Προτάσεις για εφηβικά αναγνώσματα

Απ΄ όσο διάβασα, μάλλον πάει καιρός που έχει να ασχοληθεί κάποιος με τα κείμενα για παιδιά και για εφήβους. Μακάρι να ξέραμε όλοι τί χάνουμε! Όχι, δεν μπήκα να ξεκινήσω με κριτική. Παράπονο εκφράζω περισσότερο, βλέποντας την ενήλικη ζωή μας όλο και να απομακρύνεται από τη μαγεία του παιδικού αναγνώσματος. Ίσως το συζητήσουμε κάποια στιγμή. Όποιος ευκαιρήσει όμως, ας ρίξει μια ματιά και σε μερικά μυθιστορήματα που -προσωπικά- αντί να τα κατατάξω στα εφηβικά, θα πρότεινα να τα διαβάουν και οι γονείς:

Οι δυό τους κι άλλοι δυό / Μάνος Κοντολέων.
Αγάπες και φαντάσματα στη Βαλτική / Κατερίνα Μουρίκη.
Όστρακο στα μαλλιά / Μερκούρης Αυτζής
Οι θεοί δεν πεθαίνουνε στην Πέλλα / Ελένη Δικαίου.
Η προφητεία του κόκκινου κρασιού / Λότη Πέτροβιτς
 
Παραμυθού καλωσόρισες.

Έχεις δίκιο για το παιδικό βιβλίο. Το έχουμε αφήσει παραπονεμένο. Από τα βιβλία που μας πρότεινες διάβασα πρόσφατα αυτό της Πέτροβιτς. Πράγματι δεν απευθύνεται μόνο σε παιδιά. Το ιστορικό μυθιστόρημα, όμως, δεν είναι στις πρώτες προτιμήσεις μου και γι' αυτό δεν έχω κάτι να σχολιάσω πάνω στο βιβλίο.

Σίγουρα η Πέτροβιτς είναι μια πεπειραμένη συγγραφέας, ξέρει να χειρίζεται το υλικό της, αλλά από κει και πέρα τίποτα. Δε με απογείωσε.
 
Γύνα πίσω...

Χρυσηίδα, το κάθε βιβλίο έχει διαφορετικά μυστικά να ψιθυρίσει σε κάθε αναγνώστη. Αν όμως περιμένεις να απογειωθείς, τότε γύρνα ακόμα πιό πίσω, στα παραμύθια και στις μικρές ιστορίες. Ένα περιβόλι θα βρεις, που ίσως σε αιφνιδιάσει. Καλή σου μέρα.
 

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Αγαπητη μου Παραμυθού (καλως ηρθες κατ' αρχας :) ) το παιδικό και εφηβικό βιβλίο αποτελεί και για μένα, ακόμη και σημερα, ενα αγαπημένο είδος.

Ίσως γιατι δεν πρόλαβα να διαβάσω όλα τα παιδικα-εφηβικά βιβλία που υπάρχουν οταν ημουν παιδί, ίσως πάλι γιατί στην καρδιά μου παρεμεινα ακόμη και σημερα παιδί, ίσως γιατί μου αρέσει το τρυφερό και ρομαντικό ύφος που χρησιμοποιούν στις αφηγησεις (ειδικά όταν πρόκειται για το πρωτο καρδιοχτύπι...), το θεμα ειναι πως ακομη και σημερα "τρυπωνω" (χωρις να με δει κανεις), στο παιδικό-εφηβικό τμήμα της δημοτικής βιβλιοθήκης της πόλης μου, για να βρω τέτοια βιβλία.

Και η αληθεια ειναι πως μια φορά ειπα (δυστυχως) και ψεματα οταν με ρωτησε η υπαλληλος αν ειναι για καποιον γνωστό μου πχ, και ειπα πως ειναι για την αδερφη μου. Στιγμιαία ντραπηκα να παραδεχτω πως το ηθελα για μενα :λυγμ:
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Και η αληθεια ειναι πως μια φορά ειπα (δυστυχως) και ψεματα οταν με ρωτησε η υπαλληλος αν ειναι για καποιον γνωστό μου πχ, και ειπα πως ειναι για την αδερφη μου. Στιγμιαία ντραπηκα να παραδεχτω πως το ηθελα για μενα :λυγμ:
αχού.. μού θύμισες τώρα εκείνο το διήγημα τού Σαμαράκη.. "Ο Ξανθός Ιππότης" νομίζω πως λέγεται.. :)

Καλωσόρισες παραμυθού!! :))
 
Μα γιατί;

Ααα, εγώ αν ήμουν υπάλληλος στη βιβλιοθήκη, πολύ θα το χαιρόμουν να μου ζητούν παιδικά βιβλία. Θα έδειχνε οτι οι άνθρωποι διατηρούν μια φρέσκια ματιά. Μα γιατί να ντραπείς, κορίτσι μου; Μήπως πρέπει να θυμηθείς τη φράση "ο αυτοκράτορας είναι γυμνός" και να φωνάξεις κάτι αντίστοιχο; Θέλω να πω, οτι αν κάποιος κάνει την αρχή, θα διευκολύνει και τους υπόλοιπους "ντροπαλούς" να άπλώσουν το χέρι σ' αυτά τα ράφια που κουβαλάνε τόση τρυφεράδα.
 
Προτείνω ανεπιφύλακτα τα βιβλία της Τζάκλιν Ουίλσον!Πραγματικά καλογραμμένα και ευχάριστα,ενώ παράλληλα θίγουν ποικίλα θέματα και προβλήματα που αντιμετωπίζει ένα παιδί στην εφηβεία. Αξίζει να τα διαβάσει και ενήλικας πιστεύω.
 
Last edited:
Συμφωνώ απόλυτα για την Τζάκλιν Ουίλσον. :ναι: Όλες της οι ιστορίες διαδραματίζονται στη Μ. Βρετανία, κάτι που αυτόματα τις κάνει σε μένα πολύ πιο συμπαθητικές από τις αμερικάνικες, όπου τα παιδιά/έφηβοι μεγαλώνουν τρομακτικά γρήγορα (βλ. τις σειρές βιβλίων Όμορφες Μικρές Ψεύτρες, Το Ημερολόγιο μιας Πριγκίπισσας κ.ά. :μπρ:) Διαπραγματεύεται πολλά θέματα που απασχολούν οπωσδήποτε έναν έφηβο, με έναν γλυκό και πολύ ιδιαίτερο τρόπο. Διαβάζω τα βιβλία της από 8 χρονών και είμαι σίγουρη ότι έχω πάρει καλά στοιχεία από τις ηρωίδες της. Και το σημαντικότερο, τα ξαναδιαβάζω συνέχεια, ακόμα κι αν έχω "ξεπεράσει" αυτή τη φάση. Ω, και μέσω των ηρωίδων της κάνει συνέχεια αναφορές σε διάφορους συγγραφείς, ζωγράφους, ιστορικά πρόσωπα, έτσι που έμμεσα δίνει ερεθίσματα για further reading. Αγαπημένη!
 
Πιστεύω πως "Το λάθος αστέρι" του Τζον Γκριν είναι ένα μυθιστόρημα που κάθε έφηβος αλλά και ενήλικος θα πρέπει να έχει διαβάσει. Σε αγγίζει τόσο πολύ, τόσο που σε πιάνουν τα κλάματα και δεν μπορείς να σταματήσεις με τίποτα, ό,τι και να κάνεις. Απαιτούνται χαρτομάντιλα.

"Είμαι ερωτευμένος μαζί σου", επέμεινε.

"Είμαι ερωτευμένος μαζί σου και δε με ενδιαφέρει να στερήσω από τον εαυτό μου την απλή απόλαυση του να λέω αλήθειες. Είμαι ερωτευμένος μαζί σου, και το ξέρω πως ο έρωτας είναι απλώς μια κραυγή στο κενό, πως η λήθη είναι αναπόφευκτη και πως είμαστε όλοι καταδικασμένοι, και θα έρθει η μέρα που ο κόπος μας θα γίνει ξανά σκόνη, ξέρω πως ο ήλιος θα καταπιεί τη μόνη γη που θα αποκτήσουμε, κι είμαι ερωτευμένος μαζί σου".

Όταν η Χέιζελ συναντά τον Ογκάστους, ανακαλύπτει στο πρόσωπό του ένα αδελφό πνεύμα και μαζί του θα μοιραστεί τους φόβους, τα άγχη, τους προβληματισμούς της, αλλά και μια αγάπη που αγγίζει τις πιο μύχιες γωνιές της ψυχής τους.

Οι δυο τους με ανατρεπτική αίσθηση του χιούμορ και ωμή ειλικρίνεια θα προσπαθήσουν να αναζητήσουν από κοινού προσωπικές απαντήσεις σε καθολικά ερωτήματα της ανθρώπινης ύπαρξης...

Με μια γραφή που ξεχειλίζει από συναίσθημα αλλά και χιούμορ σε τέλεια αναλογία, ο Τζον Γκριν δημιουργεί ένα μυθιστόρημα γεμάτο συγκινήσεις. Μια ιστορία σκληρή αλλά και τόσο τρυφερή, όπως είναι και η ίδια η ζωή.
 
Για μένα βιβλίο με παρόμοια θεματολογία αλλά πολύ πιο ωραίο και όχι με τόσο απελπιστική προσπάθεια να με κάνει να κλάψω (μου βγήκε εντελώς φυσικά μέσα από την ιστορία) είναι το "Ένας απρόσμενος έρωτας" του Σπαρκς γνωστό και από την ταινία του "A walk to remember" που συμπληρώνει τέλεια το βιβλίο. Το "Λάθος Αστέρι" δε με έκανε να χύσω ούτε δάκρυ, ούτε καν να βουρκώσω. Μου φάνηκε απλά μια ιστορία που ο συγγραφέας προσπαθούσε να μας κάνει να κλάψουμε. Δεν το ένιωσα αυτό το βιβλίο. Ούτε και την ταινία. Και ήμουν σίγουρη πως θα μου άρεζε!!
 
Το "Ένας απρόσμενος έρωτας" μου άρεσε και εμένα.Όπως και η ταινία. Αλλά και το λάθος αστέρι με άγγιξε. Έκλαψα και στο βιβλίο και στην ταινία. Βέβαια εγώ το κλάμα το έχω και λίγο εύκολο.:μαναι:
 
Κι εγώ εύκολο το χω!! Τις προάλλες δάκρυσα με ένα άρθρο για τον Χάρι Πότερ

Προς υπεράσπισή μου ήταν άρθρο για τον Φρεντ!
 
Το "Ένας απρόσμενος έρωτας" μου άρεσε και εμένα.Όπως και η ταινία. Αλλά και το λάθος αστέρι με άγγιξε. Έκλαψα και στο βιβλίο και στην ταινία. Βέβαια εγώ το κλάμα το έχω και λίγο εύκολο.:μαναι:
Αν κάποιος δεν έκλαιγε με το βιβλίο "το λάθος αστέρι" τι να πω η αναισθησία στο μεγαλείο της. Εγώ το χα διαβάσει πέρσι μεταφρασμένο και το κλάμα που έριξα δεν λέγεται. Βέβαια στην μετάφραση υπήρχαν τεράστιες διάφορες λένε, εσύ το πρωτότυπο διάβασες ή το μεταφρασμένο;
 
Δεν θα με χαρακτήριζα "η αναισθησία στο μεγαλείο της" επειδή δεν έκλαψα με ένα βιβλίο που έκλαψε πολύς κόσμος!! Ίσως να έχω διαβάσει παρόμοια βιβλία πριν από αυτό, ίσως να είδα παρόμοιες ταινίες και ίσως να έχω κλάψει ήδη με το θέμα που πραγματεύεται και ίσως να περίμενα πολλά από αυτό το "βιβλίο που κλαίνε όλοι" και να μη μου τα δωσε! Ίσως να είναι για πιο νεαρές ηλικίες, ίσως να μου φάνηκε ότι προσπαθούσε πολύ να με κάνει να κλάψω. Το ότι δεν άρεσε και τόσο ένα βιβλίο σε κάποιον άλλο δεν τον χαρακτηρίζει αυτόματα αναίσθητο, ανόητο, χωρίς γούστο κλπ. Απλά δεν του άρεσε όπως και σε σένα δεν άρεσε κάποιο άλλο βιβλίο που μπορεί για άλλους να είναι κορυφαίο!

Όπως και να χει προσέχουμε πώς γράφουμε στο ίντερνετ, πάλι σε άλλους ανθρώπους μιλάμε, ακόμα κι αν το μόνο που βλέπουμε εμείς είναι μια οθόνη!
 
Last edited:
Ω, δίκιο έχεις. Τώρα είδα πως την ανάρτηση την είχες κάνει τον Ιούλιο...:)))

Λοιπόν, θέλω να πάρω δωράκι σε ένα αγόρι, έκτη δημοτικού. Ξέρω μόνο πως του αρέσει πολύ το ποδόσφαιρο και με τα βιβλία δεν έχει ιδιαίτερη σχέση. Καμία πρόταση; Ξέρετε κανένα καλό βιβλίο για αγόρια στην ηλικία του; Το μόνο που σκέφτηκα ήταν "η τελευταία μαύρη γάτα" του Τριβιζά.
 
Last edited:
Αλίκη, ήταν το πρώτο που μου ήρθε... Πάντως, όταν ρώτησα σε βιβλιοπωλείο εδώ, μου είπαν πως έχει ακόμα πέραση, έρχονται συνεχώς παιδιά δημοτικού και θέλουν να ξεκινήσουν να διαβάζουν Χαρυ Ποτερ... Οπότε, κι εγώ αυτό θα σου πρότεινα...
 
Μα είναι η τέλεια ηλικία για να ξεκινήσει κάποιος τα Χάρι Πότερ. Εγώ πάντα αυτό προτείνω όταν με ρωτάνε :ναι:
 
Top