Τα βιβλία που αγαπήσαμε. Στην Καθημερινή κάθε Κυριακή

Βιβλία νεανικά που πιθανόν έχουμε διαβάσει και αγαπήσει στην παιδική και εφηβική μας ηλικία. Κάθε Κυριακή στην Καθημερινή. Δείτε εδώ. Απέξω καλά φαίνονται. Είχα πολλά από αυτά, αλλά τα έχω χάσει. Θα αγοράσω το πρώτο και αν μου αρέσει θα πάρω και τα άλλα. Πολλές φορές οι εκδόσεις αυτές είναι απαράδεκτες.

 
Last edited:
θα τα τιμησω δεόντως , εννοείτε και την κυριακη θα σας πω για το πως είναι η εκδοση και αν αξιζει!
 
Το πήρα και είναι καλης ποιοτητας, αφήστε εχει και αφιερωση μεσα ως να σου το κανουν δηλ. δωρο
ξαναγινα παιδι, όχι πως χρειαζότανε και πολύ προσπάθεια

 
χωρις να το χω διαβασει πρεπει να ναι η πληρης όπως το ξεφυλλισα και εικοναγραφημενο, αξιζει για με κορτο αλλα εσυ όμως θα ησουν καλύτερος παρατηρητης
 
Το πήρα και εγώ. Είμαι στη δουλειά. Με μια ματιά που του έριξα, μου άρεσε. Σκληρό εξώφυλλο, βιβλιοδεσία χωρίς πρόβλημα, εκτύπωση χωρίς προβλήματα, χαρτί δημοσιογραφικό, μερικές εικόνες ολοσέλιδες ασπρόμαυρες (καμμιά 15αριά συνολικά), αρχιγράμματα έγχρωμα, 206 σελίδες σύνολο, ωραίες γραμματοσειρές, διακοσμητικά στους αριθμούς των σελίδων και τους τίτλους των κεφαλαίων, 34 κεφάλαια, έκδοση της Καθημερινής. Δεν πρέπει να είναι διασκευή, αν και δεν αναφέρεται πουθενά ότι είναι πλήρες το κείμενο. :)
 
Last edited:
"Συναντηθείτε ξανά με τους ήρωες των καλύτερων σας χρόνων, απολαύστε τις ιστορίες τους, γνωρίστε τους στα παιδιά σας…
Μέσα από μια νέα συλλεκτική έκδοση, που διατηρεί όλα τα αυθεντικά στοιχεία των βιβλίων όπως τα διαβάσατε για πρώτη φορά."


Από το σάιτ της Καθημερινής.
 
αν κατάλαβα καλά είναι αντιγραφή από τις εκδόσεις Άγκυρα. Οι εκδόσεις Άγκυρα συνήθως εξέδιδαν διασκευασμένες εκδοχές των βιβλίων για να μπορούν να διαβαστούν από παιδιά και νέους. Άρα...
 
"Συναντηθείτε ξανά με τους ήρωες των καλύτερων σας χρόνων, απολαύστε τις ιστορίες τους, γνωρίστε τους στα παιδιά σας…
Μέσα από μια νέα συλλεκτική έκδοση, που διατηρεί όλα τα αυθεντικά στοιχεία των βιβλίων όπως τα διαβάσατε για πρώτη φορά."


Από το σάιτ της Καθημερινής.
αν κατάλαβα καλά είναι αντιγραφή από τις εκδόσεις Άγκυρα. Οι εκδόσεις Άγκυρα συνήθως εξέδιδαν διασκευασμένες εκδοχές των βιβλίων για να μπορούν να διαβαστούν από παιδιά και νέους. Άρα...
Αυτή την αίσθηση μου δημιούργησε το κείμενο που ανάρτησε ο Χρήστος. Είναι μεν διασκευή, δεν αλλάζει όμως τα φώτα στο πρωτότυπο.
 
Μπορεί να κάνω λάθος, όμως νομίζω ότι αυτό προκύπτει από το κείμενο της διαφήμισης (αν τώρα είναι απλά μια λανθασμένη διατύπωση ή εγώ είμαι τόσο κακός που καταλαβαίνω ό,τι θέλω... κι αυτά είναι ισχυρές πιθανότητες)
 
Ότι και να είναι, με γύρισε στα παιδικά μου χρόνια και αυτό είναι σημαντικό.:) Βέβαια θα ήθελα να ξέρω αν είναι το αυθεντικό κείμενο, αλλά αυτό με λίγη προσπάθεια μπορεί να διευκρινιστεί. Κάπου θα υπάρχει το αυθεντικό κείμενο (έστω και στα Αγγλικά) για σύγκριση.:)
 
αν βαλει την χαιντι, επειδή γνωιζω το αυθεντικο κειμενο θα σας πω και θα σας διαφωτησω , τωρα δεν μπορω! η σειρα που θα δοθουν επειδή καποιοι φιλοι αναρωτιουνται
Το Νησι των Πειρατων
Οι Περιπετειες του Τομ Σωγερ
Πητερ Παν
Χαιντι η μικρουλα των βουνων
Ο Μικρος Πριγκιπας
Παραμυθι χωρις ονομα
Οι μικρες κυριες
Ο Μογλης το βιβλιο της ζουγλας
 
Last edited:
Μπορεί να κάνω λάθος, όμως νομίζω ότι αυτό προκύπτει από το κείμενο της διαφήμισης (αν τώρα είναι απλά μια λανθασμένη διατύπωση ή εγώ είμαι τόσο κακός που καταλαβαίνω ό,τι θέλω... κι αυτά είναι ισχυρές πιθανότητες)
Ναι, απλά από αυτή την πρόταση μπορεί κάποιος να καταλάβει ότι είναι οι αυθεντικές εκδόσεις, αλλά μπορεί να ισχύει και αυτό που λες. Αν πρόκειται για αντιγραφή των Αγκυρα, τότε είναι κομμένες αλλά στέκει και το "διατηρεί όλα τα αυθεντικά στοιχεία των βιβλίων όπως τα διαβάσατε για πρώτη φορά" εφόσον από την Αγκυρα τα διαβάσαμε πρώτη φορά. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός... : /
 
αυτό ακριβώς που είπε ο Χρήστος ήθελα να πω... δεν διατηρεί τα αυθεντικότητα του αρχικού κειμένου, αλλά την αυθεντικότητα της έκδοσης όπως την γνωρίσαμε από Άγκυρα.

Το συγκεκριμένο βιβλίο το έχω από την παλιότερη έκδοση της Άγκυρας, και έτσι το βιβλίο που αγόρασα χθες μαζί με την εφημερίδα χαρίστηκε και ελπίζω να διαβαστεί από δυο μικρές κυρίες...

Οφείλω να ομολογήσω παρόλα αυτά ότι πραγματικά είναι μια πολύ ωραία δουλειά, πολύ προσεγμένη...
 
Τον τομ σωγιερ που θα δοθει αυριο , τον ειχα παιδι με αυτο το εξωφυλλο μεγαλη αγαπη το χασα στο χωριο οπως πολλα αλλα! Περιμενω να δοθει αυριο
 
Top