ενας μεταναστης

Να'στε καλά παιδιά. :αγκαλιά: Βέβαια δεν θεωρώ τον εαυτό μου παιδί θαύμα ή κάτι παρόμοιο, απλώς η αγάπη μου για το διάβασμα σε συνδυασμό με την εξωτική ομορφιά της ελληνικής γλώσσας με ώθησε να μάθω τα ελληνικά όσο γίνεται καλύτερα. Φυσικά υπάρχουν κι άλλα μέλη ανάμεσά μας, από άλλες χώρες επίσης, που πιστεύω είναι έτη φωτός μπροστά μου και τα οποία θαυμάζω απεριόριστα. Στην ερώτησή σου @Λένκοβιτς περί γνώσης άλλων γλωσσών θα μπορούσα να προσθέσω τα αγγλικά τα οποία αναγκαστικά λόγω μετανάστευσης (και πάλι) τα έχω φτάσει σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο, Έφη Θωδη και πάνω δηλαδή. Από κει και πέρα υπήρχε η όρεξη για ιταλικά και ισπανικά κατά περιόδους αλλά η παροιμιώδης τεμπελιά μου με άφησε με την όρεξη μόνο. :))))
Υ. Γ Καλά, πότε έκλεισα δεκαετία εδώ; :αργκ:
 
Βρε @Λένκοβιτς θα με τρελάνεις; λίγα είναι 20 χρόνια για να μάθεις μια γλώσσα;!

Εγώ ξέρω 'Αγγλο που είναι στην Ελλάδα από τη δεκαετία του 90 και ακόμα αγγλικά μιλάει. Ούτε ελληνικά μπορεί να μιλήσει αλλά ούτε και να γράψει. Και ειδικά με τόσο άψογη ορθογραφία. Γι' αυτό, μη νομίζεις ότι αρκούν τα χρόνια που έχει κάποιος σε μια χώρα για να μάθει τη γλώσσα τόσο καλά. Είναι και χάρισμα.
 
Top