Αμφισβητίες του Καζαντζάκη

Το συγκεκριμένο βιντεάκι υπάρχει και στην αρχή του νήματος. Και πάλι βέβαια που το ξαναβλέπω δεν καταλαβαίνω τι θέλει να πετύχει ο Λιαντίνης με αυτά που είπε... Ειδικά τον συγκεκριμένο τον έχω ακούσει να λέει άπειρες ασυναρτησίες σε θέματα επιστημονικά που ούτε καν τα κατάλαβε...



Για να καταλάβω βρε Βάκχε τελικά, θεωρείς τον Καζαντζάκη μετριότητα επειδή το είπε ο Λιαντίνης και όχι επειδή το είπε ο Ρένος Αποστολίδης;;;:χμ:
Άργησα να το δω Νικόλα,σου απαντώ καθυστερημένα.
Προσωπικά,μου αρέσει ο Καζαντζάκης,ιδιαίτερα όταν ήμουν πιο μικρός, η γλώσσα και οι ιδιωματισμοί του με σαγήνευαν, και ακόμα προτείνω βιβλία του σε όσους με ρωτούν.Την κριτική που του άσκησε ο Λιαντίνης την διάβασα αφού είχα διαβάσει ένα σεβαστό μέρος της δουλειάς του Καζαντζάκη,και στα περισσότερα σημεία με βρίσκει σύμφωνο,όπως στο ότι δεν γέννησε κάτι ολόδικό του.Αυτό βέβαια δεν τον ακυρώνει,και η κριτική του Λιαντίνη δεν θα ήταν/είναι αποτρεπτική στο να γνωρίσει κάποιος τον Καζαντζάκη,το αντίθετο μάλιστα.Εκεί βρίσκω και την διαφορά με τον Αποστολίδη,στο ότι ακυρώνει εντελώς τον Καζαντζάκη,τουλάχιστον το βίντεο που παρατέθηκε παραπάνω,σε σημείο που να μου δίνει την εντύπωση ότι έχει κάποια εμπάθεια με τον συγγραφέα,λες και του έφαγε την γυναίκα.Αυτό μου περνάει εμένα τουλάχιστον,με όλη την έπαρση που τον διακρίνει,και εκεί χάνει το όποιο δίκιο έχει,ελπίζω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.
Το έργο του Καζαντζάκη σίγουρα μπορούν το κρίνουν καλύτερα πιο αρμόδιοι από εμένα,έναν απλό αναγνώστη,με περισσότερες γνώσεις.Εγώ τον απολαμβάνω και μου αρκεί.Μπορεί να μην τον βάζω στο ίδιο επίπεδο με τον Αισχύλο,για παράδειγμα,θα συνεχίσω ωστόσο να τον προτείνω σε όλους,ως έναν από τους καλύτερους που ανέδειξε η χώρα μας.
 
Βακχε, ο Ρένος θεωρούσε μετριότητα τον Καζαντζάκη και προφανώς εκτοξεύει έναν λίβελο εναντίον του γιατί παρ' όλη την (κατ' αυτόν) μετριότητα του κατάφερε και πέρασε στο κοινό ως μεγάλος! Εδώ ακόμα μια κριτική του για τον Καζαντζάκη αρχίζει μετά το πέμπτο λεπτό!

[video=youtube;B_tTRFPCAgU]https://www.youtube.com/watch?v=B_tTRFPCAgU[/video]
 
O ένας είναι φιλόσοφος,ο ένας είναι φιλόλογος και ο άλλος είναι παραμυθάς
προσωπικά ο Καζαντζάκης δε μ'αρέσει,βλέπω ότι στα έργα του ψάχνει για καθοδήγηση,για την πατρική φιγούρα,στον Ζορμπά του αυτό είναι προφανές,
γι αυτό και ο Λιαντίνης ισχυρίζεται ότι είναι για νέους αναγνώστες το έργο του,
επίσης με ενοχλεί ο τρόπος που γράφει στο πρώτο πρόσωπο αφήνει τον αναγνώστη να καταλάβει ότι πρόκειται περί αυτοβιογραφίας.

πέρα όμως από τις απόψεις μας,ο Ρένος κατηγορεί και προσάπτει στον Καζαντζάκη συγκεκριμένες κατηγορίες
πολύ βαριές

[video=youtube;gb39I0mVWQQ]https://www.youtube.com/watch?v=gb39I0mVWQQ[/video]


γνωρίζει κανείς να ευσταθούν ?
 
Ότι έκλεψε δηλ; λογοκλοπη , νομίζω γι αυτό τον κατηγορεί κυρίως! Δεν έχω ιδέα αλλά νομίζω πως ο Καζαντζακης είχε δικό του ύφος.
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
πέρα όμως από τις απόψεις μας,ο Ρένος κατηγορεί και προσάπτει στον Καζαντζάκη συγκεκριμένες κατηγορίες
πολύ βαριές

γνωρίζει κανείς να ευσταθούν ?
Προσωπικά, δεν μου φαίνονται "βαριές" οι κατηγορίες. Κατά το ήμισυ επαναλαμβάνει το ίδιο πράγμα το ότι ο Καζαντζάκης χαιρέτισε τον ρωσικό στρατό σαν απελευθερωτή. Σιγά τα αβγά. Ο ψυχρός πόλεμος έβαλε ένα σωρό κόσμο να χαιρετίσει είτε τα από εδώ είτε τα από εκεί, τότε.

Κάθεται και λέει πως ο Καζαντζάκης έγινε έπειτα, εξαιτίας αυτού, πελώριος στον αριστερό κόσμο. Μα τον Καζαντζάκη τον διαβάζανε πάντα όλοι (εκτός από τους παπάδες :ρ) Και τέλος πάντων, άντε έγινε μεγάλος λόγω ιδεοληψίας. Τώρα που έφυγαν όλα αυτά κι ο κόσμος γύρισε δυο-τρεις τούμπες από όλα εκείνα, ο Καζαντζάκης γιατί μένει στην ίδια περίοπτη θέση; Γιατί σε όποιο βιβλιοπωλείο πας, στο εξωτερικό, αν βρεις κάποιον Έλληνα στα ράφια θα είναι ο Καβάφης κι ο Καζαντζάκης; Η πλεκτάνη των αριστερών κέντρων τα βάζει εκεί;

Κι αν κάποια στιγμή ήταν σε θέση όπου μπορούσε να σμπρώξει την μετάφραση των έργων του σε άλλες γλώσσες, (ισχυρισμός που θα πρέπει να ελεγχθεί, βέβαια), καλά έκανε. Έκανε τυχερό ένα σωρό κόσμο που είχε ευκαιρία να διαβάσει έναν μεγάλο συγγραφέα. Κι εγώ αν είχα την ευκαιρία να χρησιμοποιήσω μια ιδιότητά μου για να σμπρώξω το έργο μου θα το έκανα. Όπως προφανώς κάνουν κι όλοι.

Όταν βλέπω τον Ρένο Αποστολίδη να ωρύεται κατά Καζαντζάκη εγώ προσωπικά βλέπω έναν μικρότερο να οργίζεται με έναν μεγαλύτερο γιατί θα ήθελε ο κόσμος να είχε αναγνωρίσει τον ίδιο σαν τέτοιο.

Το αν ο Καζαντζάκης είναι μεγάλος έχουν ήδη αρχίσει να το κρίνουν οι αιώνες.

Τον Καζαντζάκη θα τον θυμόμαστε σαν τον συγγραφέα του "Αλέξη Ζορμπά", του "Ο Χριστός Ξανασταυρώνεται", του "Τελευταίου Πειρασμού" και τον Ρένο Αποστολίδη τον θυμόμαστε σαν αυτόν που γάβγιζε κατά του Καζαντζάκη.

Το βιβλίο "Ο Χριστός Ξανασταυρώνεται" ενέπνευσε τον Σκορτσέζε να κάνει μια μεγάλη ταινία. Άντε να δούμε πότε ο Κόπολα θα φτιάξει ταινία σε βιβλίο του Αποστολίδη.

Μεγάλος δεν είσαι γιατί έτσι νομίζεις. Και δεν μπορείς να μικρύνεις έναν άλλον μόνον επειδή χτυπιέσαι με πάθος. Και στο τέλος όλοι φαινόμαστε τί υπήρξαμε.
 
πέρα όμως από τις απόψεις μας,ο Ρένος κατηγορεί και προσάπτει στον Καζαντζάκη συγκεκριμένες κατηγορίες
πολύ βαριές

Εμένα πάλι μου φαίνεται πως ο Αποστολίδης προσπαθεί να αναδειχθεί μέσω μια αμφισβήτησης του Καζαντζάκη, μιας και ο ίδιος δεν ήταν τίποτε άλλο από μια χρυσή μετριότητα.
Μας είπε ότι ο Καζαντζάκης δεν κατάλαβε τον Μπερξόν ενώ ο ίδιος τον κατάλαβε πολύ καλά, πως ο Καζαντζάκης ήταν κότα:μαναι: και πως έγραψε κι ένα καλό ποίημα...
Για τα δικά του έργα δεν μας είπε κάτι ή για τον πως τον κρίνουν οι άλλοι...

Και για να είμαι ειλικρινής δεν είδα να λέει κάτι συγκεκριμένο. Μάλιστα ο δημοσιογράφος ήταν εντελώς άσχετος από Καζαντζάκη οπότε δεν υπήρχε και αντίλογος... (γνωστός ημιμαθής δημοσιογράφος/πανελίστας για εκπομπές τύπου Τατιάνα Σ.)

Και κάτι ακόμα. Ο Καζαντζάκης ήταν και φιλόσοφος. Η Ασκητική του είναι σίγουρα έργο φιλοσοφικό...
Ο Λιαντίνης από την άλλη για μένα δεν ήταν και τίποτα σημαντικό μιας και είναι γνωστός μόνο στην Ελλάδα και κυρίως διακατέχονταν από αντισημιτικές ιδέες και εμμονές...
 
Διαφωνώ μαζί σας κύριοι

Δείτε διαφορά στο ήθος :
ο ένας,εκ του ασφαλούς,εκ του μακρόθεν,δήλωσε υπέρ αυτού https://el.wikipedia.org/wiki/Ουγγρική_Επανάσταση_του_1956
ο άλλος,υπηρετώντας εν καιρώ του πιο αιματηρού πολέμου που περάσαμε,είπε δε θα χύσω αίμα Έλληνα,και κουβαλούσε τον Αρχιμήδη

ο ένας είναι ηθικά συνυπεύθυνος για την τραγωδία του Ουγγρικού λαού
ο άλλος έβαλε σε κίνδυνο την ζωή του

τι θα μου διδάξει ο ένας και τι ο άλλος?



Γνωστός σε Ευρώπη,Αμερική και Αυστραλία έγινε με την ταινία Zorba the Greek,και κατά μια άποψη από την μουσική του Θεωδοράκη
και τις περιοδείες του τη δεκαετία του 60

και κάνανε μια υδρόγειο να πιστεύει ότι ο Έλληνας είναι ένας χωρικός που είναι 24/7 σε μια θάλασσα,χορεύει,σπάει πιάτα και φωνάζει όπα
και πέρα απ αυτό,σε όλο τον κόσμο είμαστε γνωστοί για την αρχαία γραμματεία μας
προσωπικά δεν έχω γνωρίσει κανέναν που να ξέρει τον συγγραφέα
αντιθέτως έχω γνωρίσει Ρωσίδα από την Μόσχα σε ελληνικό νησί να έχει την Ιλιάδα στο πρωτότυπο μαζί της και Ρωσίδα από την Σιβηρία στην Πράγα
με τετράδιο με αρχαιοελληνικά κείμενα,σπούδασε γλωσσολογία,κάτι τέτοιο

Δεν ξέρω αν έχει σχέση η πλεκτάνη των αριστερών με το ότι διαβάζεται ο Καζαντζάκης,ξέρω όμως ότι η συγκεκριμένη πλεκτάνη έχει σίγουρα σχέση με το ότι ακούγεται ο Σαββόπουλος,ο οποίος έχει κατακλέψει,ότι υπήρξε και το παρουσίασε για δικό του
επίσης ξέρουμε ότι ο Σπανουδάκης υποστήριξε ότι οι δεξιοί πολεμιούνται https://www.youtube.com/watch?v=LqJVCHm2G-w

αν συνδέσει κανείς τις κουκίδες,δεν έχει βεβαία απόδειξη αλλά έχει μια ένδειξη ότι ίσως τελικά να μην είναι και τόσο αθώα τα πράγματα


Το ότι τον έκανε ταινία ο Σκορσέζε δεν σημαίνει τίποτα,κι ο Σειρηνάκης έκανε ταινία την Τζούλια,δε σημαίνει ότι ήταν και καλή ή καλύτερη.


αν δε κάνω λάθος,διακρίνω μια αντίφαση εδώ

Κι αν κάποια στιγμή ήταν σε θέση όπου μπορούσε να σμπρώξει την μετάφραση των έργων του σε άλλες γλώσσες, (ισχυρισμός που θα πρέπει να ελεγχθεί, βέβαια), καλά έκανε. Έκανε τυχερό ένα σωρό κόσμο που είχε ευκαιρία να διαβάσει έναν μεγάλο συγγραφέα

Μεγάλος δεν είσαι γιατί έτσι νομίζεις. Και δεν μπορείς να μικρύνεις έναν άλλον μόνον επειδή χτυπιέσαι με πάθος. Και στο τέλος όλοι φαινόμαστε τί υπήρξαμε.
Με ποιο κριτήριο ήτανε μεγάλος συγγραφέας και αποφάσισε την μετάφραση?
αν ήταν μεγάλος κατά γενική εκτίμηση.άλλοι θα πρότειναν την μετάφραση των έργων του
αυτός το έκανε μόνος του,επειδή νόμιζε ότι ήταν μεγλαλος
 
Και κάτι ακόμα. Ο Καζαντζάκης ήταν και φιλόσοφος. Η Ασκητική του είναι σίγουρα έργο φιλοσοφικό...
Ο Λιαντίνης από την άλλη για μένα δεν ήταν και τίποτα σημαντικό μιας και είναι γνωστός μόνο στην Ελλάδα και κυρίως διακατέχονταν από αντισημιτικές ιδέες και εμμονές...[/FONT][/I]

δε συμφωνώ
η ασκητική μου φαίνεται σαν Νίτσε για αρχάριους
θυμάμαι,εκεί που έλεγε "παππού πιο δρόμο να πάρω?" έγραψα "για Λιανοκλάδι όλο ευθεία" :)))) (όποιος δει τη σημείωση να ξέρει,εγώ το έκανα,η΄ταν δανεισμένο το βιβλίο)

Δε μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό ότι ο Λιαντίνης δεν είναι τίποτα σημαντικό μιας και είναι γνωστός μόνο στην Ελλάδα,τα πιο διάσημα εστιατόρια στον κόσμο
είναι τα McDonalds,είναι αυτό δείκτης της ποιότητας τους?

λες ότι βρίσκεις ο Λιαντίνης να έχει αντισημιτικές ιδέες και εμμονές
ο Καζαντζάκης,που ξεκάθαρα λέει μπράβο στους Σοβιετικους,καλά κάνατε και εισβάλατε σε μια χώρα με τανκς και στρατό και σκοτώσατε και φυλακίσατε και τρομοκρατήσατε το λαό της,είμαι μαζί σας,
τι σου φαίνεται??
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Αγαπητέ Ανδρέα.

Μόλις σύγκρινες τον Σειρινάκη, που κάνει πορνοταινίες, με τον Σκορτσέζε, τον Καζαντζάκη με τα ΜακΝτόναλντς, τον οποίο επίσης έβγαλες "ηθικά συνυπεύθυνο για την τραγωδία του Ουγγρικού λαού" και πως είπε στους Σοβιετικούς "μπράβο, καλά κάνατε που σκοτώσατε κόσμο, είμαι μαζί σας", για να κολλήσεις το άσχετο θεματικά, πως ο Σαββόπουλος κατέκλεψε τα πάντα και τα παρουσίασε για δικά του. Σκέφτομαι πως ναι, όλα αυτά ταιριάζουν στο προφίλ κάποιου που καμαρώνει μονάχος πως μέσα στην "Ασκητική", εκεί που λέει λέει "παππού πιο δρόμο να πάρω?" έγραψε "για Λιανοκλάδι όλο ευθεία". Μονάχα που οι υπόλοιποι σε αυτό τί να πούμε; Ας πούμε "Ω!"

Κατά τ'άλλα, όλη η επιχειρηματολογία εδώ, πιο πάνω γραμμένη κι αυτή για πάντα κι ο καθένας θα μπορέσει να κρίνει κατά πόσο τον κόφτει.

Βεβαίως, πραγματικά δεν χρειάζεται να ανταπαντήσω σε κάποιο από τα σημεία που αναφέρεις. Εκθέτεις εαυτόν, αλλά αυτό δεν έχει σημασία γιατί εδώ δεν είσαι κάτι άλλο πέρα από ένα παρωνύμιο. Πιο σημαντικό είναι πως εδώ έχουμε ένα κείμενο ενδεικτικό για το πού βρίσκεται το επίπεδο της αμφισβήτησης για τον Καζαντζάκη. :)

Στο φανταστικό σενάριο όπου θα βρισκόμασταν σε αμερικανικό δικαστήριο, είναι η στιγμή που θα κοιτούσα γεμάτος αυταρέσκεια τον κύριο δικαστή και τους ενόρκους και θα έλεγα "I rest my case, your honour!" :))))
 
Γνωστός σε Ευρώπη,Αμερική και Αυστραλία έγινε με την ταινία Zorba the Greek,και κατά μια άποψη από την μουσική του Θεωδοράκη
και τις περιοδείες του τη δεκαετία του 60
Τις περιοδείες τίνος;

...και το γεγονός ότι όχι και τόσο δημοκρατικός Ρένος Αποστολίδης ευαισθητοποιείται για την υποτιθέμενη υποστήριξη από τον Καζαντζάκη της αντιδημοκρατικής Σοβιετικής Εισβολής στην Ουγγαρία, δεν σημαίνει ότι αυτή η υποστήριξη υπήρξε...
 
Last edited:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Πολύ ωραίο το κείμενο του Σαραντάκου. Πρώτη φορά το βλέπω. Χαίρομαι που διαπιστώνω πως καταρχήν κι άλλοι βλέπουν το αυταπόδεκτο: έναν μικρό συγγραφέα γεμάτο εμπάθεια κι έπαρση. Κι επιπλέον του ξετινάζει και τις συκοφαντίες στον αέρα.
 
νομίζω ότι πρέπει να τονίσω ότι τις 2 κατηγορίες του Ρένου προς τον Καζαντζάκη τις ανέφερα και ρώτησα αν ισχύουν
πουθενά δεν έγραψα ότι ισχύουν ή όχι


Κατά τ'άλλα, όλη η επιχειρηματολογία εδώ, πιο πάνω γραμμένη κι αυτή για πάντα κι ο καθένας θα μπορέσει να κρίνει κατά πόσο τον κόφτει.


το μόνο που φαίνεται είναι ότι εσύ,προσωπικά,αντί να κάνεις διάλογο με κάποιον που έχει αντίθετη γνώμη επιλέγεις να τον διαβάλεις


Τις περιοδείες τίνος; .

τι τίνος???
του Θεοδωράκη,του Μίκυ,με το συρτάκη που έγραψε για την ταινία Zorba the greek

είδα το κείμενο
είχα ακούσει αυτό για τον Εβερτ και την Απονία σε μια παράσταση του Πανούση,δεν ήξερα ότι ήταν του Ρένου
 
Last edited:
είδα το κείμενο
είχα ακούσει αυτό για τον Εβερτ και την Απονία σε μια παράσταση του Πανούση,δεν ήξερα ότι ήταν του Ρένου
Καλά από όλο το κείμενο του Σαραντάκου εσύ στάθηκες στον Έβερτ;;;
Δεν κατάλαβες ότι το ένα και μοναδικό επιχείρημα που πήγες να πεις καταρρίφθηκε πανηγυρικά μέσω του κειμένου και τώρα σου έμειναν μόνο οι συγκρίσεις με την Τζούλια και τα Μακ Ντόναλντς;;;
 
Καλά από όλο το κείμενο του Σαραντάκου εσύ στάθηκες στον Έβερτ;;;
Δεν κατάλαβες ότι το ένα και μοναδικό επιχείρημα που πήγες να πεις καταρρίφθηκε πανηγυρικά μέσω του κειμένου και τώρα σου έμειναν μόνο οι συγκρίσεις με την Τζούλια και τα Μακ Ντόναλντς;;;
καθόλου αγαπητέ
τώρα ψάχνω σχετικά με αυτό το κείμενο και τον ιδιοκτήτη της σελίδας
ποιο επιχείρημα ? η ερώτηση που έκανα είναι επιχείρημα για σένα? και πως καταρρίφθηκε δηλαδή? είπε ο Ρένος το Χ,κάποιος είπε το αντίθετο,
και ο δεύτερος έχει δίκαιο αυτοστιγμη?!? λίγο βιαστικό σε βρίσκω

σε σένα έμεινε ,αν θέλεις να απαντήσεις στο μήνυμα #90
 
κύριοι,με συγχωρείται που θα στρέψω το θέμα ταυτόχρονα ΚΑΙ αλλού αλλά προέκυψε

αυτός ο Νίκος Σαραντάκος,είναι αξιόπιστος?
στη δουλεία του είναι αμερόληπτος?

δεν τον ξέρω,αλλά από τα έργα που βλέπω ότι επιμελήθηκε μου φαίνεται κάπως ότι μπερδεύει την ιδεολογία του με τη δουλειά του
ενδεικτικά :

Τι είδα εις την Ρωσσίαν των Σοβιέτ
Ο κόκκινος θερισμός,
Για το έργο του Ένγκελς Ο ρόλος της εργασίας στην εξανθρώπιση του πιθήκου,
Τα μυστικά της παραμονής μου στη Ρωσία,
 
Τι να σου απαντήσω; Στην σύγκριση των ΜακΝτόναλντς με τον Καζαντζάκη ή στο ατεκμηρίωτο σχόλιο σου για την Ασκητική.
Χάσιμο χρόνου θα ήταν.

Βέβαια αν μπορούσες να αντιληφθείς τι συμβαίνει θα καταλάβαινες πως ο Σαραντάκος κάνει μια ενδελεχή έρευνα για μια ανυπόστατη κατηγορία ενώ ο Αποστολίδης πετάει μια κοτσάνα που μάλλον μπορεί να εντυπωσιάσει ορισμένους ημιμαθείς.
Οπότε δεν είναι θέμα για το ποιός έχει δίκιο αλλά ποιός τεκμηριώνει τα λεγόμενα του.

Τον "ιδιοκτήτη" της σελίδας γιατί τον ψάχνεις;
Μήπως σκέφτεσαι κανένα συνωμοσιολογικό σενάριο υπεράσπισης του Καζαντζάκη; :)))
 
Τι να σου απαντήσω; Στην σύγκριση των ΜακΝτόναλντς με τον Καζαντζάκη ή στο ατεκμηρίωτο σχόλιο σου για την Ασκητική.
Χάσιμο χρόνου θα ήταν.
μπορείς σε παρακαλώ να μου βάλεις σε παράθεση το σημείο που συγκρίνω τα Μακ ντοναλντς με τον Καζαντάκη?
 
Βρε Αντρεα αξιοπιστος η οχι ο Σαραντακος παραθέτει δημοσιευμα με δήλωση του Καζαντζάκη κατά της εισβολής. Δειξε μας εσυ πού είπε ο Καζαντζάκης οτι καλά καναν οι Σοβιετικοί. Και πότε την καταδίκασε αν ενδιαφέρθηκε κανείς να ρωτησει τον Αποστολιδη...
 
Top