Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

Νομιζω οτι τα εισαγωγικά που πλαισιώνουν το επιθετο, κι αυτα εχουν απλως τον χαρακτήρα γαρνιτουρας ή διακόσμησης.
Δεν ξέρω.
 
@Πεταλούδα
Νομιζω πλησιασες ακομα περισσοτερο την σκεψη μου ισως καλυτερα απο εμενα, καταλαβα τι εννοεις ή μαλλον εγινε πιο ξεκαθαρο στο μυαλο μου γιατι συχνα ταλαντευομαστε αναμεσα στο τι θελουμε και τι "χρειαζεται" (στην δικη μου περιπτωση). Σε ευχαριστω για το feedback!
 

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Η της ερμηνείας που κουβαλάει ο καθένας μέσα του. Ούτε εγώ ξέρω σίγουρα.. Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι θα ήθελα να υπάρχει ειλικρίνεια στην πρόθεση (λες να ανοίξουμε κάνα νήμα να το αμπελοφιλοσοφήσουμε κι άλλο; :)))) )
 
Νομιζω οτι τα εισαγωγικά που πλαισιώνουν το επιθετο, κι αυτα εχουν απλως τον χαρακτήρα γαρνιτουρας ή διακόσμησης.
Δεν ξέρω.
Νομιζω το σκληρος σκετο χωρις τα εισαγωγικα οπως το καταλαβα εγω τουλαχιστον ειναι αυτο που λεμε σκληρος επειδη απλως καποιος θελει να ειναι ετσι ενω με τα εισαγωγικα χρειαζεται να ειναι σκληρος για καποιο ειδικο λογο ανα περιπτωση
 
(λες να ανοίξουμε κάνα νήμα να το αμπελοφιλοσοφήσουμε κι άλλο; :)))) )
Δεν ξερω, τωρα με βραχυκύκλωσες με τις προθεσεις. Νομιζω οτι κι αυτες δικαιολογία ειναι. Μμμ.
Νομιζω το σκληρος σκετο χωρις τα εισαγωγικα οπως το καταλαβα εγω τουλαχιστον ειναι αυτο που λεμε σκληρος επειδη απλως καποιος θελει να ειναι ετσι ενω με τα εισαγωγικα χρειαζεται να ειναι σκληρος για καποιο ειδικο λογο ανα περιπτωση
Δικαίωμα...(ξερεις πόκα, ε;:)))))
(δηλαδή, με βραχυκύκλωσες κι εσυ, δεν ηθελα και πολύ):))))
 
Δεν είχα τέτοια πρόθεση πάντως.. :τρέχω:
(άνοιξέ το το τιμημένο :)))) ).
Χαχαχαχα, γελάω δυνατα. Καλό.
Τι να ανοιξω, παιδί μου;!;! Αμπελοφιλοσοφόνημα_δεν_ειναι_καν_λέξη;
Η αλλαγη της ωρας μου εχει προκαλέσει τζετλαγκ, ειναι ολοφανερο.
 
Δικαίωμα...(ξερεις πόκα, ε;:)))))
(δηλαδή, με βραχυκύκλωσες κι εσυ, δεν ηθελα και πολύ):))))
Δεν ξερω τι ειναι αυτο το ποκα αν και ακουστα το εχω (ελπιζω να μην ειναι κατι πολυ γνωστο του τυπου μα καλα δεν ξερει ποκα🤣) αλλα περιμενω να μαθω αρκετα απο αυτην την λεσχη (no joke)
 
@Εστελλ αν από όλη την κουβέντα, απορία σου είναι μόνο η πόκα, μπορείς να είσαι χαρούμενη.
διότι προσωπικά δεν καταλάβα πολλά πράγματα από την όλη κουβέντα σας (δηλαδή ανάθεμα και αν κατάλαβα κάτι -κάτι περί σκληρότητας !;!;)
Δεν μου αρέσει όταν δεν καταλαβαίνω ούτε την κεντρική ιδέα σε μια κουβέντα - νιώθω κάπως ηλίθιος. Μπορεί και να είμαι, δεν λέω. Συνεχίστε εσείς, θα ακούω - ή μάλλον θα βλέπω (με μάτι απορίας και πηχτής βλακείας).
 
Μου αρέσει οταν με ρωτανε κατι, δεν με καταλαβαινουν αυτα που τους εξηγω, ή τα βρίσκουν παράξενα, λενε "τέλος πάντων..." και αλλάζουν θέμα
Γελάω γιατί παθαίνω το ίδιο από την ανάποδη. Επειδή δεν καταλαβαίνω αυτά που μου εξηγούν, οι άλλοι καταλήγουν να λένε "Τέλος πάντων", και εγώ είμαι σε φάση: Δεν φταίει κανένας άλλος, εγώ φταίω που ενδιαφέρομαι να μάθω για τις κουταμάρες σου, βαρετή παλιοκακαράντζα.
 
Δεν μου αρέσει πάνω στην δουλειά ενώ υπάρχει μια γραμμή από την διοίκηση... να επεμβαίνει ο πελάτης κ να με διορθώνει για θέματα του υπολογιστή κ να πρέπει να του εξηγώ κάθε φορά ότι ξέρω τι κάνω. Δεν τον αφορά - είναι εσωτερικά ζητήματα.
 
Δεν με αρέσει διόλου, τρελαίνομαι γενικά, όταν οι μετανάστες χρησιμοποιούν το "expat" για να περιγράψουν τον εαυτό τους.
Είμαι σε στυλ: "Κοπελιά είσαι οικονομική μετανάστρια. Ήρθες εδώ επειδή στην χώρα σου ρουφούσες την μύξα σου, δεν είσαι Βικτωριανή Δούκισσα που ήρθες να διαχειριστείς τις φυτείες και τους ιθαγενείς"...

Δεν μου αρέσει, και ανησυχώ, που η νέα γενιά γράφει 50% στα αγγλικά.
Π.χ. Η ανεψιά, ετών 19 και φοιτήτρια που δεν έχει φύγει από την Ελλάδα μέχρι τώρα, έστειλε μήνυμα και με το ζόρι έβγαλα νόημα. Έγραφε σαν να ήταν η Θεία από το Τσικάγο. "Πως το λένε στο Ελλήνικος.."
 
@Πράκτωρ ΔΔ αυτό με τους αγγλικούς όρους παντού ονομάζεται "τα καλά της παγκοσμιοποίησης". Ας όψονται τα σόσιαλ (κοινωνική δικτύωση που λέμε). Η πλάκα είναι, ότι το 80% από αυτούς που πετάνε σκόρπια αγγλικά, αν τους βάλεις να συνεννοηθούν ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ, ούτε να φάνε δεν θα μπορέσουν.
 
Δεν σε βγάζουν. Είσαι. Είσαι (και είμαι, είμαστε) εκτός εποχής. Μουσειακόν είδος. - έτσι σε βλέπουν.
Η κόρη μου (η μικρή - 14) με λέει "100 χρονών". Η άλλη η μεγάλη (17) κάπως καλύτερα με εκτιμάει.
Το μυστικό είναι να μην προσπαθείς να δείξεις σε κανέναν, τίποτε.
 
Top