σε μεγάλο βαθμό,στον κόσμο που ζούμε.
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Δεν ξερω αν ειναι παρομοιο, αλλα αν σας αρεσουν αυτα τα θεματα ισως θα σας αρεσει και ο Ενας Γατος που τον ελεγαν Μπομπ, το οποιο εχω διαβασει.
 
Πριν δύο εβδομάδες, που ήμουν σε ένα βιβλιοπωλείο, κόλλησα κι εγώ με ένα γατοβιβλιο. Το χαζευα, αλλά δεν το πήρα τελικά. Ζήσε όπως η γάτα, λέγεται.
Είχε μέσα και κάτι τσιτάτα του τύπου:
"Αν γινόταν να διασταυρωναμε τον άνθρωπο με τη γάτα, ο μεν άνθρωπος θα βελτιωνόταν η δε γάτα θα ευτελιζόταν" Μαρκ Τουέην


Επίσης, καλογραμμένο κι ιδιαίτερο βιβλίο είναι Ο γάτος του Ζ. Σιμενόν. Ένα ηλικιωμένο ζευγάρι, ο γάτος του και σχέσεις μίσους!
 
Top