Τραγούδια με ποιητικούς στίχους

Ποια ροκια θαρρειτε πως είχε τους ποιο ποιοτικούς στοίχους εποχής 50s-90s
Μερικά που πιστεύω
The logical song -rodger hodson αν ητο γραμμένο από Έλληνα θα μπορούσε σίγουρα να συμπεριληφθεί στα έργα της λυρικής ποίησης
Sweet child o'mine - gun's and roses εξίσου λυρικο
Lady darbanville- cat stevens λυρικο επίσης
Τωρα που το σκέφτομαι τα περισσότερα λυρικα είναι νομίζω. Παρακαλώ παραθέστε και τις δικές σας ιδεες 😊
 
Θα μπορούσα να αναφέρω καμια εικοσαριά, αλλά ας μείνω σε τρία κομμάτια που αγαπώ ιδιαίτερα.
  1. The End -Jim Morrison/Doors
  2. Sex Kills - Joni Mitchell
  3. Love Minus Zero - Bob Dylan
 
People are strange - the Doors
My Girl - Nirvana. Αν και αυτό νομίζω είναι πολύ παλιό και διασκευή από Nirvana.
Το τραγούδι αυτό των doors ητο πραγματικα οτι ποιο ρεαλιστικό πράγματικα υπέροχο όσο για αυτο το τραγούδι των nirvana μου έχει διαφύγει όμως θα το τσεκάρω πάραυτα
 
Με διαφορά στιχουργικά θεωρώ κορυφαία τα Animals (σαφέστατη επιρροή από τη Φάρμα των Ζώων του Όργουελ), The Wall
& Wish You were here των Pink Floyd.
Όταν λες animals εννοείς το συγκρότημα γιατί μπερδεύτηκα! Όμως και το wish you wear here ητο πραγματικα και γ@μω τα κομματια
 
Θα μπορούσα να αναφέρω καμια εικοσαριά, αλλά ας μείνω σε τρία κομμάτια που αγαπώ ιδιαίτερα.
  1. The End -Jim Morrison/Doors
  2. Sex Kills - Joni Mitchell
  3. Love Minus Zero - Bob Dylan
Δεν μπορείς να φανταστείς ποσα κομμάτια είναι ποιητικά γραμμένα. Ενα εξ αυτών και το hurricane του bob Dylan και girl you'll be a woman soon του neil diamond
 
Όταν λες animals εννοείς το συγκρότημα γιατί μπερδεύτηκα! Όμως και το wish you wear here ητο πραγματικα και γ@μω τα κομματια
Εννοώ το Album των Pink Floyd το Animals. Επίσης και για τα τρία που ανέφερα, δεν αφορά μόνο στα ομώνυμα κομμάτια, αλλά στο σύνολο του κάθε album -είναι ποίηση από την αρχή μέχρι το τέλος.
551
 
Εννοώ το Album των Pink Floyd το Animals. Επίσης και για τα τρία που ανέφερα, δεν αφορά μόνο στα ομώνυμα κομμάτια, αλλά στο σύνολο του κάθε album -είναι ποίηση από την αρχή μέχρι το τέλος.
View attachment 551
Οοου το πιασα γενικά οι στίχοι των pink floyd είναι πολύ λυρικοι και αυτο τους προσθέτει μια επιπλέον γοητεία σε σχέση με την γ@ματη μουσική, και φωνη του Gilmour!!!!!
 
My Girl - Nirvana. Αν και αυτό νομίζω είναι πολύ παλιό και διασκευή από Nirvana.
@Λίλιθ μαλλον θα εννοείς το "Where did you sleep last night" το οποιο πραγματι είναι πολυ παλιο τραγουδι και οι Nirvana το διασκευασανε και το απογειώσανε σε μια ζωντανη εμφανιση τους στο Unplugged του MTV. Μια ιστορική καταπληκτικη εμφανιση που μετα κυκλοφορησε όλοκληρη σε δισκο.
Θυμαμαι είχα παρει τον δισκο, τον κλασικο βινυλιου και την δεκαετια του 90 ειχα λιωσει να τον ακουω. Επισης θυμαμαι μου είχε κάνει εντυπωση οτι ο δισκος ήταν ασπρος!! Δεν ξερω αν ηταν όλοι που είχαν κυκλοφορησει ασπροι παντως ο δικος μου ήταν ασπρος. Πρωτη φορα έβλεπα ασπρο δίσκο, βασικα δεν ετυχε να ξαναδώ.
Ολη η εμφανιση των Nirvana ήταν απιστευτα υπέροχη και σε αυτο το τραγουδι ο Κομπέιν έδωσε μια συγκλονιστικά σπαρακτική ερμηνεια.
Ας την απολαυσουμε.

 
Top