Άσχημο τέλος στα παραμύθια

Επειδή τα παραμύθια απευθύνονται κυρίως σε παιδιά, δε νομίζω πως θέλει ο παραμυθάς να περάσει κάποιο αρνητικό μήνυμα για τη ζωή. Καταλαβαίνετε. Μέσα από την απαισιοδοξία γίνεται να βγει κάποιο καλό δίδαγμα. Μπορεί η μικρή γοργόνα να πέθανε και να πληγώθηκε από τον πρίγκηπα, αλλά έγινε αφρός, δεν χάθηκε.
Συμφωνω γαια, φαινεται πως τίποτα δεν χάνεται ( γαια εσυ, αστρολογχη η φίλη σου, μια χαρά συμπληρωνεστε και μια χαρα προσαρμοστηκατε στη λέσχη μας)!

άλλο παραμυθι λιγο λυπητερο ηταν η Ελιζα και οι κυκνοι και νομιζω στην αρχικη του μορφη ειχε και αυτό ασχημο τελος!
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Εμενα δεν μου αρεσαν ποτε τα ασχημα τελη στα παραμυθια, συμπεριλαμβανομενων καποιων γιαπωνεζικων "μικιμάου" που εβλεπα μικρος στην τηλεοραση.

Τα ρομαντικά τελη οπως στον 'Μολυβενιο Στρατιωτη' που λενε 'ναι μεν πεθανανε αλλα...' για μενα απλα χρυσώνουν το χάπι :(
 
Αριάδνη είναι που συμπληρώνουμε γη και ουρανό, λογική και ευαισθησία και άλλα τετοια φαινομενικα αταίριαστα. Μόνο στην πολυλογία και την "ανάλυση" τα βρίσκουμε (:
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
πάνω στην συζήτηση για ξανθούς καλούληδες και μελαχρινούς κακούληδες..

Στα στρουμφάκια αρχικά η Στρουμφίτα είναι δημιούργημα και όργανο τού Δρακουμέλ. Ας πούμε, κακιά. Και είναι μελαχρινή.

Έπειτα την πιάνει ο Μπαμπαστρουμφ και της κάνει μάγια για να γίνει κανονικό στρουφμάκι. Ας πούμε, καλή. Και δίχως κανέναν προφανή λόγο, τζουπ, γίνεται ξανθιά.

 
απο μαυρο σε ξανθο????ο κομμωτης της επρεπε να την ενημερωσει καλυτερα.απο μελαχρινη σε ξανθια με 1 μαγικο = καταστροφη!!!:ρ:ρ:ρ ειμαι και μελαχρινη και κομμωτρια ε με πνιγει το δικιο βρε αδερφε!!!!!:)))
 
Έχετε κατα νου τον "Εγωιστή Γίγαντα" του Όσκαρ Ουάϊλντ; Φέτος το διάβασα στους μαθητές μου πριν από τις γιορτές των Χριστουγέννων και συγκινήθηκαν. Δε το περίμενα ένα παραμύθι αυτού του είδους να αγγίζει τόσο τα σημερινά παιδια...
 
Last edited:

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Τον εγωιστη γιγαντα τον διαβασα μικρη. Δεν με πηραν και τα κλαμματα, προσπαθησα να δω το θετικο της υποθεσης, γιατι ειχα στο νου (τοτε) οτι τα παραμυθια εχουν παντα αισιο τελος. Και ο γιγαντας παει σε καλυτερο κηπο, αρα... αισιο τελος
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Λοιπόν, αυτό το νήμα μου θύμισε ένα πολύ ενδιαφέρον βιβλίο, ένα απόσπασμα απ' το οποίο θα ήθελα να παραθέσω. Πρόκειται για το "Βιβλίο Κόλαση" του Κάρλο Φραμπέτι. Ο ήρωάς του, όπως και ο Δάντης, διατρέχει τους εννέα κύκλους της κόλασης, μόνο που η κόλαση είναι μια βιβλιοθήκη και οι κολασμένοι είναι τα αμαρτωλά βιβλία! Ένα πολύ ενδιαφέρον και λίγο ακραίο στις απόψεις που εκφράζει βιβλιαράκι.
Σχετικά με το κακό τέλος στα παραμύθια, λοιπόν:

"Ο δαίμονας μάζεψε τα ωτικά φτερά του και με κάλεσε με μια χειρονομία να επισκεφθώ τον Έβδομο Κύκλο. Ήταν ο κύκλος των βιαίων, και καμία έκπληξη δεν αισθάνθηκα όταν είδα στα ράφια του κάποια κλασικά βιβλία όπως το Malleus maleficorum, το Der Judenstaat ή το Mein Kampf, με την αιματηρή συντροφιά βιβλίων σχετικών με τις ταυρομαχίες ή το κυνήγι, ποινικών κωδίκων κ.λπ. Επίσης δεν με εξέπληξε το ότι συνάντησα εκεί, μολονότι η βιαιότητά του δεν είναι τόσο απροκάλυπτη, το Καπιταλισμός και ελευθερία του Milton Friedman και άλλα έργα απολογητικά του νεοφιλελευθερισμού. Πρόσεξα, όμως, ότι στα ίδια ράφια, συντροφιά με κάτι τέτοιες εκδηλώσεις της ανθρώπινης θηριωδίας, ήταν και τα παραμύθια του Andersen.
"Τι δουλειά έχουν εδώ ο γυμνός αυτοκράτορας και η πριγκίπισσα με το μπιζέλι;" ρώτησα καθώς ξεφύλλιζα το σχετικό βιβλίο, εικονογραφημένο με τις φαντασμαγορικές μινιατούρες του Arthur Rackham.
"Δεν κοίταξες καλά" μου απάντησε ο βιβλιοθηκάριος, "γιατί ακριβώς αυτά τα δύο παραμύθια δεν βρίσκονται εδώ. Όμως, μην αφήνεσαι να παρασυρθείς από κάτι τέτοιες ευκαιριακές επιδείξεις χιούμορ: ο Andersen ήταν ένας χολερικός, ένας θρησκόληπτος σαζομαζοχιστής που βασάνιζε τα παιδιά με τις περιπαθείς και πεισιθάνατες ιστορίες του. Εξάντλησε κυριολεκτικά την ηθικολογική και κομφορμιστική τάση που συνήθως διαφθείρει τις προσαρμογές των παραδοσιακών παραμυθιών για παιδιά, οδηγώντας στα άκρα την ιδεολογική χειραγώγηση που είχε ξεκινήσει ο Perrault. Ο Andersen μετέφερε τη νοσηρή αίσθησή του περί χριστιανικής αυταπάρνησης με τη βαθιά περιφρόνησή του για το γήινο και το ζωτικό στα δακρύβρεχτα αφηγήματά του, που καλούν σε μιαν απευθείας πρόσβαση από τον υποτιθέμενο παράδεισο της παιδικής ηλικίας στον ψευδαισθητικό παράδεισο του επεκείνα, περιφρονώντας τελείως την ενδιάμεση ενήλικη και υπεύθυνη ζωή (την πραγματική ζωή). Άκου αυτό..." είπε, κι αφού μου πήρε το βιβλίο από τα χέρια, έψαξε μια σελίδα και διάβασε με μια φωνή ξερή και τριζάτη σαν φλόγα: "Ξαφνικά, το πιο μικρό αγόρι πήρε το στρατιωτάκι και, χωρίς να δώσει την παραμικρή εξήγηση, το 'ριξε στο τζάκι... Το μολυβένιο στρατιωτάκι ένιωσε μια τρομερή ζέστη, αλλά δεν μπορούσε να καταλάβει αν ήταν από τη φωτιά ή από τον έρωτά του. Κοίταζε τη δεσποινιδούλα, που το κοίταζε κι εκείνη. Ένιωθε να λιώνει, αλλά έμενε εκεί, ακίνητο, με το όπλο επ' ώμου. Και τότε, άνοιξε μια πόρτα, ο αέρας πήρε τη χορεύτρια, κι εκείνη, πετώντας σαν συλφίδα, πήγε στο τζάκι κι έμεινε δίπλα στο στρατιωτάκι, τυλιγμένη στις φλόγες. Το μολυβένιο στρατιωτάκι έλιωσε, κι όταν, την άλλη μέρα, ήρθε η υπηρέτρια να σηκώσει τις στάχτες, δεν είχε μείνει απ' αυτό παρά κάτι σαν καρδιά από μολύβι. Απ' τη χορεύτρια είχαν μείνει μόνο οι πούλιες..."
"Φτάνει!" τον διέκοψα, με τα μάτια φορτωμένα παλιά δάκρυα. "Μη συνεχίζεις..."
"Ακόμα κι αν το 'θελες, δεν θα μπορούσα να συνεχίσω" είπε ο βιβλιοθηκάριος, γυρίζοντας τις σελίδες. "Είναι το αποθεωτικό φινάλε του παραμυθιού Το Μολυβένιο Στρατιωτάκι. Υπάρχουν, όμως, και καλύτερα κομμάτια. Άκου: "Όμως, σ' εκείνη τη γωνιά, ανάμεσα στα δύο σπίτια, το παγερό πρωί βρήκε το κοριτσάκι καθισμένο, με τα μαγουλάκια ροδοκόκκινα κι ένα χαμόγελο στα χείλια: νεκρό, νεκρό απ' την παγωνιά, Παραμονή Πρωτοχρονιάς. Κι όταν ξημέρωσε η Πρωτοχρονιά, βρήκαν το νεκρό κορμάκι δίπλα σε μια τάβλα σπίρτα κι ένα κουτί που είχε καεί όλο..."
Ενόσω διάβαζε, ο δαίμονας άναψε ένα σπίρτο, τρίβοντάς το πάνω σ' ένα απ' τα μικρά του κέρατα. Και στο φως του διαβολικού φωσφόρου είδα τον εαυτό μου, μικρό, να διαβάζει το Κοριτσάκι με τα Σπίρτα. Στο βιβλίο υπήρχε μια εικόνα όπου το κοριτσάκι άναβε ένα σπίρτο, στο φως του οποίου φαινόταν ο δαίμονας ν' ανάβει ένα σπίρτο, στο φως του οποίου..."
 
Πάντως, κάτι παρόμοιο έχω ανακαλύψει σε ένα ακόμη είδος παιδικής ψυχαγωγίας, στα παιδικά τραγούδια, π.χ.στο "Ήταν ένα μικρό καράβι" συνεχίζει με το "και τότε ρίχνουνε τον κλήρο, να δούνε ποιός θα φαγωθεί! Και ο κλήρος πέφτει στον πιο νέο κτλ, κτλ"...

Αρκετά μακάβρια στα αυτιά ενός ενήλικα, αλλά τα παιδιά, όπως και εγώ κάποτε, δεν δείχνουν να το αντιλαμβάνονται. Το ίδιο πιστεύω συμβαίνει και με τα παραμύθια.
Έχεις απόλυτο δίκιο!
Συγκεκριμένα πρόκειται για "ένα απλό γαλλικό τραγουδάκι, που όλα τα παιδιά ξέρουν και τραγουδούν στην ουσία είναι η μελοποιημένη εξιστόρηση μιας μακάβριας ιστορίας ενός ναυαγίου και του κανιβαλισμού των επιζώντων του". Μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση όταν είδα την παράσταση Μέδουσα (σε σκηνοθεσία Θ. Μοσχόπουλου), η οποία αφορούσε αυτό ακριβώς το ναυάγιο. Παραθέτω σχετικό σύνδεσμο tvxs.gr/node/101093
 
"Το κοριτσάκι με τα σπίρτα" είναι ένα παραμύθι με πολύ κλάμα. Δεν θέλω να το ακούω. Έπρεπε να είχε άλλο τέλος. Ένα μικρό παιδάκι αβοήθητο, ορφανό, πεινασμένο, μέσα στο κρύο. Πολύ βάρβαρο παραμύθι. :κλαψ::κλαψ::κλαψ::κλαψ::κλαψ::κλαψ::κλαψ:
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
μήπως σποϊλεριάζεις το παραμύθι σε όσους δεν το ξέρουνε;! :ρ

Εμένα το παραμύθι που με συγκινεί πολύ (καί για το τέλος δηλαδή) είναι ο Ευτυχισμένος Πρίγκηπας του Όσκαρ Ουάιλντ..!

:λυγμ:
 
Κατά τύχη, είχαμε μια εκτενή συζήτηση με φίλους για το κακό τέλος στα παραμύθια. Νομίζω πως είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Η μία άποψη είναι ότι αν έχουν πάντα καλό τέλος, το παιδί ή ο αναγνώστης ή ακροατής απομακρύνονται από την πραγματικότητα που δυστυχώς δεν είναι πάντα ρόδινη. Από την άλλη, αν μιλάμε για παιδιά, το καλό τέλος προσφέρει αισιοδοξία για την αντιμετώπιση των δυσκολιών και αίσθημα ασφάλειας και σιγουριάς που τόσο χρειάζονται τα παιδιά. Δεδομένου ότι τα παιδιά σε νεαρή ηλικία δύσκολα αντιλαμβάνονται τους συμβολισμούς (π.χ. στο κοριτσάκι με τα σπίρτα που πήγε να βρει τη γιαγιά) αν πεις τα πράγματα με το όνομά τους (δηλαδή ¨το κοριτσάκι πέθανε από το κρύο") το πιο πιθανό είναι να δημιουργήσεις ερωτηματικά και ανασφάλεια. Σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι τα παιδιά πρέπει να είναι στη γυάλα απομονωμένα από δυσάρεστες εικόνες. Αλλά το παραμύθι μπορεί να λειτουργήσει ψυχαγωγικά και διδακτικά ταυτόχρονα (π.χ. Η Κοκκινοσκουφίτσα θα έπρεπε να είναι πιο προσεκτική... να μη μιλάει με αγνώστους :-) και το ότι τη γλίτωσε μια φορά δε σημαίνει ότι θα τη γλιτώνει πάντα... κλπ.). Να πω την αλήθεια αυτή τη στάση υιοθετώ και στα 3 μου παιδιά και με χαρά βλέπω πως και κρατάνε την παιδικότητά τους και προσπαθούν να εντοπίσουν -απλοϊκά ακόμη- τους συμβολισμούς στα παραμύθια.
 
Γιατι πάντα οι καλοι ηρωες στα παραμυθια ειναι ξανθοι ( σταχτομπουτα, ωραια κοιμωμένη, Ραπουνζελ, πενταμορφη, οι πριγκηπες) ενω συγκεκριμενα οι γυναικες οι πιο μοχθηρες, μελαχροινες( μητρια της χιονατης); εχουμε καποιο λόγο, μαλλον η τοποθεσια φαινεται που γραφτηκαν αυτα τα παραμύθια..
Ισχύει..Νομίζω οτι ο συνδυασμός ξανθού με γαλανά μάτια προσδίδει κάτι πιο αθώο και αγνό..Ίσως γι' αυτό το 80% των παραμυθιών ο πρωταγωνιστής ή η πρωταγωνίστρια παρουσιάζονται ξανθοί με γαλανά μάτια...:μαναι:
Και όχι δεν είμαι ξανθιά!:χαχαχα:

Εγώ γιατί θυμάμαι το τέλος απο τη Μικρή γοργόνα διαφορετικό?
Συγκεκριμένα θυμάμαι να έχω μια βιντεοκασέτα όπου η μικρή γοργόνα,αφού γίνεται άνθρωπος, να μένει με τον αγαπημένο της στην επιφάνεια της γης...
 
Η αποψη μου ηταν καπου στη μεση.
Γενικα δεν με τρελαιναν τα παραμυθια.Προτιμουσα τη Μυθολογια κ λιγα με σημαδεψαν.Σε καποια το δυσαρεστο τελος ηταν ευστοχη επιλογη,γιατι δυσαρεστο τελος απο δυσαρεστο τελος εχει τεραστια διαφορα.Θα αντιπαραβαλλω δυο ζευγη

ΜΟΛΥΒΕΝΙΟΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ-ΜΙΚΡΗ ΓΟΡΓΟΝΑ

Κ οι δυο πεθαινουν εξαιτιας του ερωτα τους.Τι διαφορα ομως!!!!Η Μικρη Γοργονα ερωτευεται τν ανυποψιαστο Πριγκιπα,που την απορριπτει-αλλα απο μεγαλειο ψυχης δεν ανταλλασσει με τη δολοφονια του τη θνητη ζωη της κ πεθαινει ΟΛΟΜΟΝΑΧΗ.Ακομη κι ως Αφρος(αφανισμος παλι )παλι πονα αφου ακολουθει τα καραβια αναζητωντας τν Αγαπημενο της...Πολυ θλιβερο τελος.
Απο την αλλη ο ΜΟΛΥΒΕΝΙΟΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ -κουτσος γιατι τελειωσε το μολυβι κατα την κατασκευη του-ερωτευεται την Μπαλαρινα που λογω Αραμπεσκ(σηκωμενο ποδι πισω) φανταζει κ εκεινη ομοιας αναπηριας.Αντιμετωπιζει με Ανδρεια το Κακο Πνευμα τν Παιχνιδιων ,που διεκδικουσε επισης την Μπαλαρινα,κι οταν καταληγει στις φλογες ,ενας αερας παρασερνει την Μπαλαρινουλα του στη φωτια κι ετσι καιγονται σφιχταγκαλιασμενοι.
Απομενουν ανεπαφα στις σταχτες παλι πλαι-πλαι το αστερι απο τη ζωνη εκεινης κ η μολυβενια καρδια εκεινου...
Αρα ενας ερωτας που νικησε το θανατο.Τεραστια διαφορα για τ παιδικο μου μυαλο,αναμεσα στα δυο!!!


ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΕ ΤΑ ΣΠΙΡΤΑ-ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ ΠΡΙΓΚΙΠΑΣ(Κ ΕΓΩΙΣΤΗΣ ΓΙΓΑΝΤΑΣ.)
Το Κοριτσακι με τα Σπιρτα υπηρξε πολυ τραυματικο για εμενα διοτι παρακολουθεις την εξαθλιωση ενος κοριτσιου χωρις καμια δικαιωση,χωρις καν αγωνα.Μια κατασταση που αν το καλοσκεφτουμε προαγει την παθητικοτητα.Κοινωνικη Αδικια χωρις τελος,χωρις συγκρουση..Σφαξε με ,Αγα μου,να αγιασω...Αυτα περι γιαγιας στον ουρανο τα ακουω βερεσε.Ο ΘΑΝΑΤΟΣ δεσποζει αδιαπραγματευτος σαν αποηχος του παραμυθιου.Κ γιατι Γιαγια??Γιατι οχι Μαμα?Μπαμπας?Αδελφος?Αγγελος??Τοση μιζερια...Κ γιατι στον ουρανο??Γιατι πχ να μην την υιοθετησε καποιος??
Αθλιο παραμυθι -ακαταλληλο για παιδια.Καταλληλο για ενηλικες να δουμε πως θα καταντησουμε αν δεν αντιδρασουμε στην κοινωνικη αδικια,που μας ζωνει πια απο παντου-ειδικα στους χαλεπους καιρους μας...

Αντιθετως στον ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΠΡΙΓΚΙΠΑ του ΟΥΑΙΛΝΤ,οπως κ στον ΕΓΩΙΣΤΗ ΓΙΓΑΝΤΑ,που το τελος ειναι παλι ο θανατος,κυριαρχη ιδεα ειναι το μεγαλειο της Φιλαλληλιας,της Συμπονιας,της Προσφορας.Δεσποζει η ουσια του Θεου που ειναι η Αγαπη.Αρα ο θανατος εδω δεν ειναι Ματαιωση της υπαρξης ,παρα ερχεται σαν τελος της διαδρομης,σα Συναντηση με το Θεο ,σα νικηφορο στεφανι απο λουλουδια του Παραδεισου.

Ποσο ηχηρη αναμεσα στα δυο η διαφορα!!!!
 
Last edited by a moderator:
Top