ενας μεταναστης

Ηρθε η ωρα να γραψω κι εγω τη βιογραφια μου...Λοιπον ονομαζομαι Ζησης.καταγωμαι απο τη Βουλγαρια και ζω στην Ελλαδα εδω και 10 χρονια.Τελειωσα λυκειο εδω,ειχα σκοπο να σπουδασω Νομικη(ημουν μαθητης του 18-19) αλλα λιγο οι οικονομικες δυσκολιες λιγο η ανυπαρκτη στηρηξη απο τον περιγυρο μου με οδηγησαν σ'αλλα μονοπατια.τωρα απλως εργαζομαι σε ιδιωτικη επιχειρηση...
Η αγαπη μου για τα βιβλια υπηρχε μεσα μου παντα,απο 5-6 χρονων εμαθα να διαβαζω και απο τοτε εχω καταβροχθησει πολλα βιβλια.Αλλωστε η αγαπη μου αυτη με επεισε να μαθω οσο πιο γρηγορα γινεται τα ελληνικα για να μπορω να διαβασω.Φανταστειτε τι μαρτυριο ηταν για μενα οταν ηρθα το 2001 και μην ξερωντας τη γλωσσα να μην μπορω να διαβασω τιποτα!φρικτο!μεχρι τα 22 μου διαβαζα ολων των ειδων βιβλια,αστυνομικα,φαντασιας,κλασσικα,τρομου κλπ,αλλα τα τελευταια 2-3 χρονια ασχολουμαι αποκλειστικα και μονο με κλασσικη λογοτεχνια.πιστευω και δεν αλλαζω γνωμη οτι μονο απο τους κλασσικους μπορεις να διαβασεις κατι αξιο.αγαπημενοι μου συγγραφεις ειναι ο Σταινμπεκ,ο Ουγκω,ο Γκορκι και φυσικα ο Ντοστογιεβσκι!Αγαπημενο μου βιβλιο το "Ανατολικα τηε Εδεμ" κι οι "Αθλιοι",πολυδιαβασμενα...
Το χομπυ μου φυσικα ειναι η αναγνωση,οποτε βρισκω χρονο και δυναμεις πιανω ενα βιβλιο στο χερι.Επισης περιστασιακα γραφω διηγηματα,μπορει καποια στιγμη να ανεβασω ενα εδω,αρκει να μην βαριεμαι να το αντιγραψω στον υπολογιστη...
Αυτα απο μενα προς το παρον,τωρα δε μου'ρχεται τιποτα αλλο στο μυαλο να γραψω...
 
Πραγματικά εντυπωσιακό. Σε δέκα χρόνια (ίσως και πιο μπροστά ) έμαθες να γράφεις άριστα στα ελληνικά και με ένα πρόχειρο υπολογισμό δεν είχες τρία χρόνια στην Ελλάδα και ήσουν μαθητής του 18-19. Πρέπει να έχουμε και περίπου την ίδια ηλικία (εγώ είμαι 25 σχεδόν). Με εντυπωσίασες...
 
Last edited:
σ'ευχαριστω για τα καλα λογια.ε,με ποοολες ωρες μελετης και το λεξικο συνεχως ανα χειρας εμαθα αρκετα.αν και πιστευω οτι εχω πολλα ακομα να μαθω γιατι η ελληνικη γλωσσα ειναι σαν το συμπαν πολυπλοκη και απειρη,αλλα αυτη ακριβως ειναι και η γοητεια της...
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Σ' ευχαριστούμε για την κατάθεση, Ιαβέρη. Έχω μια αγάπη για τους βουλγάρικους χορούς και σκοπούς, που μου την μετέδωσε η μάνα μου, καθώς οι δικοί της ήρθαν από εκεί. Παίζω και λίγο καβάλι, όταν θυμηθώ να το πιάσω.

Κάποτε η γιαγιά μου μού έμαθε να μετράω στα βουλγάρικα ως το 20, πράγμα που δεν ξέχασα ποτέ.
:ναι:

( Ο Γλωσσολάγνος, βέβαια, μάλλον θα ξέρει να μετράει παραπάνω. :ρ )

Ευτυχώς, τα σύνορα τής κουλτούρας δεν παίρνουν φράχτη.
 

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Ιαβερη καλως ορισες για δευτερη φορα :)

Θαυμαζω την επιμονη σου και το ποσο καλα καταφερες να μαθεις την γλωσσα. Ο γραπτος σου λογος ειναι αξιοπροσεχτος.

Θα μπορουσες (με την ευκαιρια) να μας παρουσιασεις καποιο αριστουργημα της χωρας σου με μια μικρη περιγραφη, ωστε να γνωρισουμε και λιγο και την εκει λογοτεχνια;
 
Καλος ηρθες Ιαβερη.Πολυ τιμητικο για ολους μας που βρισκεσε στην παρεα μας,και πολυ τιμητικο το οτι ξερεις τοσο καλα τα Ελληνικα!
Ευχομαι να δωσεις ενα τονο απο την Βουλγαρικη κουλτουρα στην λεσχη για να γινουμε και εμεις ''πλουσιοτεροι''.Καλη διαμονη!!!!!!!!!!!!!!
Να μας γραψεις και ποιηση απο την χωρα σου!(ο καθενας τον χαβα του χαχαχαχαχαχαχ):D
 
ευχαριστω για τη θερμη υποδοχη,παιδια!δυστυχως στα αιτηματα σας για ποιηματα κι "αριστουργηματα" της βουλγαρικης λογοτεχνιας θα απαντησω αρνητικα διοτι πλεον δεν διαβαζω σ'αυτη τη γλωσσα,οχι επειδη δε μ'αρεσει,αλλα επειδη με τη παροδο του χρονου την εχω παραμελησει αρκετα κι οσο αστειο κι αν ακουγεται δυσκολα καταλαβαινω πολλες φρασεις.ασε που και η ιδια νοοτροπια της βουλγαρικης λογοτεχνιας μου εχει γινει καπως ξενη και δυσπροσιτη...
 
Σ' ευχαριστούμε για την κατάθεση, Ιαβέρη. Έχω μια αγάπη για τους βουλγάρικους χορούς και σκοπούς, που μου την μετέδωσε η μάνα μου, καθώς οι δικοί της ήρθαν από εκεί. Παίζω και λίγο καβάλι, όταν θυμηθώ να το πιάσω.

Κάποτε η γιαγιά μου μού έμαθε να μετράω στα βουλγάρικα ως το 20, πράγμα που δεν ξέχασα ποτέ.
:ναι:

( Ο Γλωσσολάγνος, βέβαια, μάλλον θα ξέρει να μετράει παραπάνω. :ρ )

Ευτυχώς, τα σύνορα τής κουλτούρας δεν παίρνουν φράχτη.
κι εγω ειμαι λατρης των βουλγαρικων σκοποων και χαιρομαι που αρεσουν κι εδω...
 
ωραια οσα μας παρεθεσες και μπραβο για την αγάπη σου για τους κλασσικους εκει να παραμείνεις, μήπως εχεις δει και την ταινία τα ΄''ανατολικά της Εδεμ'' με τον Τζειμς, στον κόσμο μου εγω:χαχαχα:! αλλα θα ηθελα να μάθω , δεν βγαινουν τετοιες ταινιες πια και εχω κολλήσει, γιατι τοσο τις εχω αγαπήσει.:γιούπι:.τον Ιαβέρη απο τους αθλιους μάλλον το πήρες το παρωνύμιο, τετοια αγάπη, εκανε εκπληκτικη δουλεια ο Ουγκο δεν σ' αδικώ..ηθελες να μπεις Νομικη, δεν πειράζει καλυτερα ο Στεινμπερκ απο το εμπράγματο και το ποινικό δικαιο αλλα ποτε δεν ξέρεις αν το κυνηγουσες και τωρα ακόμα, τα ονειρα πρεπει να γίνονται..
 
δυστυχως την συγκεκριμενη ταινια δεν την εχω δει,αν και εχω ψαξει πολυ να την βρω πιστεψε με.στο ιντερνετ τη βρηκα αλλα χωρις υποτιτλους κι ετσι την εσβησα απο τον υπολογιστη..
 
Συγχαρητήρια κι από μένα, Ιαβέρη, για τα τόσο καλά Ελληνικά σου- και η ορθογραφία σου είναι καλύτερη από πολλών Ελλήνων. Οσο για τα βιβλία που αναφέρεις, συμπεριλαμβάνονται και στα δικά μου πάρα πολύ αγαπημένα και πολυδιαβασμένα (το Ανατολικά της Εδέμ πάνω από 20 φορές).
 
Σε χαιρετώ κι εγώ, Ιαβέρη. Καταλαβαίνω ίσως καλύτερα από κάθε άλλον εδώ μέσα τι θες να πεις, καθώς κι εγώ προέρχομαι από μια ανάλογη κατάσταση. Μπράβο για την προσπάθειά σου και συνέχισε με ακόμα μεγαλύτερη όρεξη.
 
Άριστα τα Ελληνικά σου, όντως. Συγχαρητήρια! Από Βούλγαρους δημιουργούς ξέρω μόνο τον ποιητή Nikolai Kantchev(Κάντσεφ πρέπει να προφέρεται) και αυτόν τυχαία, επειδή έχει γράψει ένα ποίημα για τον Οβίδιο και τη Ρώμη..!
 
η προφορα ειναι σωστη.ο συγκεκριμενις συγγραφεας μου ειναι εντελως αγνωστος πρεπει να ομολοησω..
 
Καλως ορισες ΙΑΒΕΡΗ και συγχαρητηρια για την πορεια σου...Ειναι αξιεπαινη οσο δε για τα ελληνικα σου-αξιοζηλευτα.Βλεπω εχουμε προσωνυμι απο το ιδιο αριστουργημα.Ο ΙΑΒΕΡΗΣ ηταν τραγικη φιγουρα γιατι ηταν αγνος.Εγκλωβισμενος ομως σε ενα δυσβασταχτο καθηκον,ενα Πρεπει ατεγκτο που συνεθλιβε καθετι στο περασμα του με θυμα απωτερο τον ιδιο που δεν εζησε ποτε.
 
:ααργκ::αργκ::αργκ::αργκ::αργκ: 'Εχω πάθει πλάκα με το γεγονός ότι ήρθες στην Ελλάδα το 2001 μόλις!!!, και γράφεις άριστα ελληνικά! Τι να πω, έχεις μεγάλο ταλέντο. Μήπως έχεις έφεση στις γλώσσες; Το έχεις ψάξει να μάθεις και κάποια άλλη γλώσσα;
 
Συμπαθής, μετρημένος, σοβαρός, με άποψη. Αυτή ήταν η εικόνα που είχα για τον @Ιαβερης . Τώρα που είδα και την προϊστορία, προσθέτω και ΑΞΙΕΠΑΙΝΟΣ! Που μπορεί και γράφει και εκφράζεται καλύτερα από το 90% των Ελλήνων (και μάλλον λίγο λέω για το ποσοστό). Να είσαι περήφανος για τον εαυτό σου.
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
:ααργκ::αργκ::αργκ::αργκ::αργκ: 'Εχω πάθει πλάκα με το γεγονός ότι ήρθες στην Ελλάδα το 2001 μόλις!!!, και γράφεις άριστα ελληνικά! Τι να πω, έχεις μεγάλο ταλέντο. Μήπως έχεις έφεση στις γλώσσες; Το έχεις ψάξει να μάθεις και κάποια άλλη γλώσσα;
Βρε @Λένκοβιτς θα με τρελάνεις; λίγα είναι 20 χρόνια για να μάθεις μια γλώσσα;!

Συνήθως την γλώσσα την μαθαίνουμε μέσα στον χρόνο, όταν ζούμε σε μια ξένη χώρα. Τουλάχιστον όποιος πάρει απόφαση να την μάθει. Κι άντε στα λίγα επόμενα χρόνια την τελειοποιεί.

Χωρίς να υποτιμώ σε κάτι την όντως άριστη γνώση της Ελληνικής, του φίλου Ιαβέρη, βέβαια.
 
Top