Προτείνετε βιβλία. Εδώ.

Ευχαριστώ, @Πεταλούδα μου :αγαπώ:, το δεύτερο βλέπω είναι εξαντλημένο αλλά το βρήκα στα αγγλικά!

Εδιτ: Διαβάζω το Ζήλια του Αλαίν Ρομπ-Γκριγιέ. Είναι fiction αλλά το αναφέρω επειδή μέχρι στιγμής είναι σαν ταινία σε βιβλίο. Και δεν είναι ότι αλλάζει η ιδιότητά του αναγνώστη σε θεατή. Νιώθω λες και τα μάτια μου έχουν γίνει βιντεοκάμερες.
 
Last edited:

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Ωραίο φαίνεται αυτό που διαβάζεις @Τσίου, πες δυο λόγια όταν το τελειώσεις, πως σου φάνηκε.
 
Έτσι απλά "Ο Λόφος των Ονείρων" του Άρθουρ Μάχεν... Καμια σχέση με τα υπόλοιπα βιβλία του που κινούνται σε μονοπάτια τρομου και μυστηρίου... Ο Λόφος απλά ειναί ένα αριστούργημα της λογοτεχνιας!

Το χω πει πολλές φορές πως το βάζω δίπλα σε κορυφαία μυθιστορήματα όπως "το πορτραίτο του Ντόριαν Γκρέι" κλπ..

Ο Λούσιαν στοιχειώνεται από τις εμμονές του, ανάμεσα σε 2 παράλληλους κόσμους προσπαθόντας να γράψει το τέλειο μυθιστόρημα...

Απλά διαβάστε το...

Καλημέρα. Να ρωτήσω αν αυτό το βιβλίο ανήκει στην κατηγορία των μεταμοντέρνων ή σουρεαλιστικών. Ρωτάω επειδή δεν μου αρέσει αυτή η κατηγορία και θα ήθελα να δοκιμάσω να το διαβάσω παρόλο που δεν πολυδιαβάζω βιβλία του φανταστικού.
 
Θα προτεινω ενα βιβλιο που ειχε κανει παταγο στην Αμερικη. Στην Ελλαδα απλα κυκλοφορησε μια φορα, εξαντληθηκε και ο εκδοτικος οικος δεν ξανασχοληθηκε με αποτελεσμα να το γνωριζει λιγος κοσμος.
Νομιζω οτι το ειχα ξαναπροτεινει και παλια. Μιλαω για το "Ο ανθρωπος Ζαρι" του Λιουκ Ρινχαρτ.
Διαβαστε το παρακατω και θα καταλαβετε.
Μπήκε στη λίστα. Thanks.
 
Ή θα το αγαπησεις ή θα το μισησεις. Οπως και να χει ειναι ενα διαφορετικο βιβλιο γι αυτο και το προτεινα.
Καποια απο αυτα που ειχα στο μυαλο μου (πχ το μηδεν και το απειρο) τα εχετε προτεινει ηδη.

Να προτεινω βιβλια του Ντοστογιεφσκι ή του Καφκα για παραδειγμα δεν εχει νοημα. Ειναι βιβλια που ετσι κι αλλιως πρεπει να διαβαστουν απ ολους.

Α, θα προτεινω ενα ακομα που με συγκλονισε.
Ο βασιλιας των αρουραιων του Τζεημς Κλαβελ. Αρκετα ωμο και σκληρο αλλα δεν μπορεις να το αφησεις απ τα χερια σου.
Κυκλοφορει και μαλιστα σε πολυ προσιτη τιμη.
Απιστευτο βιβλιο, μεσα στο τοπ 5 μου.
Μπήκε στη λίστα ο Βασιλιάς των αρουραίων. Thanks.
 
Διάβασα το Γραφικός χαρακτήρας του Νίκου Παναγιωτόπουλου και μου έφτιαξε τη διάθεση. Γλυκό και συγκινητικό , κάποιες φορές γέλασα και κάποιες άλλες δάκρυσα.
Το συστήνω ανεπιφύλακτα ως «φάρμακο» για την όλη κατάσταση που ζούμε.
 

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Έχω δει αρκετές αναρτήσεις τώρα τελευταία με την Iris Murdoch και θα ήθελα να δω την γραφή της. Όσοι την έχετε διαβάσει, υπάρχει κάποιο βιβλίο που προτείνετε;
 
@Πεταλούδα, αν και έχω διαβάσει μόνο δύο βιβλία της μέχρι στιγμής, τώρα διαβάζω το "Θάλασσα, θάλασσα", σου προτείνω με χίλια να διαβάσεις τον Μαύρο πρίγκιπα. Κάτι έχει η γραφή της που με ελκύει, ίσως το ότι δίνει την κυνική διάσταση των πραγμάτων που - στα μάτια μου τουλάχιστον - μου φαίνεται πιο ειλικρινής. Το "Θάλασσα, θάλασσα", μέχρι στιγμής, μου φαίνεται λίγο πιο αργό απ' όσο θα ήθελα, αργεί αρκετά να πάρει μπρος και έχει μπόλικες περιγραφές μέχρι να τις μπουχτήσεις. Είμαι στη φάση τώρα που έχει πάρει μπρος η ιστορία οπότε θα σας ενημερώσω σε λίγες μέρες για το αποτέλεσμα.
 

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Μου άρεσε οι αναφορές που έκανες για το βιβλίο και θα ήθελα να το διαβάσω, αλλά μιας και το είπες, τι άλλο θα έλεγες τώρα; :φρύδια:
 
Έτσι απλά "Ο Λόφος των Ονείρων" του Άρθουρ Μάχεν... Καμια σχέση με τα υπόλοιπα βιβλία του που κινούνται σε μονοπάτια τρομου και μυστηρίου... Ο Λόφος απλά ειναί ένα αριστούργημα της λογοτεχνιας!

Το χω πει πολλές φορές πως το βάζω δίπλα σε κορυφαία μυθιστορήματα όπως "το πορτραίτο του Ντόριαν Γκρέι" κλπ..

Ο Λούσιαν στοιχειώνεται από τις εμμονές του, ανάμεσα σε 2 παράλληλους κόσμους προσπαθόντας να γράψει το τέλειο μυθιστόρημα...

Απλά διαβάστε το...
Ωραία πρόταση θα το ψάξω, το πορτραίτο του Ντοριαν Γκρει το έχω αλλα δεν το έχω διαβάσει ακόμα, έχω διαβάσει το κόμικ και έχω δει και μια ταινία που είχε βγει... Ειναι όντως τόσο καλό το βιβλίο;
 
Top